Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Nettotobak kör 15% på cigarrer, passa på att beställa liteÄr det någon här som bor i Karlstad och vet vart man kan köpa goda cigarrer? Jag är främst ute efter Romeo Y Julieta churchill, Petit churchill, samt Cohiba Siglo 2 och 3.
Tredje?!? En bra kväll med andra ord!Kvällens tredje...bra kväll mao
![]()
Japp! Lite mkt av det goda blev detTredje?!? En bra kväll med andra ord!
Inte för mycket hoppas jagJapp! Lite mkt av det goda blev det![]()
Ingen faraInte för mycket hoppas jag![]()
H.Upman Majestic. Vintage. Cellofan var inte igår......Massor med marsipan o nöt. Fantastisk.
![]()
![]()
Typ nått sånt. Röker precis en liten Bolivar från samma tid, orkar inte fota, men oxå i cellofan. Inte lika smakrik. Men bra tryck o trevlig.Ålder? Såg en som jag följer via instagram nyss, från USA som puffade en 99a. Kul!
Trevlig! Beställde en Steffo från Puros rea i fredags.En välbyggd garre detta...jämn o fin över hela kroppen. Ligger bra i greppet tack vare boxpressed konstruktionen. Smakar ceder, kaffe, vanilj. Mkt krämig o mild. Ingen tung cigarr på nåtvis men ändå full av karaktär. Tippar på att den funkar för nybörjare såväl som lite erfarna puffare
![]()
![]()
Packa upp!Fick också hem lite smått och gott från Puros idag! Har lite från Kindcigars på väg också!
![]()
Fråga: Tubos och inplastade... Bör man packa upp dom eller slänger man i dom som dom är i humidoren?
Will do, tack!Packa upp!
Fick också hem lite smått och gott från Puros idag! Har lite från Kindcigars på väg också!
![]()
Fråga: Tubos och inplastade... Bör man packa upp dom eller slänger man i dom som dom är i humidoren?
Packa upp!
No you don't!Will do, tack!
Fick också hem lite smått och gott från Puros idag! Har lite från Kindcigars på väg också!
![]()
Fråga: Tubos och inplastade... Bör man packa upp dom eller slänger man i dom som dom är i humidoren?
No you don't!
Absolut inte packa upp. Varför packa upp?
För sent, tyvärr. Men kan inte tänka mig att dom som var inplastade kommer må så dåligt av att inte vara inplastade?Inte packa upp. Låt de ligga kvar i ursprungsförpackning.
”Cigarrerna bör förvaras utan tub eller cellofan när de ligger i humidoren om de skall rökas inom de närmaste månaderna, men spara gärna tuberna eftersom de är ett perfekt billigt alternativ till cigarrfodral & resehumidorer. Om cigarrerna skall långtidslagras kan det dock vara en fördel med att förvara cigarren i sin aluminiumtub då syretillförseln blir sämre och mognaden blir mer utdragen i tid vilket ger ett bättre slutresultat.” Cigarrlagret.nuNo you don't!
Absolut inte packa upp. Varför packa upp?
Rimligt. Jag brukar ofta sitta längre på pinnar som köps i tub/cellofan så för mig stämmer den där texten ganska så bra. Tror (med betoning på tror) inte att det gör så otrolig skillnad för oss lekmän”Cigarrerna bör förvaras utan tub eller cellofan när de ligger i humidoren om de skall rökas inom de närmaste månaderna, men spara gärna tuberna eftersom de är ett perfekt billigt alternativ till cigarrfodral & resehumidorer. Om cigarrerna skall långtidslagras kan det dock vara en fördel med att förvara cigarren i sin aluminiumtub då syretillförseln blir sämre och mognaden blir mer utdragen i tid vilket ger ett bättre slutresultat.” Cigarrlagret.nu
”Vid resor kan man med fördel använda sig av en resehumidor eller i annat fall välja cigarrer som är förpackade i cellofan eller i tub. I humidoren bör cigarrerna alltid förvaras nakna för att på så sätt kunna utvecklas maximalt.” Brobergs.se
”Cigarrerna bör förvaras utan tub eller cellofan när de ligger i humidoren om de skall rökas inom de närmaste månaderna, men spara gärna tuberna eftersom de är ett perfekt billigt alternativ till cigarrfodral & resehumidorer. Om cigarrerna skall långtidslagras kan det dock vara en fördel med att förvara cigarren i sin aluminiumtub då syretillförseln blir sämre och mognaden blir mer utdragen i tid vilket ger ett bättre slutresultat.” Cigarrlagret.nu
”Vid resor kan man med fördel använda sig av en resehumidor eller i annat fall välja cigarrer som är förpackade i cellofan eller i tub. I humidoren bör cigarrerna alltid förvaras nakna för att på så sätt kunna utvecklas maximalt.” Brobergs.se
Låter vettigt. Den kommer förmodligen sparas till våren, och då kanske den hinner mogna lite bättre än i sin tub.Rimligt. Jag brukar ofta sitta längre på pinnar som köps i tub/cellofan så för mig stämmer den där texten ganska så bra. Tror (med betoning på tror) inte att det gör så otrolig skillnad för oss lekmän![]()