Barricello
Guld
Nyfiken.. vad ligger medelmåttet på en handled? 17cm? ..tycker själv jag har tunn handled, men övervägande verkar vilja ha ur unde 40mm.Riktigt fin! Önskar jag hade handleder nog för GMTn! =)
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Nyfiken.. vad ligger medelmåttet på en handled? 17cm? ..tycker själv jag har tunn handled, men övervägande verkar vilja ha ur unde 40mm.Riktigt fin! Önskar jag hade handleder nog för GMTn! =)
Misstänker också att 17 cm kan vara ett gyllene medel. Jag satsar på under 40 mm rent generellt. Sen har jag testat några 42or (Speedy samt en Panna) som ändå kändes ok, men nära gränsen.Nyfiken.. vad ligger medelmåttet på en handled? 17cm? ..tycker själv jag har tunn handled, men övervägande verkar vilja ha ur unde 40mm.. Hade en 79730 som satt som en smäck.. den kommer snart tibax.
![]()
Misstänker också att 17 cm kan vara ett gyllene medel. Jag satsar på under 40 mm rent generellt. Sen har jag testat några 42or (Speedy samt en Panna) som ändå kändes ok, men nära gränsen.
Jag har 16,5. Tycker att det mesta funkar storleksmässigt, det är mer en fråga om vad man är van vid. 36 mm datejust och 47 mm panna funkar bra tycker jag.Jag har 17cm, kanske strax under. Black Bay, Pelagos, Seiko Sumo och liknande funkar men blir det mycket större än så tycker inte jag att det ser bra ut.
Vi är alla olika och har olika smak. En 47a på mig hade jag själv inte pallat =)Jag har 16,5. Tycker att det mesta funkar storleksmässigt, det är mer en fråga om vad man är van vid. 36 mm datejust och 47 mm panna funkar bra tycker jag.
![]()
![]()
De är bra. Sen om man trivs med mjuksnodd är väl personligt.Någon som testat Erikas Originals straps? Verkar intressant! Och även historiskt korrekt för Tudor.
https://erikasoriginals.com
Tänkte ta och beställa en på test.De är bra. Sen om man trivs med mjuksnodd är väl personligt.
Kul! Posta gärna lite bilder om du beställerTänkte ta och beställa en på test.
Beställt redan! Black ops med röd rand och PVC coated hårdvara. Ville hålla den mörk.Kul! Posta gärna lite bilder om du beställer![]()
Jag skulle önska detsamma men känns lite som att hoppas på en Seadweller i 39mm. Pelagos är ju positionerad som den riktiga tooldykaren med högre djuprating, känns tveksamt att man väljer att göra den i mera lättsvalda dressdykar-storlekar. Kanske om BB58 långsiktigt visar sig vara en dramatisk försäljningshit kontra sin storebror så kan de bli sugna?Funderar på att slå till på en blå Bb36, men sedan blickar jag framåt och undrar.... Finns det en realistisk chans att Pelagos ~39mm i stål släpps på Basel 2019...? Vad tror ni? Ren utopi?
Haha ja det låter som en idé, tror jag gör detsamma fast utan GMT.Jag skulle önska detsamma men känns lite som att hoppas på en Seadweller i 39mm. Pelagos är ju positionerad som den riktiga tooldykaren med högre djuprating, känns tveksamt att man väljer att göra den i mera lättsvalda dressdykar-storlekar. Kanske om BB58 långsiktigt visar sig vara en dramatisk försäljningshit kontra sin storebror så kan de bli sugna?
Själv går jag all-in i väntan på Pelagos 39mm GMT. Kanske ska ställa upp mig på pre-waitinglist hos några AD för att pusha på utvecklingen?
Kul! Ställer mig gärna i kö om du inte blir helt nöjd med denReserverade en BB58 idag. Hoppas den är minst lika bra som på bilden.![]()
Ingen idé att basera köp idag på vad som eventuellt dyker upp. Svårt att se en redesign på Pelagos spontant, däremot kanske att de lägger till GMT på den.Funderar på att slå till på en blå Bb36, men sedan blickar jag framåt och undrar.... Finns det en realistisk chans att Pelagos ~39mm i stål släpps på Basel 2019...? Vad tror ni? Ren utopi?
Funderar på att slå till på en blå Bb36, men sedan blickar jag framåt och undrar.... Finns det en realistisk chans att Pelagos ~39mm i stål släpps på Basel 2019...? Vad tror ni? Ren utopi?
Storlek på den?Vad har du för handsledsmått? När jag prövade en Pelagos (2a gen) så upplevde jag att den satt bra och bekvämt. Jag ligger någonstans kring 16,5 där klockan sitter.. tackar väl handledsknölen för det lilla extra
![]()
![]()
Storlek på den?
Ok 42mm satt bra på dig. Kändes den lätt?Saxar från ABlogToWatch: "using a 42mm titanium case that is 14.3mm thick and 50mm lug to lug." Om jag förstått det rätt så ska den andra generationen med in-house vara någon millimeter högre än första, inget jag tar gift på dock.
Jag tycker deras recension var detaljerad, med bra bilder också!
https://www.ablogtowatch.com/tudor-pelagos-25600-tb-titanium-dive-watch-review/
Typ 18 men haft tre stycken (både 1st och 2nd) så vet att jag tycker de är för storaVad har du för handsledsmått? När jag prövade en Pelagos (2a gen) så upplevde jag att den satt bra och bekvämt. Jag ligger någonstans kring 16,5 där klockan sitter.. tackar väl handledsknölen för det lilla extra
![]()
![]()
Ja BB58 kommer de såklart mjölka nåt jävulskt, men en gmt blueberry kunde ju vara ngt...Ingen idé att basera köp idag på vad som eventuellt dyker upp. Svårt att se en redesign på Pelagos spontant, däremot kanske att de lägger till GMT på den.
Mycket kommer nog handla om BB58 framöver i alla tänkbara färger.
Ok 42mm satt bra på dig. Kändes den lätt?
BravoHaft den länge?
Typ 18 men haft tre stycken (både 1st och 2nd) så vet att jag tycker de är för storaskulle också föredra stål. Kommer det en 39 i stål så kommer jag iaf skaffa en modern kompis till denna skönhet
![]()
Tacknah några dagar bara
Väntar in en länk så kommer den kännas perfekt
Cool! Var hittade du den? 9401 el 7016?