”Blir inte kränkt över något någonsin så du kan vara lugn”"Jag tycker sarkastiska kommentarer är ganska otrevliga, mycket trevligare att faktiskt diskutera det trådarna handlar om" / yonsson 211007
Von-pappa, 211007.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
”Blir inte kränkt över något någonsin så du kan vara lugn”"Jag tycker sarkastiska kommentarer är ganska otrevliga, mycket trevligare att faktiskt diskutera det trådarna handlar om" / yonsson 211007
"jag är den mest passiv-aggressiva människan världen skådat"”Blir inte kränkt över något någonsin så du kan vara lugn”
Von-pappa, 211007.
Det innebär i princip att marknadsföring osv inte har en egen avdelning vilket ju är tråkigt för de i norden som gillar GShock.Är inte tillräckligt insatt för att veta vad det innebär, men det låter ju väldigt tråkigt.
Det kan inte vara lätt för dig. Jag kan viga en plats till dig på KLM Hanssons-eventet så kan vi diskutera din fascination för mig IRL istället för att det ska behöva fylla alla trådar."jag är den mest passiv-aggressiva människan världen skådat"
yonsson- GUD och moderator 211007.
Fast när @yonsson gör ett riktigt jäkla fett klavertramp så är det helt klart berättigat att ifrågasätta kan jag tycka, två timmar och en Pannakompis var allt som krävdes för att herr moderator skulle plocka billiga poäng och göra sig lustig på någon annans bekostnad.
Absolut! Ber om ursäkt för detta! Ska ta mina konflikter med mina beundrare/förföljare via PM eller ännu hellre IRL i fortsättningen. Kanske svårt att förstå men även moderatorer är människor med begränsat tålamod.Fast när @yonsson gör ett riktigt jäkla fett klavertramp så är det helt klart berättigat att ifrågasätta kan jag tycka, två timmar och en Pannakompis var allt som krävdes för att herr moderator skulle plocka billiga poäng och göra sig lustig på någon annans bekostnad.
Ser jäkligt illa ut när man inte lever som man lär, extra illa när man är en del av forumledningen som Bamse så fint skulle kallat det.
Lite där jag varit också. Pandemin har nog tagit lite energi o glädje ur en hel del saker tror jag. Såhär när man ser tillbaks på det. Då har jag ändå ett jobb som funkar minst lika bra på distans...För att besvara frågan som @Bezelman ställde så beror min relativa inaktivitet på att energin inte funnits och att jag mest hängt i Panerai-delen.
Egentligen skulle jag lagt mer energi på att hitta min drömklocka men då ingen sådan egentligen verkar finnas inom räckhåll så har jag tappat sugen.
Så det är lite därför jag inte postat mer.
Att moderera menade jag! Men absolut, juste beteende löser behovet av moderering!Är det verkligen det?
Simpel hövlighet kommer man långt på.
Läs gärna @yonsson s solskenskommentar ovan, snyggt bemötande på en konstruktiv kommentar liksom?
Tror fan aktiviteten går ner på sina håll![]()
Det kan inte vara lätt för dig. Jag kan viga en plats till dig på KLM Hanssons-eventet så kan vi diskutera din fascination för mig IRL istället för att det ska behöva fylla alla trådar.
Sicket charmtroll. Hade tänkt fråga om du ville ta en snabbis på posthotellet om tio men nu vet jag inte längreSka ta mina konflikter med mina beundrare/förföljare via PM eller ännu hellre IRL i fortsättningen. Kanske svårt att förstå men även moderatorer är människor med begränsat tålamod.
Lite som den här tråden just nu…Att det är mindre aktivitet på forumet kan bero på att varenda tråd spårar ur fullständigt.
Det diskuteras val det som medlemmarna finner intressant?Att det är mindre aktivitet på forumet kan bero på att varenda tråd spårar ur fullständigt.
antingen det eller så ska det diskuteras rolex, priser och köer.
Hahaha ja den hör tråden är delvis farligt nära men samtidigt en del intressanta åsikter. Jag tror att det generellt bland många av oss (oavsett KS) finns en lite uppdämd frustration och lite energi-tapp som kanske märks av mer än man tror själv. Själv är jag helt klart lite grinigAtt det är mindre aktivitet på forumet kan bero på att varenda tråd spårar ur fullständigt.
antingen det eller så ska det diskuteras rolex, priser och köer.
En kall ol eller fem ar ofta en mycket bra losning pa meningsskiljaktiligheter och allehanda problem....Sicket charmtroll. Hade tänkt fråga om du ville ta en snabbis på posthotellet om tio men nu vet jag inte längre
Nä, tycker vi släpper det här nu och knäcker en bärs eller två nån gång istället, fredspipa på den?
Fast det är ju inte ett beteende som någon annan kommersiell aktör skulle kunna komma undan med i sin kommunikation, min arbetsgivare accepterar inte den ursäkten från de av våra medarbetare som jobbar kundtjänst/sociala medier. Nu antar jag att moderering av KS inte är ett heltidsjobb men likväl är det rösten ”från ovan” med totalt tolkningsföreträde det är tal om.Absolut! Ber om ursäkt för detta! Ska ta mina konflikter med mina beundrare/förföljare via PM eller ännu hellre IRL i fortsättningen. Kanske svårt att förstå men även moderatorer är människor med begränsat tålamod.
Ja, mitt jobb har jag skött hemifrån till 99% men man behöver ju lite mänsklig kontakt och en småbarnsförälder har det varit en extra prövande tid för den mentala hälsan. Energin har gått åt på annat håll helt enkelt. Har flippat några klockor men entuisiasmen för att pröva nytt har liksom dött och med den har intresset för att diskutera klockor överhuvudtaget i stort sett upphört. Men jag skall försöka bryta mig ur detta på något vis. Det är bara lite knepigt när väldigt få klockor skapar det där habegäret..Lite där jag varit också. Pandemin har nog tagit lite energi o glädje ur en hel del saker tror jag. Såhär när man ser tillbaks på det. Då har jag ändå ett jobb som funkar minst lika bra på distans...
Är det måhända lite OT nu? Borde jag moderera? Eller riktar du det till mig som person? Gjorde jag ett grovt övertramp och du är min chef? Blir lite svårt för mig att förstå vem av oss du riktar inlägget till och vem av oss som ska svara….Fast det är ju inte ett beteende som någon annan kommersiell aktör skulle kunna komma undan med i sin kommunikation, min arbetsgivare accepterar inte den ursäkten från de av våra medarbetare som jobbar kundtjänst/sociala medier. Nu antar jag att moderering av KS inte är ett heltidsjobb men likväl är det rösten ”från ovan” med totalt tolkningsföreträde det är tal om.
Vad är det för kommersiell produkt som ska skapas? Hur nöjd är man med den utvecklingen? Hur bidrar den enskilda moderatorn/ägaren till detta? För just nu känns ”Kränktsnack” för egen del endast som en trött påminnelse om hur bra folk (med ett fåtal undantag) är på att hålla med varandra om små massproducerade smyckens förträfflighet. Och nåde den som inte håller med.
Jag beskriver varför jag som medlem blir mindre och mindre aktiv, du får själv utläsa och ta åt dig av vad du vill. Är moderering så jobbigt att du inte vill göra det för klocksnack.se bör du inte göra det (jag gör det inte tex), anser du att allt är utmärkt önskar jag dig lycka i det. Anser ägarna att allt är utmärkt är det uppenbarligen något som kommer fortsätta, med eller utan en annan som bidragande faktor.Är det måhända lite OT nu? Borde jag moderera? Eller riktar du det till mig som person? Gjorde jag ett grovt övertramp och du är min chef? Blir lite svårt för mig att förstå vem av oss du riktar inlägget till och vem av oss som ska svara….
Eller så är det så att jag är här för att jag faktiskt gillar klockor och att jag råkar moderera. Det är en ganska liten del av det jag skriver som har att göra med moderering. Målet är att moderera så lite som möjligt.
Bara för att jag råkar vara moderator innebär det inte att jag har någon skyldighet att alltid vara 100% diplomatisk om du trodde det. Du kan ju testa moderera själv en vecka och se hur kul/enkelt det är. Eller Swisha 50k/månad så kan jag skapa ett konto där jag är diplomatisk.
Tror du inte att det bara var så att det var en annan tjur, att det fanns en ny hage på andra sidan stenmuren?En gång var jag ute och gjorde ett fältjobb. Hamnade inne i en hage som jag trodde var tom. Väl ungefär i mitten av hagen hörde jag dova, tunga steg som närmade sig bakom mig- en stor tjur! Jag flydde och lyckades rädda mig genom att hoppa över en stengärdsgård. Flåsandes satt jag där bakom muren, i vad som kändes som några sekunder, innan jag återigen hörde samma dova steg. Helt otroligt! Tror ni inte att tjurrackaren hittat dit också?!
Tramsigt, insiktsfullt, OT, otydligt, kränkande? Döm själv.
Så var drevet igång igen då. Spännande då du i princip bara skriver i Breitlingtråden eller ”vad gör du nu-tråden” nu för tiden och där modereras det i princip aldrig.Till tråden: Varför jag ej är så aktiv, under vissa perioder.
1 totalt godtyckligt modererande och pekpinnar left and right, som sedan moderatorn själv bryter mot, bara till att läsa denna tråd. Pallar man ej själv kritik , diskussioner, får man fundera lite….
kanske finns en anledning till att han bara håller till i dessa trådar, sen så ser han väl vad som händer i övriga trådar och hur snacket går.Så var drevet igång igen då. Spännande då du i princip bara skriver i Breitlingtråden eller ”vad gör du nu-tråden” nu för tiden och där modereras det i princip aldrig.
Bra tanke men nädå, det var samma som hittat in i en ny hage ☺Tror du inte att det bara var så att det var en annan tjur, att det fanns en ny hage på andra sidan stenmuren?
Amenkanske finns en anledning till att han bara håller till i dessa trådar, sen så ser han väl vad som händer i övriga trådar och hur snacket går.
Samma för mig är inne på mitt tredje år och har överlag en positiv upplevelse. Utöver mycket intressant läsning så har jag också generellt alltid fått bra och konstruktiva tips/råd.Jag har nu snart varit medlem i 5 år. Inte många inlägg har det blivit (utöver fluff då) eftersom jag inte är speciellt kunnig, däremot intresserad.
Som jag ser det så handlar det inte bara om parfym. Upplever stundtals att det är en handfull som spenderar 95% på lifestyle’s olika avdelningar och 4% på diverse Köp och sälj och sedan 1% med att kapa klocktrådar eller skapa generellt rätt trist stämning med både irrelevanta och bemästrande kommentarer. Likt du skriver så är in min bok en huvudregel att aldrig skriva något som man inte kan stå för F2F.Tycker det är ett fåtal som skriver 50 inlägg för att sälja parfym men ok om det stör får väl de som styr forumet ändra inställningarna/reglerna. De av Er som har lite kunskap om det skrivna ordet vet att det är mycket lättare att feltolka än om man sitter face2face och talar med varandra.
Utöver lättkränkthet så finns ju även attityden att man minsann har rätt till xyz…. för att man har möjlighet att spendera 100kSEK kontant på en GMT. Kölistdiskussionerna är bra exempel på detta.Med vår allt mer lättkränkta kultur så blir det lätt fel, det går ju bara att läsa tidigare inlägg i denna tråden för att se hur lätt det blir så.
Börja inte på kö diskussionerSamma för mig är inne på mitt tredje år och har överlag en positiv upplevelse. Utöver mycket intressant läsning så har jag också generellt alltid fått bra och konstruktiva tips/råd.
Som jag ser det så handlar det inte bara om parfym. Upplever stundtals att det är en handfull som spenderar 95% på lifestyle’s olika avdelningar och 4% på diverse Köp och sälj och sedan 1% med att kapa klocktrådar eller skapa generellt rätt trist stämning med både irrelevanta och bemästrande kommentarer. Likt du skriver så är in min bok en huvudregel att aldrig skriva något som man inte kan stå för F2F.
Utöver lättkränkthet så finns ju även attityden att man minsann har rätt till xyz…. för att man har möjlighet att spendera 100kSEK kontant på en GMT. Kölistdiskussionerna är bra exempel på detta.
Men som sagt på det hela taget gillar jag KS och har lärt mig grymt mkt. Om inte annst så har jag fått upp ögonen för många andra modeller och märken.
![]()