Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Jag spelar på Ågesta, tuben till Farsta sen buss alternativt 20 min promenad.Någon som har tips på banor / klubbar som är smidiga att ta sig till från Stockholms city med kollektiv?
Kevinge GK.Någon som har tips på banor / klubbar som är smidiga att ta sig till från Stockholms city med kollektiv?
Flytten går till Malmö idag för plugg i Lund. Hur lång är golfsäsongen generellt i dessa trakter? Funderar på om man ska bli medlem i en klubb eller betala greenfee varje gång. Och vad för klubbar rekommenderar ni?![]()
Det hela beror väl lite på vart du kommer bo och om du har bil eller ej.Flytten går till Malmö idag för plugg i Lund. Hur lång är golfsäsongen generellt i dessa trakter? Funderar på om man ska bli medlem i en klubb eller betala greenfee varje gång. Och vad för klubbar rekommenderar ni?![]()
Budgeten fungerar absolut för att ta en fin klubb om förbindelser och sådant passar. Golf kan väl spelas året om i Skåne så man får väl valuta för pengarna tänker jag! Men får kika in på Barsebäck då!Det hela beror väl lite på vart du kommer bo och om du har bil eller ej.
Lunds akademiska som nämndes spelade jag första gången förra veckan och det blir nog inga fler besök där, tyckte den var rätt dålig.
Jag är själv medlem i Barsebäck och kan absolut rekommendera den klubben. 36 hål och överlag mycket bra skick och välskött. Vet inte din budget men de har rätt schysst rabatt för folk under 26.
Tyresö, ågesta, LidingöNågon som har tips på banor / klubbar som är smidiga att ta sig till från Stockholms city med kollektiv?
Men hemskt långt är det med buss.Du kommer även till Haninge GK och Haningestrand GK med buss
Det är de men ändå möjligtMen hemskt långt är det med buss.
Viksjö GK, bra övningsområden och hyfsat bra bana. En aktiv familjeklubb. Buss från Jakobsberg. https://www.viksjogk.se/Någon som har tips på banor / klubbar som är smidiga att ta sig till från Stockholms city med kollektiv?
Knepet är ju att spela dagtid. Dvs jobba hemifrån/ta långlunch.Problemet med Stockholm är väl att finna en jävla start tid ;p
Hojta till om du vill ut och spela den en runda, jag försöker vara där ute och spela några gånger i veckan så.Budgeten fungerar absolut för att ta en fin klubb om förbindelser och sådant passar. Golf kan väl spelas året om i Skåne så man får väl valuta för pengarna tänker jag! Men får kika in på Barsebäck då!
Jag ska spela Barsebäck till helgen (eller fredag, får se). Du är välkommen att haka på om du vill.Nån som är sugen på en runda golf i Malmö området den närmaste tiden? Behöver en runda till för att kunna ställa upp i KM...
Haha jo så är det kanske. Tyvärr så är min arbetsgivare inte så frikostig med långa luncher. (Max 2timmar)Knepet är ju att spela dagtid. Dvs jobba hemifrån/ta långlunch.
En enkel resa till VH med pendeln och sedan bussDu kommer även till Haninge GK och Haningestrand GK med buss
Det är väl typ 3 minuter imellan?En enkel resa till VH med pendeln och sedan buss
Österhaninge är lite närmare![]()
Vart i Sverige håller du/ni till?Jag spånar på present till min bror som fyller år. Han gillar golf och har spelat länge. En idé är att ge honom en stund med någon som kan hjälpa till och slipa på tekniken - gärna någon profilerad (läs: känd i golfvärlden).
Vad finns det för alternativ om man vill ha ett "golfträningsevent" för en hyfsad amatör?
Brorsan bort i Göteborg men att åka över landet är inget större problem.Vart i Sverige håller du/ni till?
Jag har varit upp vid Gävle och fått hjälp av Peter Hedbloms son Kasper.(har hört att några av våra svenska golfproffs varit uppe hos honom) Var en väldigt rolig och lärorik upplevelse. Min golf har lyft i år sedan jag var där. Både jag och tjejen som tog separata lektioner fick ut mycket av lektionen och han var väldigt duktig på att anpassa nivån(jag har 8,8 och tjejen 36 i hcp). Gävle kanske blir för off men annars rekommenderar jag det. Men ring i så fall innan så att ni är säkra på att ni får Kasper.Brorsan bort i Göteborg men att åka över landet är inget större problem.
Någon känd golfare kan jag tyvärr inte bjuda på, men två golfupplevelser av olika slag. Först ut en mycket speciell bana som ligger i synnerligen vacker bergslagsmiljö. Granne med Saxå golf ligger Saxå herrgård där Carl-Jan Granqvist bor. Kanske kan han bjuda på ett glas gott vin med tilltugg om du knackar trevligt. Den passar inte den som söker det flärdfulla och lyxiga, men den som vill njuta av en märkligt lagd bana och utsikten är den perfekt i sin avskildhet.Jag spånar på present till min bror som fyller år. Han gillar golf och har spelat länge. En idé är att ge honom en stund med någon som kan hjälpa till och slipa på tekniken - gärna någon profilerad (läs: känd i golfvärlden).
Vad finns det för alternativ om man vill ha ett "golfträningsevent" för en hyfsad amatör?
Victor Gustafsson på Bro HofJag spånar på present till min bror som fyller år. Han gillar golf och har spelat länge. En idé är att ge honom en stund med någon som kan hjälpa till och slipa på tekniken - gärna någon profilerad (läs: känd i golfvärlden).
Vad finns det för alternativ om man vill ha ett "golfträningsevent" för en hyfsad amatör?
Jag spånar på present till min bror som fyller år. Han gillar golf och har spelat länge. En idé är att ge honom en stund med någon som kan hjälpa till och slipa på tekniken - gärna någon profilerad (läs: känd i golfvärlden).
Vad finns det för alternativ om man vill ha ett "golfträningsevent" för en hyfsad amatör?
Jag har varit upp vid Gävle och fått hjälp av Peter Hedbloms son Kasper.(har hört att några av våra svenska golfproffs varit uppe hos honom) Var en väldigt rolig och lärorik upplevelse. Min golf har lyft i år sedan jag var där. Både jag och tjejen som tog separata lektioner fick ut mycket av lektionen och han var väldigt duktig på att anpassa nivån(jag har 8,8 och tjejen 36 i hcp). Gävle kanske blir för off men annars rekommenderar jag det. Men ring i så fall innan så att ni är säkra på att ni får Kasper.
Någon känd golfare kan jag tyvärr inte bjuda på, men två golfupplevelser av olika slag. Först ut en mycket speciell bana som ligger i synnerligen vacker bergslagsmiljö. Granne med Saxå golf ligger Saxå herrgård där Carl-Jan Granqvist bor. Kanske kan han bjuda på ett glas gott vin med tilltugg om du knackar trevligt. Den passar inte den som söker det flärdfulla och lyxiga, men den som vill njuta av en märkligt lagd bana och utsikten är den perfekt i sin avskildhet.
https://saxagk.se
Den andra är en av Sveriges äldsta golfbanor som ligger mellan Karlskoga och Örebro, för övrigt min gamla hemmabana. Den är numera privatägd och har genomgått stora investeringar. Här finns Bumle golf, en mycket trevlig och kompetent golfpro. Anläggningen har fin restaurang, hotell och stora träningsområden. Det är vackert kuperad bana från 1938. Här har spelats compac tour och många andra stora tävlingar, både dam som herr, men med tiden blev den för kort när klubborna utvecklades och spelarna började slå (för) långt. Passar den lite lyxigare och bekväma sorten. https://lannalodge.se Länk till golfpro Bumle: https://lannalodge.golfstore.se
Det blev träning av PO Dahlman i Kungsbacka. Han verkar nöjd (brorsan alltsåVictor Gustafsson på Bro Hof
Tränar bla Alex Norén