Bra fångat!!![]()
Jag hittade en häromdagen /)
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Bra fångat!!![]()
Jag hittade en häromdagen /)
Ligger en för 85ish på chrono24Den var sjukt grym! Grattis! Om du vill får du gärna berätta hur många njurar man måste offra...?
Manliga 35mmRiktigt fin är det 40 eller 38 mm? Grattis!
Fin! Orkar du bjuda på några fler bilder?![]()
Jag hittade en häromdagen![]()
Kan fixa i veckan.Fin! Orkar du bjuda på några fler bilder?![]()
![]()
Jag hittade en häromdagen![]()
Vad blev det för länkbit och vad kostade den? Enkla solida friktionssprintar man bara tycker in/ut. Slarva inte bort den hylsa med midja som sitter i mittbiten bara.Tack för tipset @aleks om kundservicen, funkade fint och beställde länkbit därifrån som jag nu fått hem, är det enkelt att mecka med själv ?
Jag har såklart vana av att fixa med länkar men har inte kollat hur denna funkar, så tänkte kolla med er här.
Det blev en hel länkbitVad blev det för länkbit och vad kostade den? Enkla solida friktionssprintar man bara tycker in/ut. Slarva inte bort den hylsa med midja som sitter i mittbiten bara.
Nej dom har fastnat i klocklådan sen jag tog av länken på den svarta, får nog ta och byta tillbaka.![]()
Några fler som rockar sina Bulgari idag?!![]()
Bra köp, känns som din stil. Har du möjlighet och se vad den väger in på?![]()
Lagom till vårsolen
Kan leta fram en våg någon dag. Är också nyfiken då den är riktigt tung för sina 35mm. Har läst i andra annonser att fullängd väger strax under 200g.Bra köp, känns som din stil. Har du möjlighet och se vad den väger än på?
Den automatiska väger väl runt 180g och denna 140? Kan minnas fel och vet ju att någon i närheten sitter på svaret.Kan leta fram en våg någon dag. Är också nyfiken då den är riktigt tung för sina 35mm. Har läst i andra annonser att fullängd väger strax under 200g.
Vägde 172g med två länkbitar mer monterade än @HexagonDen automatiska väger väl runt 180g och denna 140? Kan minnas fel och vet ju att någon i närheten sitter på svaret.
Helt off mao, tack!
Jag vill ge den dubbla likes men man kan ju bara klicka en gång.![]()
Lagom till vårsolen
Den där var verkligen en fullpoängare, om inte kön av presumtiva köpare redan har börjat ställa upp vid en eventuell framtida försäljning kan jag tänka mig att ställa mig först i sagda kö![]()
Jag hittade en häromdagen![]()
35mm Bulgari, 29x41mm Santos och 33mm AP på 16.5cm handled.Har längt varit på jakt efter, samt velat mellan en Cartier Santos Carrée och en 33mm AP Royal Oak. Tack vare den här tråden har jag nu även fått upp ögonen för Diagono.
Skulle ni säga att en 35mm är vad jag borde rikta in mig på? Ser gärna att klockan ej blir för stor, så 37-38mm kanske är uteslutet? Vad sägs om pjäserna på 29,5mm, motsvarar dessa en Galbee/Carrée i storlek? Ska väl nämnas att handleden är på 16,5cm.
Automatisk uppvridning kontra quartz, vad rekommenderas? Vill även minnas att Leben nämnde 85k tidigare, är det vad man får räkna med att slanta för ett fint ex?
Bättre svar kunde jag nog inte fått. Stort tack! Helt enig angående pris, även om jag tycker att även Cartier börjar bli dyra så är det väl en bit kvar upp till där AP ligger (verkar börja vid 135-140k).35mm Bulgari, 29x41mm Santos och 33mm AP på 16.5cm handled.
Tyckte 35mm automatisk Bulgari kronograf blev lite väl topptung på min arm. @Aurum har quartz och upplever ej topptunghet.
Tycker fortfarande Bulgari och Cartier är prisvärda jämfört med AP.
![]()
![]()
![]()