Skaffade en reduced för ett tag sedan för att jag var nyfiken på modellen. Har mer eller mindre alltid tänkt att jag ska byta till "en riktig" Speedy längre fram. Tog mig efter någon månad till en butik för att testa en Speedy. Men jag kände absolut ingenting för den. Alls. Tycker reduceden funkar så mycket bättre för mig. På mina handleder sitter den perfekt, jag gillar tavlan och tycker själv att subdialsen ser bra ut.
Så, mot bakgrund av detta inlägg som kontrasterar mot ovanstående inlägg (och som du själv skriver), går det nog att konstatera att smaken
är som baken. Hitta det du tycker funkar absolut bäst för
dig och det
du tycker är snyggast.

Vill du ha en vanlig Speedy så kommer en Reduced aldrig stilla din hunger. Men om du initialt inte har någon preferens/inte dras mest åt någon av modellerna så försök att testa båda klockorna innan du tar ett beslut.
Lycka till i jakten!