Freddzon
Basic
Dom ligger på halva priset nuDina klockor ligger ute på auktion. Hur vet du att de kommer gå för halva priset?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Dom ligger på halva priset nuDina klockor ligger ute på auktion. Hur vet du att de kommer gå för halva priset?
Behöver väl inte gå in i detalj men jag har då inte glömt den "lilla" diskussionen som var i Breitlingtråden som gjorde vad jag trodde dig avstängd från forumet. Inget illa i mitt inlägg här ovan, det jag skrev var att du kanske inte ska lägga dina egna annonser här (finns sälj-avdelning av en anledning) samt att det du länkat inte är några direkta tips...Med den attityden?. Ja det var ju jag som började vara otrevlig och inte herr Nils menar du?. Är nog snarare så att "Klocksnack locals" kanske borde börja bruka lite ödmjukhet istället för att klanka ner på folk o komma med extrem-jante icke-regler om man vill att forumet ska gynnas för DEN attityden o "svågerpolitiken" som uppvisas när någon medlem skriver något o halva ligan dyker efter gynnar absolut inte forumet eller tillväxt av nya medlemmar, Det kan jag rakt av garantera..
Jag tycker inte Nisse har gjort något fel nej, han påpekar fakta.Med den attityden?. Ja det var ju jag som började vara otrevlig och inte herr Nils menar du?. Är nog snarare så att "Klocksnack locals" kanske borde börja bruka lite ödmjukhet istället för att klanka ner på folk o komma med extrem-jante icke-regler om man vill att forumet ska gynnas för DEN attityden o "svågerpolitiken" som uppvisas när någon medlem skriver något o halva ligan dyker efter gynnar absolut inte forumet eller tillväxt av nya medlemmar, Det kan jag rakt av garantera..
Du kan hålla dig till facebookgruppen istället för att komma hit med dålig attityd.Herre alltså, Logik.. Det är ju inte så att precis exakt alla auktioner handlar om att folk vill dumpa deras eget skit på nån annan va. Sen är det väl ändå som så att om något ligger ute till -50% av vad normala kostnaden för samma vara är så är det väl ändå ett bra tips om något oavsett om det är Achmeds, Hasses, Anders eller min auktion.
Nähä så att säga (Jag citerar) -" Inga direkta fynd" om någon annans klockor är inte otrevligt då menar du?Jag tycker inte Nisse har gjort något fel nej, han påpekar fakta.Om man nu är ny på forumet och stöter på en situation där ett flertal medlemmar påpekar att det inte är vlkommet att tipsa om sina egna annonser kan man ju välja att säga "Oj, då vet jag till framtiden, sorry" - eller så kan man välja att vara otrevlig, som du var.
Verkligen inte, är priserna inga fyndpriser är det ju inga fynd.Nähä så att säga (Jag citerar) -" Inga direkta fynd" om någon annans klockor är inte otrevligt då menar du?
När såg du en likadan twin quartz eller panda billigare då får jag fråga om du inte anser att det är fyndpriser? ^^Verkligen inte, är priserna inga fyndpriser är det ju inga fynd.![]()
När såg du en likadan twin quartz eller panda billigare då får jag fråga om du inte anser att det är fyndpriser?Verkligen inte, är priserna inga fyndpriser är det ju inga fynd.![]()
Förresten så är du välkommen att läsa om mitt svar till karln, Om du anser att det var otrevligt men inte hans svar så aah, Då vet jag inte ens var jag ska börja tbh ^^Verkligen inte, är priserna inga fyndpriser är det ju inga fynd.![]()
Ha! det är ju jag som är TS!Nähä så att säga (Jag citerar) -" Inga direkta fynd" om någon annans klockor är inte otrevligt då menar du?
Kan ju tillägga att jag skrollade till sida 1, Inte någonstans säger TS att man inte får länka egna annonser här för övrigt, Sen att man hittar på egna regler likt ungar under en lek på rasten i skolan när dom spelar burken får ju stå för er andra, Ergo "regeln" ni talar om är en icke-regler, Således är det helt fritt fram att länka egna auktioner tills(!) Ts skriver något annat på inlägg 1.
Kanske dags att ändra första inlägget då? ^^Ha! det är ju jag som är TS!visste inte att det gav mig nån särskild makt, men kul!!!
...då säger jag det nu då om det hjälper: ...man. får. inte. tipsa. om. sina. egna. auktioner. i den här tråden...![]()
när läste du det senast?Kanske dags att ändra första inlägget då? ^^
fast det gäller väl alla auktioner?, Tråden heter ju som sagt Auktionstips-tråden o jag vet inte med dig men trots att jag har några årslöner i klockor i min ägo så blir jag knappast bjuden på nån privat superhemlig dunderexklusiv hemlig auktion, Ja du hajarMen ahhh. Hur kan en öppen auktion någonsin vara ett fynd eller refereras till som fyndpris.Dessutom, ju fler som tipsas, desto lägre chans till fynd. Men det vara ju bara halva felet ändå.
Innan jag påpekade det o du ändradenär läste du det senast?
Vad har mängden klockor du äger att göra med någonting? Kan du inte bara gilla läget och inse att det finns en kutym gällande att inte tipsa om sina egna objekt? Hur svårt kan det vara - är objektet tillräckligt roligt dyker det upp här oavsett. Sluta fäktas och bara acceptera det.fast det gäller väl alla auktioner?, Tråden heter ju som sagt Auktionstips-tråden o jag vet inte med dig men trots att jag har några årslöner i klockor i min ägo så blir jag knappast bjuden på nån privat superhemlig dunderexklusiv hemlig auktion, Ja du hajar.
fast det gäller väl alla auktioner?, Tråden heter ju som sagt Auktionstips-tråden o jag vet inte med dig men trots att jag har några årslöner i klockor i min ägo så blir jag knappast bjuden på nån privat superhemlig dunderexklusiv hemlig auktion, Ja du hajar.
fast det gäller väl alla auktioner?, Tråden heter ju som sagt Auktionstips-tråden o jag vet inte med dig men trots att jag har några årslöner i klockor i min ägo så blir jag knappast bjuden på nån privat superhemlig dunderexklusiv hemlig auktion, Ja du hajar.
Jag skrev det för att påpeka att alla auktioner är öppna så länge du inte är oljeshejkarnas oljeshejk såklart, Trodde det var extremt underförstått!? ^^.Vad har mängden klockor du äger att göra med någonting? Kan du inte bara gilla läget och inse att det finns en kutym gällande att inte tipsa om sina egna objekt? Hur svårt kan det vara - är objektet tillräckligt roligt dyker det upp här oavsett. Sluta fäktas och bara acceptera det.
Du är uppenbarligen helt oemottaglig för all form av diskussion och saknar totalt självinsikt. Hoppas du mår bättre snart!Jag skrev det för att påpeka att alla auktioner är öppna så länge du inte är oljeshejkarnas oljeshejk såklart, Trodde det var extremt underförstått!? ^^.
O ja iom att ts skrev att det inte var ok så är det inte det, Men när jag lade upp så fanns ingen sådan regel skriven så varför skulle jag acceptera det där å då pga att andra personer som inte är TS,Inte är mods utan bara tycker själva där o då?. När ts lade till så var det nåt annat. Klart jag försvarar mig när man blir påhoppad, Jag är inget fromt lamm som bara finner mig i vad folk som inte har med saken att göra tycker, Det borde ingen göra, För deras egen skull..
Du funderar inte om inbjudan till dom privata klubbarna handlar om attityd och inte hur många årslöner man har i klockor? Mvh
Njae, Vågar gisda på att jag ändå tillhör absolut en betydligt mer privat klubb än vad dom flesta på detta forum gör, Sen att den inte har så mkt med auktioner eller klockor att göra är väl nåt annatDu funderar inte om inbjudan till dom privata klubbarna handlar om attityd och inte hur många årslöner man har i klockor? Mvh
Diskussion? Tycker jag blev mer påhoppad av halva forumet för någonting som var extremt, Ytterst harmlöst där jag uppfattade kommentarer som "Det där är inga fynd direkt" o "dumpa på ditt skit på nån annan" som ytterst otrevliga. Sen att jag svarar på allas kommentarer handlar väl mer om hyffs mot den som skrivit trots att jag känner att man kanske borde lärt sig det eviga mottot - "sköt dig själv o skit i andra" o kanske t.o.m det andra - "har man inget snällt att säga så kan man vara tyst".Du är uppenbarligen helt oemottaglig för all form av diskussion och saknar totalt självinsikt. Hoppas du mår bättre snart!![]()
O vilket monstrum med 12 st negativa på 10 år o 115 positiva , Vid gud hörrö
Oavsett vad man tycker om tonaliteten på feedbacken du fick så måste du väl hålla med om att detta skulle bli en riktigt trist tråd om alla bara länkade alla annonser de själva hade ute på tratten?Diskussion? Tycker jag blev mer påhoppad av halva forumet för någonting som var extremt, Ytterst harmlöst där jag uppfattade kommentarer som "Det där är inga fynd direkt" o "dumpa på ditt skit på nån annan" som ytterst otrevliga. Sen att jag svarar på allas kommentarer handlar väl mer om hyffs mot den som skrivit trots att jag känner att man kanske borde lärt sig det eviga mottot - "sköt dig själv o skit i andra" o kanske t.o.m det andra - "har man inget snällt att säga så kan man vara tyst".
känner jag att jag blir påhoppad och utsatt för svågerpolitik så kommer jag försvara mig, Vilket alla borde göra men vågar gissa på att flera i tråden absolut aldrig varit med om att någon gör, Vi bor trots allt i Sverige där alla håller käften o knyter näven i fickan om dom blir konfronterade i slutändan, Men den gubben funkar inte med vissa av oss. Var inget otrevligt menat från min sida mot någon annan än dom jag anser var otrevliga/dryga mot mig
. Vill man inte att jag ska fortsätta skriva så är det ju väldigt enkelt att bara ge fasen i att citera mig
.
Personligen så kvittar det för mig, Jag handlar mkt, Extremt mkt på auktion utomlands som bisyssla. Får jag ett tips där jag kan göra en deal så kvittar det för mig vem som tipsar om vad , En deal är en deal är en deal liksom.Oavsett vad man tycker om tonaliteten på feedbacken du fick så måste du väl hålla med om att detta skulle bli en riktigt trist tråd om alla bara länkade alla annonser de själva hade ute på tratten?
Tyckte du tidigare beskrivit att du har klart mer lukrativa metoder att tjäna pengar på än att köpa klockor billigt av folk på KS för att sen lägga ut för X antal tusen mer. Typ stjäla saker eller vad var det du sa att du hade gjort tidigare?Personligen så kvittar det för mig, Jag handlar mkt, Extremt mkt på auktion utomlands som bisyssla. Får jag ett tips där jag kan göra en deal så kvittar det för mig vem som tipsar om vad , En deal är en deal är en deal liksom.
Sen så kanske jag borde ha påpekat från början att klockorna jag har uppe nu utöver 1 är för att hjälpa en vars far gått bort, Så det är inte mina även om jag har dom. Har även skrivit på flera av annonserna att dom är från just dödsbo.
Haha mannen vad pratar du omTyckte du tidigare beskrivit att du har klart mer lukrativa metoder att tjäna pengar på än att köpa klockor billigt av folk på KS för att sen lägga ut för X antal tusen mer. Typ stjäla saker eller vad var det du sa att du hade gjort tidigare?
Beklagar. Står inget i annonserna du länkade om dödsbo.
Finns fler annonser, Scrolla lite vetjaTyckte du tidigare beskrivit att du har klart mer lukrativa metoder att tjäna pengar på än att köpa klockor billigt av folk på KS för att sen lägga ut för X antal tusen mer. Typ stjäla saker eller vad var det du sa att du hade gjort tidigare?
Beklagar. Står inget i annonserna du länkade om dödsbo.
Vad gör du ens här om det är så hemskt? Vill du att världens snålaste människor skall bjuda på dina auktioner?Haha mannen vad pratar du om. Helt OT, Men om jag gör en bra deal, Finns det då nån regel att jag inte får tjäna lite pengar på den delen?. Du kanske har missat att det är så precis varenda affär du handlar på gör, Köper billigt o säljer lite dyrare?, Vad är felet med det menar du som jag frågade sist?. Jag har inte stulit någonting, Det är ju du som uppenbart är extremt jante där du tycker det är fult att tjäna pengar så länge du själv inte är den som gör det.
Till er andra som undrar vad vi pratar om så var jag tydligen ett praktsvin som lyckades pruta ner en breitling utan cert från 22 till 16000 av en ytterst tvivelaktig filur för jag inte ville ge mer då jag inte visste var jag hade personen o tänkte sälja den för 21 Efter(!) jag köpt ett nytt Cert från timepromotions till den![]()
Det står i den här annonsen för en Mumbai-Feiko.Tyckte du tidigare beskrivit att du har klart mer lukrativa metoder att tjäna pengar på än att köpa klockor billigt av folk på KS för att sen lägga ut för X antal tusen mer. Typ stjäla saker eller vad var det du sa att du hade gjort tidigare?
Beklagar. Står inget i annonserna du länkade om dödsbo.