Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Grattis!Blev ett lyckat besök hos Eriksson idag!
![]()
snyggt! När börjar bandjakten? UXen är en riktig bandmagnet!Blev ett lyckat besök hos Eriksson idag!
![]()
Han är väll fullt upptagen med att planera vårens Sinn GTGVart har @Clark Kent tagit vägen? Har han flugit bort igen?
Mmm, kanske det kanske.Han är väll fullt upptagen med att planera vårens Sinn GTG![]()
I så fall var det ett väldigt kort återfall i samband med OWGM i år.. Om han nu detoxar igen tycker jag han ska sälja några av sina klockor till migMmm, kanske det kanske.
Men jag tycker det luktar detox igen. Han har ju tagit lite pauser då och då.
CK skrev något i OWGM tråden som jag tolkade så som att det inträffat någon form av tråkighet vilket skulle innebära att han inte skulle vara så aktivVart har @Clark Kent tagit vägen? Har han flugit bort igen?
Aj då.. Inte kul med tråkigheter.. Om nu CK tagit paus igen hur gör vi med SINN GTG hos @ERIKSON URHANDEL som det pratades om tidigare i år? Tycker verkligen det är dax att det ges möjlighet för oss SINN nördar att får träffas och prata av oss.CK skrev något i OWGM tråden som jag tolkade så som att det inträffat någon form av tråkighet vilket skulle innebära att han inte skulle vara så aktiv
Vi kan väl träffas där ändå spontant? Om inte stålis syr ihop nått, jag är iallafall på plats i sumpan den eftermiddagen som av en slump. Kanske någon mer lokal förmåga kan reka ett ställe att ses på om vi inte kan hänga hos @ERIKSON URHANDEL - någon som vet om deras utbyggnad är klar föresten?Aj då.. Inte kul med tråkigheter.. Om nu CK tagit paus igen hur gör vi med SINN GTG hos @ERIKSON URHANDEL som det pratades om tidigare i år? Tycker verkligen det är dax att det ges möjlighet för oss SINN nördar att får träffas och prata av oss.
Tror den skulle ruskigt snygg på Sinns textilband… tur att Sinn indikerar 22veckors levtid så jag inte kan spontanköpa…snyggt! När börjar bandjakten? UXen är en riktig bandmagnet!
hjärnan var inte med mig initialt. Går du i tankarna på originalet trots allt?Tror den skulle ruskigt snygg på Sinns textilband… tur att Sinn indikerar 22veckors levtid så jag inte kan spontanköpa…
![]()
![]()
Bästa Sinnister,Aj då.. Inte kul med tråkigheter.. Om nu CK tagit paus igen hur gör vi med SINN GTG hos @ERIKSON URHANDEL som det pratades om tidigare i år? Tycker verkligen det är dax att det ges möjlighet för oss SINN nördar att får träffas och prata av oss.
snyggt! När börjar bandjakten? UXen är en riktig bandmagnet!
Kungligt av er!Bästa Sinnister,
Ni är självklart välkomna till oss. Vi bokar kvällen också och ser till att det finns dryck och fingerfoods.
Ombyggnationen är inte klar, det dröjer till i höst.
Jag velar, hittar ju inga EZM2 som är i det skick jag önskar…hjärnan var inte med mig initialt. Går du i tankarna på originalet trots allt?![]()
Fattar! Jag var ju som sagt i samma sits. Det som fick mig att ta beslutet var att alla mina andra klockor och bland annat två sinn är i 40 mm så nu blir det lite omväxling med en större och jag är mycket nöjd med facit i handJag velar, hittar ju inga EZM2 som är i det skick jag önskar…
Ja, 900 pix men tycker ändå att det är ok, jag gillar det skarpt. Har oliv och väntar nu på det svarta. Värt att veta är att oliv är väldigt ljust. Inte riktigt som på bilden. I de flesta ljus ser det mer silvergrått ut med svag ton åt olivgrönt.Lite sugen på Sinns nya nylonband t ex, men gissar att det är en smula dyrt.
Tack för bild och värdefull input. Riktigt snyggt! Den inre snåljåpen hoppas ju hitta ett prisvärt alternativ, men kommer säkert trilla dit ändå...Ja, 900 pix men tycker ändå att det är ok, jag gillar det skarpt. Har oliv och väntar nu på det svarta. Värt att veta är att oliv är väldigt ljust. Inte riktigt som på bilden. I de flesta ljus ser det mer silvergrått ut med svag ton åt olivgrönt.
Bild för referens:
![]()
Grattis till ett bra val!Blev ett lyckat besök hos Eriksson idag!
![]()
Riktig snyggt! Nu blev ju jag också sugenJa, 900 pix men tycker ändå att det är ok, jag gillar det skarpt. Har oliv och väntar nu på det svarta. Värt att veta är att oliv är väldigt ljust. Inte riktigt som på bilden. I de flesta ljus ser det mer silvergrått ut med svag ton åt olivgrönt.
Bild för referens:
![]()
Kul att se en 856 UTC i tråden! Den är så attans toolig.![]()
Håller med! Äntligen!
Inser ju dock att jag för att blinka gudarna här hemma i sådana fall måste släppa någon annan klocka. En EZM2 hade nog flugit under radarn iom med likheten med min EZM3F. Frågan är vilken eller vilka av dom jag har som får lämna…Fattar! Jag var ju som sagt i samma sits. Det som fick mig att ta beslutet var att alla mina andra klockor och bland annat två sinn är i 40 mm så nu blir det lite omväxling med en större och jag är mycket nöjd med facit i hand![]()
Haha jag förstår precis. Till min fördel där så ägde jag en UX förut som fick lämna. Så här är det UX mot UXInser ju dock att jag för att blinka gudarna här hemma i sådana fall måste släppa någon annan klocka. En EZM2 hade nog flugit under radarn iom med likheten med min EZM3F. Frågan är vilken eller vilka av dom jag har som får lämna…![]()
Den eviga frågan. Funderat på en ny Sinn men inte fastnat för någon som jag tycker ”kompletterar” befintliga. Funderar då på vilken som skulle lämna men finner samtidigt det alternativet som mer eller mindre uteslutet.Inser ju dock att jag för att blinka gudarna här hemma i sådana fall måste släppa någon annan klocka. En EZM2 hade nog flugit under radarn iom med likheten med min EZM3F. Frågan är vilken eller vilka av dom jag har som får lämna…![]()