Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Har ni mycket hairlines/swirls på era datejust med slät ring?
Tycker min får hairlines/swirls hela tiden. Ser ju trist ut i vissa ljus.
Såklart att det blir repor på blankpolerade ytor. Men tycker inte det syns nämnvärt på min. Men det är nog lite hur petig man är...Jag är också manisk, men alla polerade ytor tycks dra till sig massa hairlines typ bandhornen samt ringen. Jätte trist men men haha..
Oservad spelar ingen roll om du köper beg för det där är den nya referensen så eventuella beg-objekt lär vara i princip nya. Av samma anledning lär beg-objekt även vara fullset och torde vara i mkt fint skick.Hej på er!
Jag vet inte om jag är i rätt tråd nu, men jag tänker att det finns flera kunniga här som kanske kan hjälpa mig något
Jag har bestämt mig för att köpa en Datejust. Jag har dock några funderingar nu. Jag går i tankar att antingen köpa en helt ny, eller att försöka hitta en beggad. Jag är på jakt efter en som är på bilden här. Har inte bestämt mig om jag vill ha Jubilee eller Osyterlänk ännu dock
Mina önskemål om jag köper en beggad är dock:
Fullset.
Ny- eller mycket bra skick.
Om inte ny, ska den vara i bra skick & servad, undantaget om den bara är några år såklart.
Hur hade ni tänkt? Köpa ny? Köpa begagnad? budgetmässigt lägger jag gärna vad en ny kostar, men frågan är om det är smart? Hur ser andrahandsvärdet ut?
Lite flummigt inlägg kanske men tror ni förstår mina tankebanor någorlunda iaf
Hoppas på lite hjälp att hitta/tänka rätt!
Om du vill skriva i PM hade jag uppskattat det för vidare bollning!
Väl mött!
Den modellen kostar ju fortfarande en bit under listpriset så jag hade försökt hitta en så ny begagnad som möjligt om jag var du. Problemet är dock att modellen du länkar till är den nya modellen och därför finns det säkerligen väldigt få begagnade till salu. Motsvarande modell av förra generation är 116200 som det finns massor av till salu och de kostar väl runt 60k fullset i bra skick. De stora skillnaderna mot den nyare generation som du länkar till är lite nättare bandhorn, längre index, ingen railroad utanför index samt jubilee med stort spänne och microjustering.Hej på er!
Jag vet inte om jag är i rätt tråd nu, men jag tänker att det finns flera kunniga här som kanske kan hjälpa mig något
Jag har bestämt mig för att köpa en Datejust. Jag har dock några funderingar nu. Jag går i tankar att antingen köpa en helt ny, eller att försöka hitta en beggad. Jag är på jakt efter en som är på bilden här. Har inte bestämt mig om jag vill ha Jubilee eller Osyterlänk ännu dock
Mina önskemål om jag köper en beggad är dock:
Fullset.
Ny- eller mycket bra skick.
Om inte ny, ska den vara i bra skick & servad, undantaget om den bara är några år såklart.
Hur hade ni tänkt? Köpa ny? Köpa begagnad? budgetmässigt lägger jag gärna vad en ny kostar, men frågan är om det är smart? Hur ser andrahandsvärdet ut?
Lite flummigt inlägg kanske men tror ni förstår mina tankebanor någorlunda iaf
Hoppas på lite hjälp att hitta/tänka rätt!
Om du vill skriva i PM hade jag uppskattat det för vidare bollning!
Väl mött!
Tack För svaren! En sak till jag letat till förbannelse över är när började Rolex gravera in serienummer och Rolex loggan inne i klockan, 2006?
Fin kombo!Klassiskt skitväder.
Tusen tack för bra info!Den modellen kostar ju fortfarande en bit under listpriset så jag hade försökt hitta en så ny begagnad som möjligt om jag var du. Problemet är dock att modellen du länkar till är den nya modellen och därför finns det säkerligen väldigt få begagnade till salu. Motsvarande modell av förra generation är 116200 som det finns massor av till salu och de kostar väl runt 60k fullset i bra skick. De stora skillnaderna mot den nyare generation som du länkar till är lite nättare bandhorn, längre index, ingen railroad utanför index samt jubilee med stort spänne och microjustering.
(förra generationen dvs 116200 nedan)
Microjustering är inte att förringa men jag fattar verkligen inte varför de sätter en klassisk oyster-clasp på jubilee.
Är det Oysterclasp till och med? Det visste jag inte alls..Microjustering är inte att förringa men jag fattar verkligen inte varför de sätter en klassisk oyster-clasp på jubilee.
Är det Oysterclasp till och med? Det visste jag inte alls..
Jag är ju ett stort fan av superjubilee... men det där ser ändå rätt nice ut alltså
Tycker också det där va riktigt snyggt!Det kanske är en vanesak men jag får det inte alls att gå ihop utseendemässigt.
Ingen "fan" av detta alls
Vart fick du tag på denna om jag får fråga? Oerhört fin.Fick hem denna 116138 idag. Ska bli kul att se om vi kommer överens
Jag blev grovt besviken när jag provade microjusteringen. Trodde det skulle vara som på Subben att det gick att ställa steglöst mellan olika lägen. Men vad jag klurade ut var det bara två lägen på länken. Gjorde jag fel eller missade något?Microjustering är inte att förringa men jag fattar verkligen inte varför de sätter en klassisk oyster-clasp på jubilee.
Den är av den enklare sorten, lite trist men bättre än inget.Jag blev grovt besviken när jag provade microjusteringen. Trodde det skulle vara som på Subben att det gick att ställa steglöst mellan olika lägen. Men vad jag klurade ut våra det bara två lägen på länken. Gjorde jag fel eller missade något?
Den är av den enklare sorten, lite trist men bättre än inget.
är det easy link? Claspet ser inte lika ut som 216570/126710.
Tack! Var ett Blocket köp men den har fått lämna. Saknade länk efter ett tag.Vart fick du tag på denna om jag får fråga? Oerhört fin.
Jag blev grovt besviken när jag provade microjusteringen. Trodde det skulle vara som på Subben att det gick att ställa steglöst mellan olika lägen. Men vad jag klurade ut var det bara två lägen på länken. Gjorde jag fel eller missade något?
Min första Rolex.
Oerhört nöjd så här långt, ca en vecka in i ägandet.
Förstår. Tänker att detta är den ultimata klockan att rotera tillsammans med en sportstålis! Hur såg prisbilden ut när du köpte och sålde den om jag får fråga?Tack! Var ett Blocket köp men den har fått lämna. Saknade länk efter ett tag.