Går att få helt nya till listpris också![]()
jepp, hypen är död! Fina ändå dock. Sålde min för 33.5
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Går att få helt nya till listpris också![]()
Rätt skönt faktiskt. Verkar även som att gråhandlarna börjat köra mer listpris nu. Dessutom verkar ’925 verkar vara svårsåld.jepp, hypen är död! Fina ändå dock. Sålde min för 33.5
Jäkligt trevlig sommarklocka. Den borde bli sjukt snygg på ett nougatfärgat läderband till vintern.Bryter av allt snack om diverse tool watches
![]()
Verkligen! Har testat den på ett läder som kan liknas vid typ dumleJäkligt trevlig sommarklocka. Den borde bli sjukt snygg på ett nougatfärgat läderband till vintern.
Dra gärna upp en bild om du harVerkligen! Har testat den på ett läder som kan liknas vid typ dumleTycker det blev bra men vill nog testa med ett annat.
Den är verkligen tuff den där. Sällan det postas någon här i tråden?Här är mina intryck efter en veckas romans med Tudor North Flag
(OBS) Endast intryck från en lekman och ingen recension.
Finns så mycket bra recensioner på nätet så tänker inte ens försöka.
För mer tekniska detaljer, googla
![]()
Jag har genom åren kollat på den här till och från men har aldrig kommit för mig att prova. Främst för att den inte har funnits hos AD när jag varit där och fram tills nyligen hade jag endast sett den på bild.
När jag såg den i skyltfönstret trodde jag först att det var en pre-owned och blev glad för det men blev överlycklig när säljaren talade om att dom precis fått in två nya. Kul då denna modell numera är discontinued.
Jag får intrycket från handlarna att North Flag är lite bortglömd av kunderna och att det aldrig blev någon hit.
Det här verkar vara Tudors fula ankunge som endast en förälder kan älska. Lite det som gör den än mer attraktiv i mina ögon och the base of its appeal.
![]()
Robust och fulsnygg är det första som kommer i tanken när jag ser North Flag med sin borstade boett och länk.
Den är till för att användas fullt ut och gör rätt för uttrycket Born To Dare.
Det är nästan så jag skulle vilja snabbspola framåt för att se hur den ser ut efter en längre tids användande.
![]()
Jag tycker den känns enormt välbyggd och hela klockan andas kvalite.
Jag älskar den gula power reserve mätaren och dom gula detaljinslagen på index och sekundvisare.
Den keramiska ringen runt bezeln ger också ett lite annorlunda intryck.
Den integrerade länken sitter bekvämt och gör åtminstone för mig att klockan håller sig på plats ovanför djävulsknölen.
Dvs den far inte fram och tillbaka som andra klockor jag haft vilket är välkommet.
Är glad också att jag slapp göra ett extra microjusteringshål och att den satt som ett smäck ändå.
Storleken på 40mm skulle normalt avskräcka mig då jag ofta föredrar en mindre diameter men jag tycker den bärs kanon.
![]()
Tidsmätningen ligger på -2 sek dygnet vilket känns stabilt.
Lumen är helt ok tycker jag.
![]()
Open caseback känns väl som att jag skulle kunna vara utan men det är inget som stör. Antar att Tudor ville visa upp sitt första inhouse urverk för sina fans.
![]()
En nackdel är att det övriga i klocklådan känns lite tråkigt och tillrättalagt just nu i jämförelse.
Min sambo sa här under middagen, är den där ny ? Den var en udda fågel men jag gillar dom gula inslagen.
Så summa summarum så är jag mer än glad för denna fulsnygga pjäs
![]()
Korta specifikationer:
Refnr: M91210N-0001
Urverk: Tudor in-house caliber MT5621
COSC Certifierad
Gångreserv 70 timmar
28,800 beats/hour (4Hz)
Diameter: 40mm
Höjd: 13,4mm
Vattentålig: 100m
Hypen är över. Borde skänka bort den
![]()
Härlig frukostvän!Frukost med silver 58:an![]()
Den blåa har ett helt annat stuk än den svarta. Nästan som att man skulle kunna ha båda två i en samling utan att det vore konstigtHypen är över. Borde skänka bort den
![]()
Det är absolut inte konstigtDen blåa har ett helt annat stuk än den svarta. Nästan som att man skulle kunna ha båda två i en samling utan att det vore konstigt![]()
Tänk vad fint en blå skulle matcha havets färgerLätt saltstänkt klocka efter en dag vid havet
![]()
Ja verkligen, det är två väldigt olika klockor!Den blåa har ett helt annat stuk än den svarta. Nästan som att man skulle kunna ha båda två i en samling utan att det vore konstigt![]()
Tänk vad fint en blå skulle matcha havets färger
Blå blå vindar och vatten…️
Om jag bara hade haft något att sälja 
Samma här sålde min i mars, hur tänkte jag egentligen?Hmm, jo tackOm jag bara hade haft något att sälja
Men den är en stark kandidat till nästa inköp!
..och jag som sålde min blåa i februari![]()

Haha.Samma här sålde min i mars, hur tänkte jag egentligen?
Men hypen är ju som sagt över, @Maxer om inte @SalvadorDali kan hjälpa dig så kan jag tänka mig att ”ta one for the team”
![]()
Det är ju som watch gecko konstaterar i videon, att den oavsett hype eller inte är den grymt bra. Samma gäller imo den svarta, kunde för mitt liv inte fatta varför jag sålde den. Det enda som hänt var att jag sålde och sedan ångrade mig, förlorade lite emellan och fick vänta på AD nu senast vilket kändes som ett par svåra månader.Det enda som skulle få den att lämna nu är en 71910. Jag är svårt förälskad i den...
Inte jättebra bild men ger ett hum om hur det ser ut. Bandet ser nog lite ljusare ut irl.. Är en ganska mörk bild.Dra gärna upp en bild om du har. Kanske får bli en sån som nästa investering.
Köp!Det är ju som watch gecko konstaterar i videon, att den oavsett hype eller inte är den grymt bra. Samma gäller imo den svarta, kunde för mitt liv inte fatta varför jag sålde den. Det enda som hänt var att jag sålde och sedan ångrade mig, förlorade lite emellan och fick vänta på AD nu senast vilket kändes som ett par svåra månader.
Däremot kan jag slå mig på bröstet med att båda såldes till hyfsat pris och köpts via AD utan att betala överpris (även om det vid senaste köpet var jääääääkligt lockande att gå via gråhandlare).
Börjar däremot bli sjukt sugen på TT som @FreddeM postat. Tyckte först att tavlan var mjeh, men jäklar vad den växte snabbt i mina ögon.
Tack! Den ser riktigt bra ut på läder. Perfekt ledig klocka hemma eller på kontoret. Däremot slår det mig nu att bandhornen ser rätt långa ut. Är det 36mm du har?Inte jättebra bild men ger ett hum om hur det ser ut. Bandet ser nog lite ljusare ut irl.. Är en ganska mörk bild.
![]()
Tycker den funkar bra på läder!Tack! Den ser riktigt bra ut på läder. Perfekt ledig klocka hemma eller på kontoret. Däremot slår det mig nu att bandhornen ser rätt långa ut. Är det 41mm du har?
