Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Ja. Skulle nog säga jag inte sett en enda CPCP gå under 100k senaste året.Denna försvann på under 2h. Det går ofta snabbt när Amsterdam VW släpper på IG.
Ni med koll. 8k för denna? Rimligt i dag?
![]()
![]()
Boetten ser ut att vara platterad eller är det ljuset som lurar mig? Baklocket ser ok ut men brancarderna ser lite off ut... Kanske är det en dålig polering som är orsaken. Om du kan så hade jag fått boetten testad hos en pantbank eller annat ställe som kan göra none-destructive testing på guld.Nu har den omtalade Tank LC kommit fram.
Jag tycker allt ser bra ut. Pläterat spänne och ett band från Cartier som ska bytas ut.
Glaset är ganska repigt.
Någon som ser något märkligt eller något att reagera på innan jag accepterar klockan?
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Ser inte det du ser, men kan inte den specifika modellen speciellt bra heller.Boetten ser ut att vara platterad eller är det ljuset som lurar mig? Baklocket ser ok ut men brancarderna ser lite off ut... Kanske är det en dålig polering som är orsaken. Om du kan så hade jag fått boetten testad hos en pantbank eller annat ställe som kan göra none-destructive testing på guld.
Annars verkar allt vara fine. riktigt bra kap om boetten är okej.
Nu var det många år sedan jag hade med plättering att göra men kan inte se att det skulle vara pläterat. Sliten och möjligtvis dåligt polerad.Boetten ser ut att vara platterad eller är det ljuset som lurar mig? Baklocket ser ok ut men brancarderna ser lite off ut... Kanske är det en dålig polering som är orsaken. Om du kan så hade jag fått boetten testad hos en pantbank eller annat ställe som kan göra none-destructive testing på guld.
Annars verkar allt vara fine. riktigt bra kap om boetten är okej.
Ser inte det du ser, men kan inte den specifika modellen speciellt bra heller.
Ljuset gör det alltid svårt att uppskatta klockorna på bild, men tyckte den såg rätt lik ut i ljusskimmret till en Vermeil boett. Speciellt när den såg sliten ut. Efter lite vidare googling så ser det nog mer ut som att klockan blivit dåligt polerat.Nu var det många år sedan jag hade med plättering att göra men kan inte se att det skulle vara pläterat. Sliten och möjligtvis dåligt polerad.
Kan du ringa in vad som får dig tro att det inte är en solid guldboett?
Vad ser dåligt polerat ut? Skulle gissa på att den knappt är polerad.Ljuset gör det alltid svårt att uppskatta klockorna på bild, men tyckte den såg rätt lik ut i ljusskimmret till en Vermeil boett. Speciellt när den såg sliten ut. Efter lite vidare googling så ser det nog mer ut som att klockan blivit dåligt polerat.
Vad som fick mig att vända åsikt iallafall är att Vermeil boetten har inga skruvhål för bandstiften likt den du skickade. Iallafall inte de som passar till samma baklock som du har @zippan . Se nedan i länk och bild:
Cartier Vermeil Must de Cartier Classic Tank Quartz Wristwatch at 1stDibs | cartier vermeil tank quartz, cartier vermeil tank quartz argent 925, cartier paris vermeil tank quartz argent 925
View this item and discover similar for sale at 1stDibs - Circa 1988 Cartier Must De Cartier Standard Size Classic Tank Wrist Watch, 30 X 24 MM Vermeil ( Gold plate on Sterling Silver ) 2 Piece case. Silver -www.1stdibs.com
![]()
![]()
![]()
Grattis, den får en tumme-upp från mitt håll.
Informativt och bra. Nu har jag lärt mig något också. Tack!Ljuset gör det alltid svårt att uppskatta klockorna på bild, men tyckte den såg rätt lik ut i ljusskimmret till en Vermeil boett. Speciellt när den såg sliten ut. Efter lite vidare googling så ser det nog mer ut som att klockan blivit dåligt polerat.
Vad som fick mig att vända åsikt iallafall är att Vermeil boetten har inga skruvhål för bandstiften likt den du skickade. Iallafall inte de som passar till samma baklock som du har @zippan . Se nedan i länk och bild:
Cartier Vermeil Must de Cartier Classic Tank Quartz Wristwatch at 1stDibs | cartier vermeil tank quartz, cartier vermeil tank quartz argent 925, cartier paris vermeil tank quartz argent 925
View this item and discover similar for sale at 1stDibs - Circa 1988 Cartier Must De Cartier Standard Size Classic Tank Wrist Watch, 30 X 24 MM Vermeil ( Gold plate on Sterling Silver ) 2 Piece case. Silver -www.1stdibs.com
![]()
![]()
![]()
Grattis, den får en tumme-upp från mitt håll.
tyckte detta stack ut:Vad ser dåligt polerat ut? Skulle gissa på att den knappt är polerad.
Det där är ju snarare avsaknad av polering än något annat. Gissar på opolerad utöver kanske lite Cape Cod-liknande puts. En boetts yta är ju den sämsta faktorn att gå på om man skall validera något. Grundformerna däremot är viktiga. Grundformen tycker iaf jag ser rimlig ut.tycker detta sticker ut:
![]()
Helt rätt sagt. Och i detta fallet om bandstifthålen var med eller inteDet där är ju snarare avsaknad av polering än något annat. Gissar på opolerad utöver kanske lite Cape Cod-liknande puts. En boetts yta är ju den sämsta faktorn att gå på om man skall validera något. Grundformerna däremot är viktiga. Grundformen tycker iaf jag ser rimlig ut.
Finns så mycket udda Cartier där ute så jag vet inte vad som är vad längre... Man kan ju fråga sig hur mycket falska Cartier som snurrar runt. Börjar ju bli en del pengar i dessa nu så gäller att se upp framöver.Helt rätt sagt. Och i detta fallet om bandstifthålen var med eller inte![]()
Förslag på trevliga band till min LC?Nu har den omtalade Tank LC kommit fram.
Jag tycker allt ser bra ut. Pläterat spänne och ett band från Cartier som ska bytas ut.
Glaset är ganska repigt.
Någon som ser något märkligt eller något att reagera på innan jag accepterar klockan?
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Din opolerade boett ser polerad ut btw. Ser ut att ha tappat mer form än den ovan. Då pratar jag såklart om grundformen och inte ytskiktet. Ytskiktet är lättåtgärdat.tyckte detta stack ut:
![]()
En opolerad boett i jämförelse av samma ref:
![]()
Brunt ostoppad. Klockan är runt 6mm hög så tror du vill ha bandet så tunt det går. Iallafall faller tunna band i min smak.Förslag på trevliga band till min LC?
Brunt eller mörkt blått. Ostoppat och inga kontrastsömmar.
18-16mm verkar det vara.
Jo, det är så jag tänker också. Men havet är djupt när det kommer till band. Så specifika tips på faktiska band är önskvärt.Brunt ostoppad. Klockan är runt 6mm hög så tror du vill ha bandet så tunt det går. Iallafall faller tunna band i min smak.
Snyggt, grattis! Är samma ref som jag äger, och precis som ovan nämnt är det solitt guld, så inga konstigheter. Den tar 17mm band.Förslag på trevliga band till min LC?
Brunt eller mörkt blått. Ostoppat och inga kontrastsömmar.
18-16mm verkar det vara.
Håller med. Viklåset är en annan upplevelse och kommer ge klockan mer vikt på handleden vilket kan behövas.Snyggt, grattis! Är samma ref som jag äger, och precis som ovan nämnt är det solitt guld, så inga konstigheter. Den tar 17mm band.
Mitt tips angående läder. Köp viklåset i 16mm som finns till salu här på forumet. Kör sedan en beställning på måttsytt från Fredrik Swe.
Snyggt, grattis! Är samma ref som jag äger, och precis som ovan nämnt är det solitt guld, så inga konstigheter. Den tar 17mm band.
Mitt tips angående läder. Köp viklåset i 16mm som finns till salu här på forumet. Kör sedan en beställning på måttsytt från Fredrik Swe.
Om man ändå hade mycket pengar. Hade säkert varit trevligt men för mycket pengar att lägga på ett lås för mig.Håller med. Viklåset är en annan upplevelse och kommer ge klockan mer vikt på handleden vilket kan behövas.
Det som ligger ut tillåter dig också att vika in bandet så du slipper köpa måttanpassad band. Rätta mig om jag har fel @evki
Länk till @evki s annons:
Tillbakadragen - Cartier viklås i gult guld. 16mm
Ett Cartier viklås i solitt gult guld som tar både skräddarsydda band och de nyare som ska vikas för att kunna justera längden. Bandet ska vara 16mm vid låset. Detta köptes separat från Cartier och kommer med en manual. Inga andra tillbehör. Skicket är använt men mycket bra! Inga skador...klocksnack.se
Hirsch ödla är ett alternativ då. inte så värst dyr och passar fint till LC, går att köpa idag om du är snabb ner till urhandlarn innan 19.Om man ändå hade mycket pengar. Hade säkert varit trevligt men för mycket pengar att lägga på ett lås för mig.
Så jakten på ett vanligt band till Cartiers pläterade C-spänne fortsätter.
Jättefin! Men ser inte så tydligt på bilden om även claspen är i 2-ton också. Vore lite tråkigt om så vore fallet. Ifall det inte stör dig hade jag kört på, 27k är en okej peng för klocka även om de stuckit iväg senaste tiden.
Tycker inte alls den ser jättefin ut. Boetten är ju typ rund?Jättefin! Men ser inte så tydligt på bilden om även claspen är i 2-ton också. Vore lite tråkigt om så vore fallet. Ifall det inte stör dig hade jag kört på, 27k är en okej peng för klocka även om de stuckit iväg senaste tiden.
Man kanske ska hålla sig ifrån att ge tips när man inte vet vad man pratar om..Jättefin! Men ser inte så tydligt på bilden om även claspen är i 2-ton också. Vore lite tråkigt om så vore fallet. Ifall det inte stör dig hade jag kört på, 27k är en okej peng för klocka även om de stuckit iväg senaste tiden.
Som jag nämnde på förra sidan här i tråden när en annan undrade om exakt samma klocka. Jämför med den klocka som North har. Studera detaljerna som glasring, de plana ytorna, vad som är borstat, vad som är kantigt såväl som skruvskallarna. Det kommer då bli väldigt tydligt vad som är bättre respektive sämre skick. Lycka till med jakten!Tack för alla svar![]()