Tänker att en G10 kan det kanske lira bättre på… gärna med lite bilhandlarhäng ;-)Grymt! Tack.
Men vetitusan om man skulle ha ett sånt på RN300 dock. Blev lite exalterad först.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Tänker att en G10 kan det kanske lira bättre på… gärna med lite bilhandlarhäng ;-)Grymt! Tack.
Men vetitusan om man skulle ha ett sånt på RN300 dock. Blev lite exalterad först.
Intressant! Fick du veta något om när den väntas komma? Och antar att du fick veta UK-priset?Hallå! Är kanske en modell som är lite mindre poppis (eller?) men har sneglat på "quartz-pilot-kronografen" från CWC. Men sedan jag upptäckte CWC så har den inte funnits på lager och således listar dom inte heller priset på hemsidan.
Så, kastade iväg en fråga om vad den brukar kosta när den finns inne och fick ganska omgående svar (en söndagkväll!):
"should be around £600 it will be a new model which reverts back to round pushers and acrylic glass as it was in the 90’s and 2000’s"
Ny-gammal modell på ingång alltså. Jag är lite kluven, kanske hellre skulle vilja ha den som finns på hemsidan nu med riktigt glas på bekostnad av att den är mindre historiskt korrekt. Men vi får se, är ju ännu mer sugen på en dykare![]()
Citatet ovan är hela svaret jag fick så ingen mer specifik information om när den kan tänkas komma. Och priset är i deras butik i UK dvs minus deras moms men sedan plus (dyr) frakt, tull och svensk moms om den ska skickas hit.Intressant! Fick du veta något om när den väntas komma? Och antar att du fick veta UK-priset?Eller nämnde du att du befann dig i Sverige och de återkom med det priset?
Tusen tack!!Citatet ovan är hela svaret jag fick så ingen mer specifik information om när den kan tänkas komma. Och priset är i deras butik i UK dvs minus deras moms men sedan plus (dyr) frakt, tull och svensk moms om den ska skickas hit.
Ska se om dom svarar igen om jag frågar om mer specifik tidsram för release, återkommer![]()
Svaret som studsade tillbaka:Tusen tack!!
Jag har faktiskt senaste dagarna tittat mer och mer på den modellen. Har idag bara en RN Diver och är SÅ SJUKT NÖJD med den! Känner att jag måste utöka CWC-arsenalen.Svaret som studsade tillbaka:
"we are hoping before xmas but more likely early in the new year, we should know more soon"
Vet inte hur påverkad klockindustrin är av världsläget men kan ju vara långa och osäkra leveranstider på vissa komponenter tänker jag. Men dom är snabba på att svara i alla fall, det får jag ge dom![]()
Roligt att du gillar den så! Kommer ta ett litet tag att dra ihop cashen men som det känns nu är dykaren definitivt mitt nästa köp. Men efter den kanske det bir ännu mer CWC som sagt.Jag har faktiskt senaste dagarna tittat mer och mer på den modellen. Har idag bara en RN Diver och är SÅ SJUKT NÖJD med den! Känner att jag måste utöka CWC-arsenalen.
SBS är ett givet val då…Jag har faktiskt senaste dagarna tittat mer och mer på den modellen. Har idag bara en RN Diver och är SÅ SJUKT NÖJD med den! Känner att jag måste utöka CWC-arsenalen.
Haha, tänkte samma sak. Visade den för sambon och fick höra "men den ser ju likadan ut som den du har...".SBS är ett givet val då…![]()
Så låter det om alla mina klockor…….Haha, tänkte samma sak. Visade den för sambon och fick höra "men den ser ju likadan ut som den du har...".
Haha, tänkte samma sak. Visade den för sambon och fick höra "men den ser ju likadan ut som den du har...".
Har snöat in på en SBS (troligtvis svart) och vad säger frun när man visar en bild: ”nähä, den var inte rolig”.Så låter det om alla mina klockor…….
Jag väntar in min tredje SBS nu. Jag behöver den faktiskt.Har snöat in på en SBS (troligtvis svart) och vad säger frun när man visar en bild: ”nähä, den var inte rolig”.
Vaddå rolig? Detta är en seriös klocka för seriösa aktiviteter och jag behöver den…tror jag…
Hahahaha, skaffade faktiskt en Tudor BB Pro som hon gillade svinmycket. Men det är klockan som tyvärr får lämna då annat är på väg in.Så låter det om alla mina klockor…….
Härligt! Vad skiljer dina tre SBS åt?Jag väntar in min tredje SBS nu. Jag behöver den faktiskt.
Haha, det är så roligt hur det verkar vara gemensamt för de flesta av oss att gå på samma mina gång på gång på gång på gång.Har snöat in på en SBS (troligtvis svart) och vad säger frun när man visar en bild: ”nähä, den var inte rolig”.
Vaddå rolig? Detta är en seriös klocka för seriösa aktiviteter och jag behöver den…tror jag…
Och vi ska jubla över senaste skoinköpet eller en ny vasHaha, det är så roligt hur det verkar vara gemensamt för de flesta av oss att gå på samma mina gång på gång på gång på gång.Vi visar en bild på en klocka för våra respektive och förväntar oss jubel, frågor om urverk och annat - men får alltid något helt annat tillbaka.
Stora skillnader.Härligt! Vad skiljer dina tre SBS åt?
Vilka skönheter! Grattis till tre fina köp!!Stora skillnader.
Har en automat SBS SF300 80/81
![]()
…och en SBS Tritium från 90-talet
![]()
…och snart en SBS ’87 med resin bezel
![]()
Du må sälja din 90 talare till mig om du villStora skillnader.
Har en automat SBS SF300 80/81
![]()
…och en SBS Tritium från 90-talet
![]()
…och snart en SBS ’87 med resin bezel
![]()
Det är den som hade fått lämna allra sist…Du må sälja din 90 talare till mig om du vill![]()
FörståeligtDet är den som hade fått lämna allra sist…
Ja synd att det enbart finns enstaka ex kvar av original ’87:an. Har aldrig sett någon ute på marknaden till försäljning. Ägarna verkar hålla hårt i dom (med rätta)![]()
Fränaste SBS enligt mig, hade varit ännu cooloare om den varit destro med fungerade day/date.
Ärande @Jaggis kanske kan ta inspiration till FDTD2.0 ?Ja synd att det enbart finns enstaka ex kvar av original ’87:an. Har aldrig sett någon ute på marknaden till försäljning. Ägarna verkar hålla hårt i dom (med rätta)
