• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Cigarrtråden

Sjunde himlen ikväll!!
arumubet.jpg

apa8uzeh.jpg

6aremy2a.jpg

vebuseje.jpg

umututup.jpg



Ben Bockbrännarbolmers
Vart är du, den tillställningen hade jag gärna delat :)

Noterade att bakom Cohiban så stod en av mina favoriterflaskor med rom.... Ska nog ta mig en slurk Venezlansk glädje också :)
 
Yey, jag kan skriva i den här tråden!

Tack vare BOTL ska väl sägas.
Det enda dåliga med den här idéen med cigarrer är att det känns som ett intresse att utveckla, och hittills har inget sånt blivit billigt...

image.jpg


Här röker jag -tydligen- en Hoyo de monterrey le hoyo du prince. Rökt två sådana nu vid olika tillfällen, och slås över skillnaden både i smak och "brinntid" vid ute/innerökning.

Slänger in en bonusbild också på dagens fynd, vet att min cigarrådgivare gillar fickur.

image.jpg
 
Vanlig Grand vintage 2004, men enligt mig bättre på de flesta punkterna än non-vintage från samma leverantör.
I handen var det en Sancho panza (Kan bara röka kubanskt efter Ben's jämförelse med ur&penn) :)


Sent from my iPad using Tapatalk

Å andra sidan har Ben en breitlingkvartsare och inte en svenne-Rolex så du kanske inte skall lita för mycket på honom hehe ;)

Att bara röka kubanskt kan liknas vid att bara ha Rolex. Världen är större än så :)
 
Å andra sidan har Ben en breitlingkvartsare och inte en svenne-Rolex så du kanske inte skall lita för mycket på honom hehe ;)

Att bara röka kubanskt kan liknas vid att bara ha Rolex. Världen är större än så :)

Nja....att bara röka kubansk är som att bara dricka champagne.....det finns mousserande viner....men inget slår champagne!

Om någon av er har upptäckt en cigarr som har samma lagringspotential och är lika komplex som en kuban säg gärna vilken så vi kan förmedla det till alla de okunniga experter som världen över lagrar kubanska cigarrer. Vore ju fantastiskt om vi kunde få ta del av detta eftersom på ingen cigarrauktion på denna jord drar ickekubaner med ålder in några pengar.

Minns jag siffrorna rätt på sista auktionen hos match så drog ickekubaner in strax över 400 GBP och kubanerna en bit över 1,3 miljoner GBP. Det handlar om att få tillgång till den bästa tobaken och de optimala förhållanden Kuba har som gör deras tobak så unik och överlägsen.

Men för all del, rätta mig gärna och upplys mig om vilken cigarr alla samlare har missat som slår gamla kubaner.:)
Som vi har tagit upp tidigare i tråden, det är skillnad på vad man föredrar och vad som är bäst.:cigar:



Ben Bockbrännarbolmers
 
Champagneliknelsen är säkert bra den också ;)

Vad jag vill säga är att man skall våga prova andra sorter också, det finns många goda cigarrer där ute, både kubaner och icke-kubaner. Rolex och andra märken. Jag gillar förresten Breitling Aerospace och skulle gärna ha en sådan själv så ta mitt inlägg med glimten i ögat! ;) :) Du har gjort bra saker för forumet genom dina cigarrinlägg och cigarrpaket. 300 kronorspaketet var t ex sjukt prisvärt!

Nåja, upp med fler garrar!
 
Å andra sidan har Ben en breitlingkvartsare och inte en svenne-Rolex så du kanske inte skall lita för mycket på honom hehe ;)

Att bara röka kubanskt kan liknas vid att bara ha Rolex. Världen är större än så :)

Jag håller med dig till 120%. Det finns massor av bra cigarrer från många olika länder, precis som det finns dåliga.
 
Champagneliknelsen är säkert bra den också ;)

Jag vet inte det jag. Jag var med i Munskänkarna rätt länge (en vinförening) och där drack vi faktiskt annat än champage också. Om nu champage alltid är det bästa vinet, varför dricka tex rött eller vitt vin.

Logiken "det som är dyrast måste vara bäst" är jag utomordentligt tveksam till (trots att jag är ekonom!). Av så många skäl att jag inte ens kan ta upp dem här, men som klockafantaster inser vi ju att den dyraste klockan på en auktion inte behöver vara den bästa (för mig) och att det i priset finns så oerhört många variabler inbakade och bara för att klockan är dyrast så behöver den inte vara bäst. Historik, märkeshistoria, utbud, trender, nyfkenhet, "kukmätning" (dvs internetjargong som jagar upp varandra), marknadsföring, utbud, köparpreferenser, tillfälligheter etc etc.

Skulle man alltid föjla logiken "dyrast är bäst" så blir ju livet lite konstigt. Ikväll ska jag ut och äta med några kompisar. Vad ska jag äta? Superenkelt! Det som är dyrast förståss, för det måste ju vara bäst. Samma sak med drickat och efterrätten. Dyrast är alltid bäst, så varför prova något annat? Vad jag ska ha på mig? Min dyraste skjorta och min dyraste kavaj, för de måste ju vara de bästa. Tvyärr är valet av restaurant redan bestämt, annars hade vi ju inte valt det vi gillar utan det som är dyrast eller den som fick flest stjärnor i en restaurantguide, för visst vet experterna på restaurantguiden mkt bättre vad jag och mina kompisar gillar, än vad vi själva gör?

Personligen gillar jag att prova mig fram och att kombinera det med att läsa och samla info från OLIKA källor (butiksbiträden, kompisar, tester, internet, specialister, studieresa etc). Att snäva av sig och vara kategorisk blir lite som en en slogan jag såg i en hifi-butik för ett tag sedan (för Linn) "Har man bara ätit potatismos i hela sitt liv så tycker man att det är det godaste som finns". Det kanske kan vara roligt att prova något nytt ibland också och vem vet, kanske man kan gilla det? Bertrand Russel, filosof, lär ha sagt något i stil med (finns lite olika varianter på samma tema) "The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts". Jag tycker att ju mer man provar desto mer "förvirrad" blir man. Det finns massor av trevligt och som också är trevligt på olika vis och som passar vid så olika tillfällen. Och givetvis går man på en mina lite då och då (rökte en Ghurka för ett tag sedan tex, rent skräp), men överlag är det roligt som tusan att prova sig fram.

Med detta sagt, så tycker jag själv att några av de bästa cigarrerminnen är från Kuba. Att röka en Trinidad eller en HDM Double Corona på någon av de klassiska ställena i Havanna och i gott sällskap slår det mesta. Men att snäva av mig och kategoriskt tala om för alla andra att det är bara Kubanskt som gäller, det skulle aldrig falla mig in.
 
DrDre jag jämförde champagne med mousserat vitt, mina vinkunskaper är på amatörnivå så du kan nog mer än mig där. Den i sällskapet som kan viner hos oss är vinmäklare, sommelier och importör (Gefle Vinkällare) och även med hans hjälp och kunniga smaklökar har vi konstaterat att en enkel kuban som de HDM Du Prince 2002or jag sålde slår i princip allt ickekubanskt överprisat storgördlat.

Och dyrast är bäst får stå för dig, det har inte jag sagt....så det blir väldigt onyanserat när du hittar på nåt och sedan argumenterar mot det som inte har sagts eller påståtts.

Ikväll när du går ut med dina vänner och kanske bli sugen på ett glas bubbel så kan ju gemeneman som jag och kanske du är (du kanske är superkunnig på champagne utan att jag vet om de) välja att lyssna på Rickard Juhlin om han gett någon 98-100 poäng eller nja, det behöver ju inte vara så att han vet vad de håller på med den som är mest erkänd och kunnig är en referens utan en ASTI levererar minsann bra upplevelser och det kan det absolut göra beroende på vad man är ute efter. Mitt argument hela tiden är att det finns rätt och fel, det finns balans, komplexitet, lagringspotential, djup är olika kvaliteter som jag eftersträvar och ser som krav för kvalité.

Jag anser faktiskt att en billig kuban slår allt överprisat ickekubanskt skit som marknadsförs med stora gördlar och häftiga lådor osv. Det är ju därför man skrattar åt CA rating där man ser sambandet mellan annonser i tidningen och höga poäng.

Det blir en tråkig stämning i tråden när vi ska föra dessa argument fram och tillbaka även om någon kanske lär sig något av det vi säger men jag skulle tro att den som följer tråden inser var du står i frågan och var jag står. Kanske kan vi fortsätta detta vid ett tillfälle över en cigarr istället så får du ta med nåt ickekubanskt som du tycker bräcker kubaner så ska jag ta med mig nåt gammalt kubanskt ;):cigar: Om inte annat blir det skoj.
 
Du har ju vid ett par tillfällen pekat på att priserna på auktioner för Kubanska lagrade cigarrer är högre.

"Om man följer cigarrauktioner så är det av en anledning cigarrer som produceras i Kuba skjuter i värde medans NC (nom cubans) stannar upp och det mesta tappar värde."

"Minns jag siffrorna rätt på sista auktionen hos match så drog ickekubaner in strax över 400 GBP och kubanerna en bit över 1,3 miljoner GBP. Det handlar om att få tillgång till den bästa tobaken och de optimala förhållanden Kuba har som gör deras tobak så unik och överlägsen."

Jag kan inte tolka dina påståenden på något annat vis än att du menar att de höga priserna på auktioner visar att Kubanska är bättre. Eller vad var din poäng annars med att föra fram detta?

Jag tycker att det är roligt att träffas och diskutera cigarrer. Men för att diskutera krävs ju en vilja att lyssna och ta in. Att inte bara avfärda allt och alla som inte delar min uppfattning med att de är okunniga (många av dessa är ju proffs som jobbat med cigarrer hela sina liv, inte några glada internetamatörer som jag och du). Att tex avfärda CA's rating fullständigt känns lite konstigt. Man har under 25 år genomfört 17,000 tester med noteringar och poängsättning. Jag säger inte att de har rätt, för jag ser olika experters uppfattning som en guide och källa till inspiration och inte som en naturlag, men snarare som något man kan läsa och fundera på. Precis som man kan fundera på och överväga andra källor till kunskap som tex dina förslag och tips. Sedan kan man väl konstatera att bland CA's top 10-lista varje år så brukar det finnas med ett gäng Kubaner. Och vad jag vet så annonserar man inte för Kubanska cigarrer i CA. 2013 vill jag minnas att deras förstarankade cigarr var en kuban, en Montecristo, och att även någon Cohiba var med på listan.

Men på en punkt skiljer vi oss åt. Och det är att jag anser inte att det finns rätt eller fel, utan olika smak. Om man tex har en nybörjare som ofta tenderar att föredra lite mildare cigarrer. Är det då "rätt" att föreslå något kraftigt som han inte kommer att tycka om? Om jag under 15-20 år har rökt det mesta (inkl allt av de klassiska kubanerna innan de ändrade marknadsstrategi med alla Ltd Ed för 10-12 år sedan), och tex kan känna att ikväll känner jag för en Padron. Är jag då "okunnig" och gör "fel"? Ska jag då välja något annat istället?

Mig personligen gör det inte så mkt med kategoriska uttalanden av typen "allt överprisat ickekubanskt skit som marknadsförs med stora gördlar". Jag vet ju vad jag gillar och om någon annan kallar det för "överprisad skit" gör mig inget. Men jag tycker att det är synd om folk här på forumet som inte har provat så mycket olika cigarrer går miste om väldigt många trevliga stunder med icke-kubanska cigarrer. Under de 15-20 år jag har varit på upptäcktsfärder inom cigarrernas värld, så har nämligen många icke-kubanska (och kubanska givetvis) cigarrer givit mig många stunder av njutning som jag inte vill ha ogjorda.
 
Du har ju vid ett par tillfällen pekat på att priserna på auktioner för Kubanska lagrade cigarrer är högre.

"Om man följer cigarrauktioner så är det av en anledning cigarrer som produceras i Kuba skjuter i värde medans NC (nom cubans) stannar upp och det mesta tappar värde."

"Minns jag siffrorna rätt på sista auktionen hos match så drog ickekubaner in strax över 400 GBP och kubanerna en bit över 1,3 miljoner GBP. Det handlar om att få tillgång till den bästa tobaken och de optimala förhållanden Kuba har som gör deras tobak så unik och överlägsen."

Jag kan inte tolka dina påståenden på något annat vis än att du menar att de höga priserna på auktioner visar att Kubanska är bättre. Eller vad var din poäng annars med att föra fram detta?

Jag tycker att det är roligt att träffas och diskutera cigarrer. Men för att diskutera krävs ju en vilja att lyssna och ta in. Att inte bara avfärda allt och alla som inte delar min uppfattning med att de är okunniga (många av dessa är ju proffs som jobbat med cigarrer hela sina liv, inte några glada internetamatörer som jag och du). Att tex avfärda CA's rating fullständigt känns lite konstigt. Man har under 25 år genomfört 17,000 tester med noteringar och poängsättning. Jag säger inte att de har rätt, för jag ser olika experters uppfattning som en guide och källa till inspiration och inte som en naturlag, men snarare som något man kan läsa och fundera på. Precis som man kan fundera på och överväga andra källor till kunskap som tex dina förslag och tips. Sedan kan man väl konstatera att bland CA's top 10-lista varje år så brukar det finnas med ett gäng Kubaner. Och vad jag vet så annonserar man inte för Kubanska cigarrer i CA. 2013 vill jag minnas att deras förstarankade cigarr var en kuban, en Montecristo, och att även någon Cohiba var med på listan.

Men på en punkt skiljer vi oss åt. Och det är att jag anser inte att det finns rätt eller fel, utan olika smak. Om man tex har en nybörjare som ofta tenderar att föredra lite mildare cigarrer. Är det då "rätt" att föreslå något kraftigt som han inte kommer att tycka om? Om jag under 15-20 år har rökt det mesta (inkl allt av de klassiska kubanerna innan de ändrade marknadsstrategi med alla Ltd Ed för 10-12 år sedan), och tex kan känna att ikväll känner jag för en Padron. Är jag då "okunnig" och gör "fel"? Ska jag då välja något annat istället?

Mig personligen gör det inte så mkt med kategoriska uttalanden av typen "allt överprisat ickekubanskt skit som marknadsförs med stora gördlar". Jag vet ju vad jag gillar och om någon annan kallar det för "överprisad skit" gör mig inget. Men jag tycker att det är synd om folk här på forumet som inte har provat så mycket olika cigarrer går miste om väldigt många trevliga stunder med icke-kubanska cigarrer. Under de 15-20 år jag har varit på upptäcktsfärder inom cigarrernas värld, så har nämligen många icke-kubanska (och kubanska givetvis) cigarrer givit mig många stunder av njutning som jag inte vill ha ogjorda.

Ja du tolkar ju det på ett sätt som ska passa dina påståenden och motargument men nu när du vet innebörden så kan vi hålla oss till det som har sagts inte egna tolkningar.

Det är i princip uteslutande lagrade cigarrer på auktionen vilket betyder att de har potential att bli ännu godare med lagring och priserna på vintage är ju riktigt högt på kubaner för att man vet vad de är kapabla till.

Vad anser du det beror på att så många intresserade och kunniga som är delaktiga i Mitchs auktion som är världens största och enda som räknas inte håller på med ickekubaner?

Jag lägger lite vikt vid hur många år någon rökt cigarr eller druckit vin eller ätit god mat, det säger inte så mycket om kunskapsnivån. Jag är absolut ingen amatör på cigarr och väldigt kunnig men låååååååååååångt ifrån fullärd, har rökt det mesta som produceras och har aktuell kunskap på dagens production och vintage.

Ännu en gång så tycker jag det är kul att du njuter av en Padron, ingen har ifrågasatt vad du tycker är gott. Jag har generellt försökt svara när jag blivit tillfrågad och taggad i ett inlägg så det är ju till just mig frågan är ställd och då är svaret baserad på min kunskap och erfarenhet. Har du läst MRNs bok? Amir S bok om Pratagas? Jag är väldigt intresserad om du tycker CA kan på någon punkt om nåt som har med kubanska cigarrer och precis allt som hör till kan mer än MEN, nämn gärna vad.

Jag hoppas att jag inte missat och svarat på en fråga ställd till dig om att folk borde röka det ena eller andra.


Frågan är ställd men svara gärna vilken specifik ickekubanskt cigarr har samma eller bättre lagringspotential och komplexitet och balans?

Skulle någon bett mig om tips på cigarrer som är endimensionella och har peppar som överväldigande smakprofil så skulle svaret såklart bli allt annat än kubanskt.
Fuente gör ju riktigt goda cigarrer efter en måltid thai/indiskt eller annan stark mat blir det gärna en opus X.



Ben Bockbrännarbolmers
 
Och du har rätt om att vi skiljer oss åt, för jag tycker inte som du att ser inte finns rätt och fel och som svaret på din fråga så vore det riktigt fel att ge honom något starkt, det är sånt som gör att folk slutar intressera sig för cigarrer, en bra mild kuban så är man fast. Kolla med dem som köpte cigarr av mig nu!!


Ben Bockbrännarbolmers
 
En av mina favoriter är faktiskt José L. Piedra. En snorbillig, maskinrullad shortfiller från kuba som med ett års lagring från buntdatumet blir riktigt god. Passar bra som vardagscigarr eller när man inte har så mycket tid.

Jag är lite osäker på hur den är tillverkad, kanske täckbladet sätts på för hand och det kan vara en medium filler.

Jag är lite irriterad på att cigarrbutiken här i staden brukar rekommendera Quintero istället för JLP som billig cigarr. Quintero är inte särskilt god.
 
En av mina favoriter är faktiskt José L. Piedra. En snorbillig, maskinrullad shortfiller från kuba som med ett års lagring från buntdatumet blir riktigt god. Passar bra som vardagscigarr eller när man inte har så mycket tid.

Jag är lite osäker på hur den är tillverkad, kanske täckbladet sätts på för hand och det kan vara en medium filler.

Jag är lite irriterad på att cigarrbutiken här i staden brukar rekommendera Quintero istället för JLP som billig cigarr. Quintero är inte särskilt god.

Lite lagring brukar göra susen faktiskt!


Ben Bockbrännarbolmers
 
Någon som har tips på tändare som varken är snordyr men heller inte ser ut som något man använder när man röker crack eller som om den var från framtiden. Alltså klassiskt men utan att kosta 5k.
 
Det har säkert diskuterats i oändlighet i andra forum men jag ställer frågan här. Hur gör ni för att få ut bästa smaken av cigarren? Dricker/äter ni alltid något? Jag gillar att dricka espresso eller rom till cigarren. Romen jag väljer är Zacapa, Diplomatico, Pampero Gran Reserva, eller Flor de Caña.
Blåser ni ut rök genom näsan? Puffar ni rök och blandar med luft innan ni blåser ut genom näsan?

Hur gör du?


Angående frågan som har diskuterats tidigare (kubanskt eller icke-kubnaskt) så är smak individuellt och påverkas av olika saker. Om du/ni tycker att kubanska cigarrer är det bästa som har uppfunnits så är jag glad för det. Jag gillar att testa allt oavsett storlek på gördel eller ursprungsland men vad vet jag. Jag är vanlig balkongrökare. Rolig läsning om smak: http://www.alltomvetenskap.se/nyheter/smak-och-illusion
 
Jag röker ofta på Grand så då är det medhavd vätska, typ vatten eller cola, som gäller. Annars är cola bra men mousserande vin är bättre, det nollställer smaklökarna rätt bra! Till toscanos tar jag gärna en grappa eller kaffe. Tyvärr dricker jag inte visky :/

När jag tar ett bloss drar jag gärna in lite lite rök genom näsan också för att förstärka den goda cigarrsmaken. Aldrig halsbloss och jag blåser sällan ut röken genom näsan men det händer. Jag undviker att varmröka och att diska cigarren.

Får jag välja skall röken vara riklig, vit och fyllig.
 
Tillbaka
Topp