Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
sjukt snyggt!Vid något tillfälle ”fyndade” jag ett rosa strutsband som av någon anledning aldrig har används (). Men idag kanske är dagen!
![]()
Vad säger ni, passande band för en drink?
Det är verkligen rätt dramatisk skillnad i pris mellan KS och Chrono24 :S.Mm fast servicen de gör behöver inte vara mer än att de polerat o kanske kikat igenom urverket. Så ta det med en nypa saltjämför med vad modellen sålts för på KS så får du en hyfsat schysst jämförelse.
vad är det du letar mer exakt? kan vara värt att kika auctionet + fler auktionsställenDet är verkligen rätt dramatisk skillnad i pris mellan KS och Chrono24 :S.
Egentligen inte bestämt mig exakt. Men lutar åt någon av vermeil-varianterna. Eller kanske en Solo small... svårt med valenvad är det du letar mer exakt? kan vara värt att kika auctionet + fler auktionsställen
Screw down krona på den?Klarar den 100m så ska det vara min sommar/bad klocka
![]()
![]()
10bar PASS![]()
Ingen screw down på den här, gillar att leva farligtScrew down krona på den?
Vet att det inte är där vattensäkerheten sitter men rent som en anekdot så var jag på badsemester med min Santos i april som också är godkänd till 100m utan screw down och kom på mig själv med att nästan OCD-aktigt trycka på kronan flera gånger innan jag hoppade i bara för jag visste att den inte var fast-skruvad.(har jag inte gjort när jag badat med klockor med screw down.) Nu var det ingen fara, kronan var intryckt och stannade intryckt hela tiden så klockan överlevde.
![]()
Drinken bör matcha. Pink Lady, eller liknande kanske.Vid något tillfälle fyndade jag ett rosa strutsband som av någon anledning aldrig har används (). Men idag kanske är dagen!
![]()
Vad säger ni, passande band för en drink?
Otroligt fin! Får man fråga vad du fick ge för den? Fullset?Äntligen, ÄNTLIGEN får jag gå med i denna grupp på riktigt! Efter fem års letande, budade och jagande så har jag äntligen fått min Cartier Santos Carree
Visst, det har letats lite från och till men lusten har inte minskat det minsta.
Den är så otroligt snygg, sitter som en smäck nu när jag tagit in länken lite och den har en enorm närvaro på handleden trotts den mindre storleken.
![]()
![]()
Måste vara det bästa sättet man kan påbörja en semester, genom att ta en road trip och hämta en drömklocka![]()
Satan vad bra!Carree från -87![]()
Är du @Aurum's yngre broder?T-shirt och Tank på sommaren.![]()
Fan, är jag så gammal? Men det är stiligt så kan leva med den benämningen.Är du @Aurum's yngre broder?
Inga problem med repor. Klockor ska användas!Närmar sig ett år med den här nu. Börjar också få lite skön patina iom hairlines och annat på alla högpolerade områden. Såg två olika Long term reviews där ena sålde pga repor och andra anammade dem. Hur ställer ni er till den här repmagneten?
![]()
Verkligen! Jag hade sån ångest i början av året.och första repan var hemsk! Men den blir bara bättre och bättre. Nästan så att man kan tro att det är en del i designen att den blir så lätt repad.Inga problem med repor. Klockor ska användas!
Tänkte jag var bland de yngre som 35-ish men är väl kanske rätt mitt i nuförtiden. Hänger kvar vid att man var ung när man köpte sin första för ca 10 år sedan. Fina gubbklockor iaf!Nu har ju @Aurum redan hunnit dementera… Men för att svara på frågan. Inte vad jag känner till. Skulle väl dock gjort släktträffarna betydligt intressantare med tanke på alla fina guldklockor herrn sitter på.
Då är vi nog samma årgång. Däremot blev du gubbe några år tidigare än mig, då det dröjde innan man själv fick smak för klassiska pjäser i gulguld.Tänkte jag var bland de yngre som 35-ish men är väl kanske rätt mitt i nuförtiden. Hänger kvar vid att man var ung när man köpte sin första för ca 10 år sedan. Fina gubbklockor iaf!
Fantastiskt bra, riktig hit designmässigt av Cartier med senaste generationen av Santos! Märkena i bezel ger karaktär, en klocka som skall användas helt enkeltNärmar sig ett år med den här nu. Börjar också få lite skön patina iom hairlines och annat på alla högpolerade områden. Såg två olika Long term reviews där ena sålde pga repor och andra anammade dem. Hur ställer ni er till den här repmagneten?
![]()
Var nojjig som fan första två veckorna, men sen såg jag helt plötsligt att det var fullt med små, tunna hairlines som bara syntes i vissa vinklar som jag bara inte sett än och sen dess har det bara blivit fler (utan att det gör ont i själen)Närmar sig ett år med den här nu. Börjar också få lite skön patina iom hairlines och annat på alla högpolerade områden. Såg två olika Long term reviews där ena sålde pga repor och andra anammade dem. Hur ställer ni er till den här repmagneten?
![]()