Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Med tanke på att man servar en Rolex cirka var tioende år, så tycker jag inte servicen kan anses som dyr. Fast det beror såklart på vad man jämför det med.Jag tillhör dem som aldrig varit så lockad av just submariner, däremot hade jag en Datejust i ett drygt decennium. En tidig femsiffrig. Fantastisk klocka, men efter ett tag kändes den liksom för "bling" för att ha på sig i vardagen. I alla fall i min vardag. Sen känns Rolex mindre och mindre roliga att ha att göra med - svindyr service även på vintage-prylar (känns det som) och dessa kölistor och uppnäsade ADs (som man läser om).
Så idag är jag faktiskt fortsatt lite sugen på en OP, DJ eller Explorer 1 ... men jag är inte sugen på att stödja den firman helt enkelt.
Så för mig började hobbyn med att det slutade med en Rolex för femton år sedan.. men slutet var inte för evigt, jag slutade MED Rolex förra året.![]()
En modern Rolex kostar inte mycket i service, lägg till att du behöver serva var tionde år så blir kostnaden över tid lägre än för de flesta märken. Men läste tidigare i någon tråd om någon som fått ett servicekostnadsförslag på ca 250.000 krMed tanke på att man servar en Rolex cirka var tioende år, så tycker jag inte servicen kan anses som dyr. Fast det beror såklart på vad man jämför det med.
Vad jämför du det med?
- svindyr service även på vintage-prylar (känns det som)
En modern Rolex kostar inte mycket i service, lägg till att du behöver serva var tionde år så blir kostnaden över tid lägre än för de flesta märken. Men läste tidigare i någon tråd om någon som fått ett servicekostnadsförslag på ca 250.000 krpå en vintage Daytona, kanske det han avsåg?
Med tanke på att man servar en Rolex cirka var tioende år, så tycker jag inte servicen kan anses som dyr. Fast det beror såklart på vad man jämför det med.
Vad jämför du det med?
En lite orättvis jämförelse, men då är jag med3000 kr för en klocka med ett standardverk (t.ex. ETA 2824-2), 10000 kr för en Rolex. I alla fall för min Rolex, vid det enda tillfälle jag gjorde det. Och då tackade jag nej till de 12 000 extra de ville ha för att garantera täthet.
Om man är OWG med en Rolex är det kanske överkomligt. Men det är inte jag.
Krons tar 7100 för DJ/OP samt 7900 för sportstål och 5500 för en klocka med ETA-verk. Inte så stor skillnad.3000 kr för en klocka med ett standardverk (t.ex. ETA 2824-2), 10000 kr för en Rolex. I alla fall för min Rolex, vid det enda tillfälle jag gjorde det. Och då tackade jag nej till de 12 000 extra de ville ha för att garantera täthet.
Om man är OWG med en Rolex är det kanske överkomligt. Men det är inte jag.
Värderar dubintw PRECISION speciellt högt vid köp av klockor/urverk för 50, 60k sek..?Var sugen på en femsiffrig Datejust IOM att jag börjat hitta gråa skäggstrån på hakan. Men för priset som folk begär kan jag nästan plocka en sprillans Santos de Cartier på länk med inkluderat läder.
Valet blir inte svårare än så (dessutom slipper jag svara på frågor om prostatan).
Nu har jag iofs min Explorer och den är väldigt bra. Men om den skulle säljas av har jag svårt att se mig köpa en till Rolle. Jag behöver inte en klocka som är så anonym och tråkig, jag värderar inte precision speciellt högt och OWG-mars var min personliga version av helvetet.
Jag använder sällan en klocka mer än max två dagar i taget innan något annat i lådan åker fram, så länge avvikelsen är under 30 s/dag märker jag faktiskt inte eftersom jag ändå måste ställa om den när den åker fram igen.Värderar dubintw PRECISION speciellt högt vid köp av klockor/urverk för 50, 60k sek..?
Om inte precision är särskilt prioriterat, vad är det då? Vad är det du är villig att betala 50 lök för? Ett fint armband?
Jag undrar alltså seriöst.
Mvh
Värderar dubintw PRECISION speciellt högt vid köp av klockor/urverk för 50, 60k sek..?
Om inte precision är särskilt prioriterat, vad är det då? Vad är det du är villig att betala 50 lök för? Ett fint armband?
Jag undrar alltså seriöst.
Mvh
Gäller det inte alla märken?Rolex köper du för att du vill ha Rolex.
Men sen kommer du komma tillbaka till Rolex igen.Jag vet inte om det alltid slutar med Rolex, kanske början på slutet
Själv gick jag via Tudor, till Rolex och sedan lite mer exklusiva Rolex men efter en tio år börjar jag landa i andra sport-stålklockor från PP och AP.
så kan det nyckel väl varaMen sen kommer du komma tillbaka till Rolex igen.![]()
Bra video, gjorde den resan, som till slut andock slutade med ett gang Rolex....men visst finns mkt annat, sakert battre etc, men, men ar ej Rolex...Känsliga tittare varnas
Ok tack för svar. Jag anser själv att betalar du 100k för en klocka med ett urverk som lovar precision, så bör det också göra det.Jag använder sällan en klocka mer än max två dagar i taget innan något annat i lådan åker fram, så länge avvikelsen är under 30 s/dag märker jag faktiskt inte eftersom jag ändå måste ställa om den när den åker fram igen.
Vad är jag villig att betala 50-60k för? Uppenbarligen rätt mycket. I fallet klockor är det uppenbarligen en bunt fina smycken som ett gäng reklamare övertygat mig är VERKTYG med HISTORIA och HANTVERK. Visar tiden tillräckligt bra gör de iaf.
Edit; jag gillar kraftreserv. Skönt att slippa ställa klockan om man vill ha på sig den några dagar senare. Dessvärre är den klockan jag har med bäst gångreserv bedömt min Hamilton och den är ju inte snordyr...
Som sagt, jag bryr mig inte om precision så länge det håller sig inom 20-30 s/dag. Kan inte minnas sist jag mätte någon av alla klockor mot absolut tid, har raderat timekeeper och alla liknande appar.Ok tack för svar. Jag anser själv att betalar du 100k för en klocka med ett urverk som lovar precision, så bör det också göra det.
Men, precis som du så byter jag klocka ibland, ibland ett par gånger i veckan och ibland en gång i månaden.
Och det är klart att en quartzklocka är mer precis, men den har heller inget urverk.
Jag för min del har aldrig köpt en klocka pga märket, utan för att den klockan tilltalat mig i ett givet ögonblick (i början när kag spontanköpte en hel del) nu blir kag intresserad av en klocka, och låter det sjunkanin om det verkligen är något jag vill ha.
Jag trodde tex jag ville ha en Batman/batgirl, men när jag provade en bekants batman så kände kag att färgerna på den inte alls var min melodi, så, det blir ingen sådan.
Att jag tex hellre köper en sub än en billigare replik beror bara på att jag föredrar original. Att det råkar vara just rolex spelar väldigt liten roll.![]()