SBGJ001
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
VĂ€lkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete Àr nu den största uppdateringen av Klocksnack.se nÄgonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli Ànnu snabbare, mer lÀttanvÀnt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en trÄd pÄ diskussionsdelen för feedback och tekniska frÄgestÀllningar.
Tack för att ni Àr med och skapar Skandinaviens bÀsta klockforum!
/Hook & Leben
Snyggt vad Àr det för strap?
DÄ har jag precis fÄtt hem en sprillans sarx033 och har nÄgra första intryck.
Kommer frÄn sarx013 senast och det omedelbara intrycket var wow. Finishen och kÀnslan Àr bÄde ett och tvÄ snÀpp bÀttre Àn lillebrorsan. Det hÀr lÄter konstigt men kÀnslan i det hÀr 6r15 verket kÀnns ocksÄ mycket bÀttre Àn det som satt i min gamla, framförallt i vridningen men ocksÄ i precisionen i tidsinstÀllningen dÀr varje mm Àr följsam. LÀste nÄgonstans att seiko kanske sÀtter de bÀttre exemplaren i de "finare" klockorna, eller sÄ kanske de bara gjort lite justeringar pÄ de tvÄ Är som skiljer klockorna. Urtavla och visare Àr verkligen helt magiska, sÀtt fram klockan i solsken och stirra dig hÀpen!
Hur det Àn Àr med kÀnslan i detta ex sÄ Àr det fortfarande ett ganska trisst verk som "rasslar" lite mer Àn vad man kanske kan önska i den hÀr prisklassen, vilket ocksÄ Àr den enda negativa jag har att sÀga!
Ăr den vĂ€rd mellan 8-10? Absolut. FinishmĂ€ssigt stĂ„r den sig mycket vĂ€l i jĂ€mförelse med det jag testat och sett i Sverige, och hade jag lagt denna bredvid valfri certina/tissot för samma pris hade jag spontant trott att seikon gick pĂ„ det dubbla. En liten setback som sagt med det trĂ„kiga urverket, speciellt som jag gĂ€rna hade lagt ett par tusenlappar extra för en uppdatering.
Som vanligt sÄ gör inte bilderna klockan rÀttvisa men vad vore en mini recension utan bilder![]()
Fint! Min SARX033 mÄste ocksÄ vara nÀra. Skickades frÄn Seiya i torsdags![]()
DÄ har SARX033 kommit. Helt magiskt och lÀnken kÀnns rejÀlt ocksÄ.
![]()
SÄ snygg. Jag spanande pÄ annonsen mÄnga gÄnger. Bra nittiotalsdesign ser det ut som, vilket ju inte Àr helt vanligt. Men det kanske Àr tidigt 2000?Nytt idag! Seiko 7T42-7A10 i titan.
![]()
![]()
Yes, det Ă€r AR pĂ„ glaset. Visarna ser annars svarta ut för det mesta men det Ă€r ett konstigt svart som ser mer ut som nĂ„got svart hĂ„l pĂ„ nĂ„got obeskrivligt sett. Sedan blir det blĂ„tt nĂ€r ljuset faller pĂ„ den med rĂ€tt vinkel. Jag funderar pĂ„ att köpa till en finare lĂ€derband i mörkbrun. Det skulle nog se riktigt fint ut.Kul att ni köpt den dĂ€r. Tyckte det dröjde innan nĂ„gon landade pĂ„ forumet. Jag fingrade pĂ„ den med svart tavla nĂ€r jag var i Tokyo, den Ă€r helt amazing. Klart mycket bĂ€ttre finish Ă€n Sarx013/Sarb033 etc. LĂ€nken riktigt nice. Ăr det AR pĂ„ glaset?
Tidig 90-tal. Helt OK 80/90-talsdesign faktisktSÄ snygg. Jag spanande pÄ annonsen mÄnga gÄnger. Bra nittiotalsdesign ser det ut som, vilket ju inte Àr helt vanligt. Men det kanske Àr tidigt 2000?
Sjukt snyggt jaoDet er en sailcloth strap. Levert av MrSailcloth , tror webadressen er iwantastrap.comMeget behagelig strap og leveres med standard clasp. Foldeclasp bestilles pÄ samme sted som ekstrautstyr til strap' n
Review
Jag har stött pÄ lite problem med min nyinköpta sarx033. Senaste tvÄ dagarna har klockan blivit liggande face up större del av dagen samt hela natten och kan konstatera att klockan tappat 10 min bÄde igÄr och till idag. KÀnslan Àr att den tappar under natten men kan erkÀnna att jag inte tittade sÀrskilt noga igÄr kvÀll (nÀr jag anvÀnde klockan).
Nu till min frÄga. Det Àr en Seiko jdm, köpt av grÄ handlare i Hong Kong. Har dock 1 Ärs world wide garantin. Vet ni hÀr inne om nÄgon som accepterar garantiÀrenden pÄ jdm modeller i Sverige? Eller behöver jag börja strulet med att skicka tillbaka till Hong Kong?
VÀldigt tacksam för hjÀlp / tips
Kör in den i nÄgon vecka. Sedan kan du kolla med försÀljaren vad de föreslÄr. VÀrsta fall finns det sÀkert nÄgon hÀr pÄ KS som tittar pÄ den för en billig peng och 6R15 Àr inte heller dyrt att byta som sista utvÀg.Jag har stött pÄ lite problem med min nyinköpta sarx033. Senaste tvÄ dagarna har klockan blivit liggande face up större del av dagen samt hela natten och kan konstatera att klockan tappat 10 min bÄde igÄr och till idag. KÀnslan Àr att den tappar under natten men kan erkÀnna att jag inte tittade sÀrskilt noga igÄr kvÀll (nÀr jag anvÀnde klockan).
Nu till min frÄga. Det Àr en Seiko jdm, köpt av grÄ handlare i Hong Kong. Har dock 1 Ärs world wide garantin. Vet ni hÀr inne om nÄgon som accepterar garantiÀrenden pÄ jdm modeller i Sverige? Eller behöver jag börja strulet med att skicka tillbaka till Hong Kong?
VÀldigt tacksam för hjÀlp / tips
Coolt, inte ofta man ser den! Ser riktigt fin ut!Bytt till denna idag, passar inte in i KS trÄden med vintage (denna Àr frÄn Är 2000)
![]()
(SCVN001)
//Bosse
Riktigt clean! Jag gillar det skarpt.Bytt till denna idag, passar inte in i KS trÄden med vintage (denna Àr frÄn Är 2000)
(SCVN001)
//Bosse
AlltasÄ jÀklar vad jag gillar denna!:
Men priset...
https://monochrome-watches.com/seiko-prospex-diver-sla017-reedition-62mas-review-price/
![]()
Klockia.se verkar ha den inne, bra ÄterförsÀljare som Àr AD.HallÄ! Vart ska jag köpa min SRP777 ifrÄn. Har dÄlig koll pÄ vilka handlare som Àr schyssta och ger ett bra pris. Tack för svar!
Annars Àr ju KlockmÀster i Globen eller FÀltan (om du bor i Stockholm) fantastiska ÄterförsÀljare!HallÄ! Vart ska jag köpa min SRP777 ifrÄn. Har dÄlig koll pÄ vilka handlare som Àr schyssta och ger ett bra pris. Tack för svar!
Klockia.se verkar ha den inne, bra ÄterförsÀljare som Àr AD.