Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Fick svar att samtliga swedbanker planerar att ta bort facken.
Jag betalar några hundralappar per PR så jag förstår att de tas bort, kan ju aldrig bära sig ekonomiskt.
Den risken finns, de lär återkomma med bättre verktyg för att få upp eller med skåpet.Ett välförankrat säkerhetsskåp är väl modellen om man nu inte har lönnfack, lönnväggar smokelock larm och hinkar med het olja hängande i taket. delar man på skåp och dörr ( som väger ungefär lika mycket ) så blir det lättare att bära upp på eventuell övervåning, vind eller annat otillgängligt ställe. Skåpen brukar väl väga i storleksordningen 150 kg (vapenskåp) Vill man jävlas lite extra så kan man väl slänga in 40-50 kg bly också, går även att byta mot ett större antal helguldare.
Så länge buset inte vet att det finns värdefulla klockor och inte är beredda på ett säkerhetsskåp så tror jag nog att de väljer att sno lösa värdeföremål och sticka snabbt iväg. Om de däremot vet om att det finns värdeföremål så är dessutom risken kanske större att de helt enkelt knackar på när du är hemma istället, något jag har förstått har ökat vad gäller guldrån.
Det var fan ett av de dummaste inlägg jag läst på KS! Eller du kanske var ironisk men glömde smileyn?läge att bli OWG ?
Det är rätt b att ha något som man inte använder, när ska man ha den klockan !
- i nästa liv ??
Livet står och faller inte med en Rolex och om det är så, gör något åt det illa kvickt.
Den risken finns, de lär återkomma med bättre verktyg för att få upp eller med skåpet.
Har flera exempel på detta tyvärr.
Även mina lokala kontor slutar med sina eller så är det väntelist på några år.(som troligen hinner stänga innan det är din tur)
För er som funderar på säkerhetsskåp, tycker arkivexperten har en bra hemsida som beskriver värde klasser och brand eller inte.
Men som sagt tidigare, tjuven tar det han vill och bäst är att se så att du har rätt försäkring.
http://www.arkivexperten.se/
Mvh GT_karl
Inget,om du har gott om kosing på banken!Hur mycket kostar ett bankfack? Tänker mig minsta storleken som möjliggör förvaring av ett par klockor.
Inget,om du har gott om kosing på banken!![]()
Gillar dörrgömman, men hur fasen får man ned klockor där?![]()
Jobbade med en storbanks säkerhet tidigare och samtliga kundservicekontor med bankfack har eller kommer att upphöra med den servicen.
Bla för att det inte lönar sig, vidare så är det för mycket strul där kunder inte följer det avtal som bla styr vad som får förvaras i bankfacket![]()
Mindre kassaskåp fastbultad i golvet i garderoben bakom kläderna. Typ.
Skaffa någon som vaktar klockorna åt dig …
![]()
tyvärr första stället de letar efter vapenskåp och liknande
cheers
christian