• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Den stora tråden om Sinn

Jag har ett par Steveostrap. På Nato har jag blästrat stål i liknande färg som boetten. På 2-piece canvas har jag Sinns originalspänne.

20220918_090707.jpg
Monumentalt bra!
 
Någon som har Sinns egna rubber band till 104:an? Varit sugen på ett sånt i flera år men aldrig kommit till skott, får känslan av att det är för tjockt. Någon med förstahandserfarenhet?
 
Någon som har Sinns egna rubber band till 104:an? Varit sugen på ett sånt i flera år men aldrig kommit till skott, får känslan av att det är för tjockt. Någon med förstahandserfarenhet?
Jag undrar också hur Sinns rubber är. Recension tack! Framförallt undrar jag hur långa de är. Har en 16,5 cm handled och hatar sista hålet och långa svansar.
 
Finns många tankar och åsikter - både positiva och negativa - om ni söker på "silikon" i den här tråden. Frågan brukar dyka upp med jämna mellanrum.
Den vanligaste åsikten verkar vara att silikonet är en dammagnet. Synd, men det gäller nog all silikon oavsett märke. Plus att Sinns band är ohemult dyra. Lurar lite på att fästa Bartons på min 856:a eftersom de har den goda smaken att skicka med två längder i lådan. Guldstjärna!
 
Tillbaka
Topp