Var igår på Hi-Fi klubben och fick möjligheten att lyssna på ett par Argon Audio Forte A5.
Shit pommes vilket ljud för 4 898:-
Det som var intressant är att de är Trådlös högtalare med Bluetooth.
"FORTE A5 är ett häftigt, aktivt högtalarpar för dig som vill ha äkta hifi-ljud för all din musik utan extra apparater eller besvärlig hantering. Du får Bluetooth, skivspelaringång och mycket annat gott. Elegant lackerad finish i svart eller vitt."
FORTE A5 är ett elegant och ytterst välspelande trådlöst aktivt högtalarpar från Argon Audio. Här får du stort och realistiskt hifi-ljud från två separata högtalare, och därmed en ljudupplevelse som ingen ensam trådlös högtalare eller TV-soundbar någonsin kommer i närheten av. När du samtidigt får väldig smidig hantering, läcker design, Bluetooth och en rad andra smarta möjligheter (inklusive direkt anslutning för skivspelare), så har du faktiskt en riktig smart lösning som räcker för de allra flesta musikbehov.
Den inbyggda förstärkaren levererar imponerande råstyrka med hela 2 x 80 watt, och de nyutvecklade elementen är av en kvalitet som gör både musik och TV-ljud till en sann fröjd för örat. Elementen är omgivna av en exklusiv trimring i äkta aluminium, och det eleganta och robusta mattlackerade utförandet bidrar till att bekräfta att det här är en äkta kvalitetsprodukt. Fronten i tyg som medföljer fästs på högtalaren med magneter så att du inte ska se några fula hål om du föredrar att använda högtalaren utan frontskydd.
Otroliga högtalare i den prisklassen. Har ni inte lyssnat så kliv in på närmsta Hi-Fi klubb och be om ett demo!
Hyfsat estetiska rena och finns i vitt eller svart.