hittade bara en på C24 för 62'Kolla 390
aldrig hört om säljaren innan dock
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
hittade bara en på C24 för 62'Kolla 390
Samma som för dig, en 112. Ångrade att jag tackade nej till ett bra erbjudande från @Bomier på den du köpte så slutade med att jag köpte en likadan.Vad blev det?
slänger in en bild på Daylight när jag ändå är i farten, satte på ett gammalt MX strap som legat och mysa till sig![]()
Jag var lugn/stabil i knappt en vecka efter min nya 233a. Så dök 389 upp ifrån intet, ingen skönhet men jag vill ha...sjuka beroendet
Jag tror du får 10% om du frågar snällt och att du känner dig redo, med reservation för att några modeller är lite för heta.tror ni man kan få 10-15% på nymans eller hur ligger rabatterna på Panerai ?
blivit galet populära...
Du anar inte hur väl jag känner igen mig efter denna sommar.Sedan jag köpte min 392 har jag slutat den maniska jakten på nästa klocka. Ni vet det där sjuka beroendet av att besöka köp&sälj och Chrono24 vardera 15 gånger per dag.
Chrono har jag inte kollat på flera veckor. Köp och sälj någon gång i veckan för att se om någon PAM-ägare fått för sig att sälja...
Det känns som jag hittat hem. Magisk är känslan tamefan ( och inte det minsta tråkig )...
Samma som för dig, en 112. Ångrade att jag tackade nej till ett bra erbjudande från @Bomier på den du köpte så slutade med att jag köpte en likadan.
Grattis!Efter två månader utan Panerai så är ordningen återställd nu![]()
Vänta, det är nog det vi blir starkast av. Det kommer nya till salu när det passar plånboken. Lägg ut en wtb på paneristi, bjud dig på en USA-resa och åk och hämta den. Mer upplevelse för mindre pengar.Kära Paneraitråden, jag har i-landsproblem. Jag har hittat min ”nästa” klocka, min nya graal, klockan som perfekt binder ihop alla andra jag har, som täpper till hålet. Har suktat sen i våras efter något liknande, och har nyligen insett exakt vad jag är ute efter, ni har sett mig posta en bild på den tidigare i tråden. Har utforskat allt om den på Internet till höger och vänster, bl.a. har jag lärt mig att den tillverkades i låga volymer mellan 2011 och 2013. Ibland dyker den upp på ebay eller chrono24, och oftast i USA (vilket innebär importmoms), så den är inte lätt att få tag på, förutom att den inte är direkt billig. Jag samlar pengar just nu och tänker att det får bli en 40-årspresent till mig själv eller så till nästa sommar då jag fyller år. Idag, fucking jävla idag, dyker det upp ett exemplar till salu på KS, här i Stockholm till råga på allt, av en trustworthy snubbe vid namn @Ekstrand för en rimlig slant. Så, till mitt problem … vilken bank rånar jag? Kan man pantsätta barn? Finns det någon filantrop med pengar över i krokarna? Får man köpa på avbetalning med leverans först i vår (jag ska inte ha fler pannor 2016!)?
... jag inser att mitt problem främst ligger i att jag inte är en OWC utan mer av en samlare.![]()
SMS-lånKära Paneraitråden, jag har i-landsproblem. Jag har hittat min ”nästa” klocka, min nya graal, klockan som perfekt binder ihop alla andra jag har, som täpper till hålet. Har suktat sen i våras efter något liknande, och har nyligen insett exakt vad jag är ute efter, ni har sett mig posta en bild på den tidigare i tråden. Har utforskat allt om den på Internet till höger och vänster, bl.a. har jag lärt mig att den tillverkades i låga volymer mellan 2011 och 2013. Ibland dyker den upp på ebay eller chrono24, och oftast i USA (vilket innebär importmoms), så den är inte lätt att få tag på, förutom att den inte är direkt billig. Jag samlar pengar just nu och tänker att det får bli en 40-årspresent till mig själv eller så till nästa sommar då jag fyller år. Idag, fucking jävla idag, dyker det upp ett exemplar till salu på KS, här i Stockholm till råga på allt, av en trustworthy snubbe vid namn @Ekstrand för en rimlig slant. Så, till mitt problem … vilken bank rånar jag? Kan man pantsätta barn? Finns det någon filantrop med pengar över i krokarna? Får man köpa på avbetalning med leverans först i vår (jag ska inte ha fler pannor 2016!)?
... jag inser att mitt problem främst ligger i att jag inte är en OWC utan mer av en samlare.![]()
Har tyvärr ingen lösning på ditt dilemma. Har dock en info som utökar sökradien lite lite.. Det är 464; identisk modell men Las Vegas Edition. Det enda som skiljer är trycket på bakboetten..Kära Paneraitråden, jag har i-landsproblem. Jag har hittat min ”nästa” klocka, min nya graal, klockan som perfekt binder ihop alla andra jag har, som täpper till hålet. Har suktat sen i våras efter något liknande, och har nyligen insett exakt vad jag är ute efter, ni har sett mig posta en bild på den tidigare i tråden. Har utforskat allt om den på Internet till höger och vänster, bl.a. har jag lärt mig att den tillverkades i låga volymer mellan 2011 och 2013. Ibland dyker den upp på ebay eller chrono24, och oftast i USA (vilket innebär importmoms), så den är inte lätt att få tag på, förutom att den inte är direkt billig. Jag samlar pengar just nu och tänker att det får bli en 40-årspresent till mig själv eller så till nästa sommar då jag fyller år. Idag, fucking jävla idag, dyker det upp ett exemplar till salu på KS, här i Stockholm till råga på allt, av en trustworthy snubbe vid namn @Ekstrand för en rimlig slant. Så, till mitt problem … vilken bank rånar jag? Kan man pantsätta barn? Finns det någon filantrop med pengar över i krokarna? Får man köpa på avbetalning med leverans först i vår (jag ska inte ha fler pannor 2016!)?
... jag inser att mitt problem främst ligger i att jag inte är en OWC utan mer av en samlare.![]()
Jo, (tack, men...) jag fann den här listan för ett tag sedan, http://watchbase.com/blog/2015/04/01/panerai-boutique-edition-the-luminor-marina-casebacks/, så jag vet att det finns lite att ta av. De dyker dock inte direkt upp här i närheten så ofta.Har tyvärr ingen lösning på ditt dilemma. Har dock en info som utökar sökradien lite lite.. Det är 464; identisk modell men Las Vegas Edition. Det enda som skiljer är trycket på bakboetten..
Edit: ja just den jag tipsade MW om![]()
Även Madrid versionen ser likadan ut kan inte ref numret och en annan baksida då såklart.Har tyvärr ingen lösning på ditt dilemma. Har dock en info som utökar sökradien lite lite.. Det är 464; identisk modell men Las Vegas Edition. Det enda som skiljer är trycket på bakboetten..
Edit: ja just den jag tipsade MW om![]()
Men är det just Las Vegas Edition du var ute efter? Den finns ju även i diverse andra städer.. Såg en Lissabon till salu för typ 45' för några veckor sedan. Persoligen tycker jag dock att Pam 001 Firenze Edition slår högst av alla modifierade Pam005 Boutique Editions..Kära Paneraitråden, jag har i-landsproblem. Jag har hittat min ”nästa” klocka, min nya graal, klockan som perfekt binder ihop alla andra jag har, som täpper till hålet. Har suktat sen i våras efter något liknande, och har nyligen insett exakt vad jag är ute efter, ni har sett mig posta en bild på den tidigare i tråden. Har utforskat allt om den på Internet till höger och vänster, bl.a. har jag lärt mig att den tillverkades i låga volymer mellan 2011 och 2013. Ibland dyker den upp på ebay eller chrono24, och oftast i USA (vilket innebär importmoms), så den är inte lätt att få tag på, förutom att den inte är direkt billig. Jag samlar pengar just nu och tänker att det får bli en 40-årspresent till mig själv eller så till nästa sommar då jag fyller år. Idag, fucking jävla idag, dyker det upp ett exemplar till salu på KS, här i Stockholm till råga på allt, av en trustworthy snubbe vid namn @Ekstrand för en rimlig slant. Så, till mitt problem … vilken bank rånar jag? Kan man pantsätta barn? Finns det någon filantrop med pengar över i krokarna? Får man köpa på avbetalning med leverans först i vår (jag ska inte ha fler pannor 2016!)?
... jag inser att mitt problem främst ligger i att jag inte är en OWC utan mer av en samlare.![]()
Så det var du som knep den där Pam390 som låg ute här till kanonpris? Stort grattis till en av de snyggaste Pannorna med Bettarini-case![]()
Nytt band till min 390.....![]()
Alla olika städerna har egna refnr..Även Madrid versionen ser likadan ut kan inte ref numret och en annan baksida då såklart.
Som du sett senare i tråden så, nej ... whatever baksida, men jag vill ha SLC:n på framsidan tack. Ja, jag såg den med, fast det var någon hake med den, minns inte vad. Oavsett vilket, jag måste vänta in pengar. Får hoppas på bra fiske senare. Ville bara raljera lite.Men är det just Las Vegas Edition du var ute efter? Den finns ju även i diverse andra städer.. Såg en Lissabon till salu för typ 45' för några veckor sedan. Persoligen tycker jag dock att Pam 001 Firenze Edition slår högst av alla modifierade Pam005 Boutique Editions..
Ok, men den här på ks är iofs rätt bra prissatt så jag förstår din frustation. Men samtidigt så är jag ju själv en sådan som vackert måste sälja för att kunna köpa så bästa rådet är väl annars att sälja nån klocka.. Eller väntaSom du sett senare i tråden så, nej ... whatever baksida, men jag vill ha SLC:n på framsidan tack. Ja, jag såg den med, fast det var någon hake med den, minns inte vad. Oavsett vilket, jag måste vänta in pengar. Får hoppas på bra fiske senare. Ville bara raljera lite.
Jag vet inte hur man gör när man säljer.Ok, men den här på ks är iofs rätt bra prissatt så jag förstår din frustation. Men samtidigt så är jag ju själv en sådan som vackert måste sälja för att kunna köpa så bästa rådet är väl annars att sälja nån klocka.. Eller vänta![]()