IWC har bland de mest tacky reklamlapparna som finns.Vi slänger in en IWC också:
![]()
Behövs ju ingen halvnaken pingla.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
IWC har bland de mest tacky reklamlapparna som finns.Vi slänger in en IWC också:
![]()
Behövs ju ingen halvnaken pingla.
Ok. Tog en sekund att googla fram originalet från bmw. Fyndigt och funkar nog bra nere på kontinenten där folk i allmänhet har lite självdistans.Nej den är fejk. En variant av copyn är dock riktig.
http://www.aston-martin.com/2013/02/24/ad-for-used-aston-martins-fake-or-real/
Den där är inte gjord av Aston fyi, men det kanske framgick?Jag förstår att detta inte är helt korrekt. Men som tvåfaldig Breitlingägare känner jag mig kränkt!!
Hade denna kampanj lanserats av ngt annat "lyxmärke" låt säga Aston Martin.. Då hade ljudet i skällan varit annorlunda denna bild brukar få mängder av positiva kommentarer både om bilarna och om bilden...
![]()
Får passa på att be @Omen om ursäkt från mitt hjärtas djup för att jag beblandar Aston med ngt så simpelt som Breitling!
Å andra sidan så tror jag att jag har en bild eller två på Herr Omen bärandes min Skyland Avenger..;-)
Edit: Sen är jag den förste att skriva under på att Aston bilden samt budskap är bra mycket vassare!..![]()
Vi slänger in en IWC också:
![]()
Behövs ju ingen halvnaken pingla.
Snack!! Har sett den flera gånger här på KS!! Då är den legit! Här håller vi fan inte på med fakes..Den där är inte gjord av Aston fyi, men det kanske framgick?
*Edit. 2:a på denna![]()
Sex/nakenhet har sålt i alla tider och kommer att fortsätta göra det så självklart funkar det. Därmed inte sagt att det är bra.Jag gillar det, och på mig funkar det!
Befriande att se tycker jag.
Den här stackars tjejen vill man ju bara svepa en jacka runt och bjuda henne på en rejäl bit matDe har självklart velat skapa associationer till andra världskrigets "Nose Art" med pinuppor målade på bombplanen men totalt missat att pinuppan är flirtig, yppig och vampig utan att vara porrig eller billig.
Gör om och gör rätt säger jag.
Jämför du folk här med äckliga gubbar som sitter och tittar på dagisbarn? För att dom tittar på en kvinna som säkert fått bra betalt för reklamen och dessutom valt själv att ställa upp.Killen med sexbunkern tror jag bara blev tappad på huvudet som barn. Alla riddare finns nog inte i borgen där.
Det jag vänder mig emot, och som jag vill påstå är ett större problem, är hur tjejer hela tiden bedöms efter utseende. Hela deras väsende beror på hur de ser ut. Det gör mig spyfärdig när jag ser hur mina egna dagisbarn redan nu påverkas på ett sätt där de försvinner som individer och enbart blir ett utseende som är till för att något gubbäckel ska titta på. Det är bara ovärdigt ett samhälle och jag tycker faktiskt det är rätt förminskande för de gubbar som tycker att det är rätt. Man är alltså inte smartare än så?
Som borat säger "it's naaajsssss"Vet inte om man ska skratta eller gråta när man ser Breitlings senaste kampanj som de har ihop med Penthouse
https://www.instagram.com/p/BBAGc_JS-vV/
En kvinna iförd rafsett ska ge någon slags anknytning till flygning och bra klockor. Trodde vi kommit längre än så![]()
Problemet är att kvinnor framställs som sexobjekt för att sälja en produkt, är det så svårt att förstå? Vi lever på 2010-talet. Släpp sargen och kom in i matchen för fan.Snygg tjej, snygg klocka, snygg annons. Vad är problemet?
Problemet är att kvinnor framställs som sexobjekt för att sälja en produkt, är det så svårt att förstå? Vi lever på 2010-talet. Släpp sargen och kom in i matchen för fan.
Förvånadsvärd snygg!Förutom att det rent strategiskt är ett totalt hjärnsläpp att göra sådan reklam i dessa tider så var det ju inte så extremt, även om kan te sig lite pinsamt att man försöker sälja klockor på det viset.
Lite off topic också - kikade runt på deras konto och fick för en gångs skull syn på en Breitling som jag faktiskt tyckte om riktigt mycket. Den måste vara relativt ny eller? Och vad kommer denna modell att ligga på prismässigt, tro?
![]()
Min farfars far kallade sin fru för kärring och förväntade sig mat på bordet varje gång han kom hem, ur ett rent historiskt perspektiv. Det finns således en historisk koppling för mig att kalla min flickvän för kärring och förvänta mig samma sak? Du kan inte ha tänkt särskilt långt om du inte förstår att det inte handlar om denna annons utan snarare hur kvinnor ofta framställs i reklam och i samhället i stort. Jag vill inte att min flickvän eller mina döttrar ska bli sexualiserade på det sättet som sker i samhället idag.Det är en pinupa-tjej som historiskt har använts som en kul grej på flygplan och bland flygare. Det finns således en historisk koppling mellan denna annons och flygplan.
Släpp sargen och acceptera historien. Acceptera även att alla inte lever i en Gudrun Schyman-vurmande värld.
Troll!Min farfars far kallade sin fru för kärring och förväntade sig mat på bordet varje gång han kom hem, ur ett rent historiskt perspektiv. Det finns således en historisk koppling för mig att kalla min flickvän för kärring och förvänta mig samma sak? Du kan inte ha tänkt särskilt långt om du inte förstår att det inte handlar om denna annons utan snarare hur kvinnor ofta framställs i reklam och i samhället i stort. Jag vill inte att min flickvän eller mina döttrar ska bli sexualiserade på det sättet som sker i samhället idag.
Jag lever inte i någon "Gudrun Schyman-vurmande värld", väldigt långt ifrån. Jag lever i det moderna samhället. Du är en dinosaurie.
Min farfars far kallade sin fru för kärring och förväntade sig mat på bordet varje gång han kom hem, ur ett rent historiskt perspektiv. Det finns således en historisk koppling för mig att kalla min flickvän för kärring och förvänta mig samma sak? Du kan inte ha tänkt särskilt långt om du inte förstår att det inte handlar om denna annons utan snarare hur kvinnor ofta framställs i reklam och i samhället i stort. Jag vill inte att min flickvän eller mina döttrar ska bli sexualiserade på det sättet som sker i samhället idag.
Jag lever inte i någon "Gudrun Schyman-vurmande värld", väldigt långt ifrån. Jag lever i det moderna samhället. Du är en dinosaurie.
Antingen förstår man den strukturella problematiken, eller så gör man det inte.
Antingen förstår man den strukturella problematiken, eller så gör man det inte.
Word.![]()