Dröm! Stort grattis! Räknar med fler bilder under helgenPå väg hem från AD, 124270. Helt magisk!
Nu ska jag hem och fira
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Dröm! Stort grattis! Räknar med fler bilder under helgenPå väg hem från AD, 124270. Helt magisk!
Nu ska jag hem och fira
Mer bilder var det härDröm! Stort grattis! Räknar med fler bilder under helgen
100% ja!Spontanköp av 124273 på semestern, ja eller nej?
Nej. Vänta och köp stål iställetSpontanköp av 124273 på semestern, ja eller nej?
Kul med båda….Nej. Vänta och köp stål istället
Ja, det kan väl vara lite kul. Har väldigt svårt för TT expyn fortfarande. Försökt fundera vad det beror på för jag har inga större problem med en lika onödig TT Sub. Smaken är som den är helt enkelt. Har ännu inte fått den där "växer på mig" känslan som jag ofta får efter ett nysläpp jag inte gillar vid första intrycket.Kul med båda….
Jar gillade den direkt när jag såg den i verkligheten, skiljer sig otroligt mycket från stålvarianten. Är typ den försats TT-klockan jag gillat på armenJa, det kan väl vara lite kul. Har väldigt svårt för TT expyn fortfarande. Försökt fundera vad det beror på för jag har inga större problem med en lika onödig TT Sub. Smaken är som den är helt enkelt. Har ännu inte fått den där "växer på mig" känslan som jag ofta får efter ett nysläpp jag inte gillar vid första intrycket.
Då är det ju inget att fundera på. Köp!Jar gillade den direkt när jag såg den i verkligheten, skiljer sig otroligt mycket från stålvarianten. Är typ den försats TT-klockan jag gillat på armen
Åh fy fasiken så fin! Hur ska man orka vänta?!?!Mer bilder var det här
Läckert! Hur känns ”tyngden”?Mer bilder var det här
Jäkligt grym! Jag tycker att den nya 36:an löser alla "problem" som jag upplevde med 39:an. Fullträff!Mer bilder var det här
Tycker den bärs ganska lik en sexsiffrig Datejust, med andra ord stabil och bra!Läckert! Hur känns ”tyngden”?
Instämmer, detta känns bara som en rak förbättring av en 114270. Helt perfekt i mina ögonJäkligt grym! Jag tycker att den nya 36:an löser alla "problem" som jag upplevde med 39:an. Fullträff!
Go for it!!Spontanköp av 124273 på semestern, ja eller nej?
Apropå typsnittet. Här 1958:Håller nog med. Det är två helt olika grejer. 1016 är enkel och precis lagom avskalad. 14270 känns på nåt sätt lite prålig, samtidigt som den är byggd som en tank. Har också lite svårt för det ”moderna” typsnittet från 14270. Nån har försökt lite för mycket… Men, om du frågar mig imorgon tycker jag säkert nåt helt annat…
Grattis! Fick OPn lämna ?
Helvete vad bra den är
Grattis. Sitter fint!På väg hem från AD, 124270. Helt magisk!
Nu ska jag hem och fira
Stort tack Så nöjd! Ja den kommer snart att få lämna .Grattis! Fick OPn lämna ?
En trevlig duo annarsStort tack Så nöjd! Ja den kommer snart att få lämna .
Pratar du om Steffo Törnquist?Go for it!!
Kommer invänta min tur på stål men 124273 växer rätt mkt och så sjukt kitsch så man blir lite sugen. Kan tänka mig att bära den när jag når +30kg, lite äldre och brun som en krokodilväska i södra italien iförd blekt linne skjorta och panamahat.
Tror tyvärr inte att den kommer få någon handledstid nu när min grailklocka anläntStort tack Så nöjd! Ja den kommer snart att få lämna .
En bra kandidat men han har inte riktigt den där stenhårda pansar aligatorbrännan med 5lager död hud man bara uppnår om man bor i solen. Tänk dig typ en riktigt solbrännd Gianni VersacePratar du om Steffo Törnquist?
Siktar du på att vara owg med Explorern ?Tror tyvärr inte att den kommer få någon handledstid nu när min grailklocka anlänt
Det tar vi som en anmälan till OWG MARCH 2022. Välkommen!Siktar du på att vara owg med Explorern ?
Ha ha ja det ska rekryteras i tidDet tar vi som en anmälan till OWG MARCH 2022. Välkommen!
Ja det blir nog så . Dock kan det bli en G-shock om aktiviteten kräver emellanåt, annars har jag nog alltid varit en OWG .Siktar du på att vara owg med Explorern ?
Det var som fan, ser ju nästan ut som att dagens typsnitt är en återgång till ett tidigare, och att det är 1016 som är undantaget. Kul!Apropå typsnittet. Här 1958:
Delar för all del din uppfattning om 1016 och 14270. 1016 är synnerligen svårslagen, enligt min mening.