Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
”Fick med det när jag köpte min daydate.”Något svårtolkat svar av dig @Sizar
Kan agera tolk.”Fick med det när jag köpte min daydate.”
???
Tack så mycket, vad rart.Kan agera tolk.
Frågan(frågorna) var var har du hittat detta? de brukar vara fake.
Enbart den första frågan besvarades. Den andra, som var mer av ett påstående besvarades ej.
Det är ju ändå måndag. Raraste dagen i veckan.Tack så mycket, vad rart.
Håller för övrigt med om att den är fake, men hoppades på okunskap från hans sida därför detta svar
Finns det någon som handlar av de här utländska "professionella" säljarna? Kan de inte få annonsera i en separat forumdel eller något om de nu måste finnas här överhuvudtaget?
Använd ignore på dom du inte gillar. Funkar utmärkt.Finns det någon som handlar av de här utländska "professionella" säljarna? Kan de inte få annonsera i en separat forumdel eller något om de nu måste finnas här överhuvudtaget?
sannolikheten att man betalar skatt på de vinster man gör vid försäljning av klockor och tillbehör?
Är de "professionella" säljarna från Sverige bättre?Finns det någon som handlar av de här utländska "professionella" säljarna? Kan de inte få annonsera i en separat forumdel eller något om de nu måste finnas här överhuvudtaget?
Tycker att variationen berikar forumet. Har större problem med medlemmar som bumpar flera ggr/dag.Finns det någon som handlar av de här utländska "professionella" säljarna? Kan de inte få annonsera i en separat forumdel eller något om de nu måste finnas här överhuvudtaget?
Perfekt, visste inte att det gick! Tack!Använd ignore på dom du inte gillar. Funkar utmärkt.
De brukar ha rätt ok priser jämfört med de utländskaÄr de "professionella" säljarna från Sverige bättre?
Är väl bättre än att "det rasslar i hela klockan när man drar upp den"Vad är det med formuleringen "mjuk i uppdraget" - vad säger det egentligen, att klockan är på väg in i en frontalkrock eller vad betyder det? Känns som att det är ett uttryck som används mer eller mindre överallt och jag väntar bara på att se den första quartz-annonsen med denna formulering![]()
Jo, det är klart att det är bättre än mycket. Men att det skulle vara en kvalitetsstämpel är i min bok tveksamt...Är väl bättre än att "det rasslar i hela klockan när man drar upp den"![]()
Har också undrat vad det ska betyda och hur de är när de inte är mjuka i uppdraget. Hårda i uppdraget? Förmodligen är det något positivt att vara mjuk i uppdraget eftersom det framhålls.Vad är det med formuleringen "mjuk i uppdraget" - vad säger det egentligen, att klockan är på väg in i en frontalkrock eller vad betyder det? Känns som att det är ett uttryck som används mer eller mindre överallt och jag väntar bara på att se den första quartz-annonsen med denna formulering![]()
Haha - exakt. "Ah, mjuk i uppdraget! Den tar jag."@Scramanga
har kollat på din 6306-7000 och funderat varför den inte är såld. Priset är inte oävet tycker jag för en 7000 och var lite frestad själv. Jag vet inte vad jag ser, om det är glasets brytning eller mina ögon, men jag hittar ingen minutskala? Saknas rehautringen eller vad man ska kalla det för?
https://klocksnack.se/threads/seiko-6306-7000-vintage-turtle-1976.81832/
Har också undrat vad det ska betyda och hur de är när de inte är mjuka i uppdraget. Hårda i uppdraget? Förmodligen är det något positivt att vara mjuk i uppdraget eftersom det framhålls.
@Scaramanga
har kollat på din 6306-7000 och funderat varför den inte är såld. Priset är inte oävet tycker jag för en ovanlig 7000 och var lite frestad själv. Jag vet inte vad jag ser, om det är glasets brytning eller mina ögon, men jag hittar ingen minutskala? Saknas själva rehautringen eller vad man ska kalla det för?
https://klocksnack.se/threads/seiko-6306-7000-vintage-turtle-1976.81832/
Ok. Så vad du vill egentligen är att de som har höga försäljningspriser skall annonsera i en separat forumdel... De brukar ha rätt ok priser jämfört med de utländska
Jaha ok, men då finns den där. Var osäker på vad det var jag såg för nånting.Hoppla! Blev tvungen att kika efter noggrannare. Rehautringen sitter där men strecken är oerhört svaga. Har ingen aning om varför det är så. Har de blekts bort pga klen färg? Leker med tanken på 6306-7000 som en förseriemodell eller äsch...
Enkel sak att byta i samband med glasbyte om man så önskar. Jag hade dock inte gjort det.
@URsinne
Jaha ok, men då finns den där. Var osäker på vad det var jag såg för nånting.
Förserie?Hoppla! Blev tvungen att kika efter noggrannare. Rehautringen sitter där men strecken är oerhört svaga. Har ingen aning om varför det är så. Har de blekts bort pga klen färg? Leker med tanken på 6306-7000 som en förseriemodell eller äsch...
Enkel sak att byta i samband med glasbyte om man så önskar. Jag hade dock inte gjort det.
@URsinne
Förserie?
Hur är det med lumen på visarna? Är timvisaren bytt?
Kanske lite tokigt att skojsvara när han hade en seriös fråga? Bilden säger mig ingenting. :krNä förserie är bara fantasier från min sida
Lumeshot;
![]()
Kanske lite tokigt att skojsvara när han hade en seriös fråga? Bilden säger mig ingenting. :kr
Jag tror inte han hade nåt problem med mitt svar? Tycker det är ganska tydligt att jag svamlade
Om inte ber jag om ursäkt.
Du frågade om lumen på visarna. Bilden visar lumen efter att jag lyst på klockan med ficklampa.
Vet ej om någon visare är bytt men den jämna svaga lumen kanske ger nån ledtråd?