tissoter
Guld
Har ett hirsch till som faktiskt passar med UTC och det är coolt men funderar på och skaffa ett brunt med vita sömmar, då kanske jag skulle ha den lite merMin klocka är en av de jag är mest glad för!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Har ett hirsch till som faktiskt passar med UTC och det är coolt men funderar på och skaffa ett brunt med vita sömmar, då kanske jag skulle ha den lite merMin klocka är en av de jag är mest glad för!
Blir det bättre?
![]()
Fast det är två olika världar. Breitling tävlar mot andra premium Swiss Made-tillverkare. Grand SEIKO tävlar bara med sig själva. Klart att GS vill lyckas men 90% av alla GS säljs ju i Japan och där köper de GS för att det är det bästa man kan köpa som tillverkas i japan.Jag håller med dig. Vi vet ju att det är uppdelat så att säga. Men jag pratar gemene man. Jag gillar ju också seiko och pratar jag klockor med vänner (brukar vara döfött) så fattar de ingenting när jag pratar fina GS, och även andra märken. "Öööh vadå grand seiko. Seiko e ju billigt ju. Då kan man ju köpa rååleks.", brukar tongången vara. Jag tycker dock de har lyckats ganska bra att dela upp sig mellan budget och premium med flera klasser emellan och fortfarande tjäna pengar.
Fast om du säljer den till TS får du max 6.5tkrJag betalade mer än 12...
Inte igenHast om du säljer den till TS får du max 6.5tkr![]()
Det är också en lösning. Svårt att säga vad som är bäst. Jag hade gärna sett mina vänner köpa breitlings men de flesta lägger inte mer än 10.Fast det är två olika världar. Breitling tävlar mot andra premium Swiss Made-tillverkare. Grand SEIKO tävlar bara med sig själva. Klart att GS vill lyckas men 90% av alla GS säljs ju i Japan och där köper de GS för att det är det bästa man kan köpa som tillverkas i japan.
Då är frågan varför man ska köpa Breitling. Ganska svårmotiverat om man får en Rolex eller JLC för samma peng, i alla fall om de tävlar inom samma kategori och Breitling inte ens har inhouse-urverk. Lösningen är dock inte att gå billigare (tror jag) utan att fixa inhouse och hålla sig inom flygnischen där de tävlar mot exempelvis IWC.
Jag tycker Breitling gör grymma klockor och jag vill ha de flesta modellerna i deras uppställning och jag tror att de är på väg åt rätt håll med Hurricane, Chronoworks och Exospace. Problemet är dock att Hurricane är 50mm, Chronoworks kostar 400 papp och att marknaden för kvartsklockor kommer ha svårt för en kvartsare för 67 respektive 87 papp.
Breitling behöver fortsätta skoja till det men inom en nåbar prisklass. Breitling är redan sedan länge cementerat som ett lyxmärke men det räcker inte längre, folk förväntar sig roliga material och annat.
Det är också en lösning. Svårt att säga vad som är bäst. Jag hade gärna sett mina vänner köpa breitlings men de flesta lägger inte mer än 10.
Ps. Breitling har inhouse. Chronomat, navitimer, bentley mfl serier har olika varianter av deras egna verk. Det kommer dessutom mer och mer varianter och utvecklingen är i full rulle. Jag hoppas på lite tunnare inhouse snart.![]()
Jaså jag som trodde du svarade på ursprungsfrågan.Jag betalade mer än 12...
Jaså jag som trodde du svarade på ursprungsfrågan.![]()
Japp.Lider inte de av samma sjuka som Omega, de kan inte producera tunna verk med tillförlitlighet?
Dina är ju typ nya...Hähä, jag gillar bara gamla Breitlig![]()
Dina är ju typ nya...
Lider inte de av samma sjuka som Omega, de kan inte producera tunna verk med tillförlitlighet?
Runt 20.000:-Vad får man ge för en Airwolf?
Men vänta lite nu, Omega kaliber 2500D är 4,1mm och så tillförlitligt ett urverk kan bli med en grundteknologi från 70-talet (ETA 2892-A2). Visst, det är 0,5mm högre än ursprungsmaterialet men så har man ju också fått in ett gånghjul i tre nivåer. Bra grejer, och tunnt också för att vara en självuppdragande kaliber
Vänligen
Forumets undersköterska
Me too.Lite trist och varför jag föredra oldschool![]()
Klart, den där saknar ju också klinkerhjul.Fast om du säljer den till TS får du max 6.5tkr![]()
Men vänta nu, vi prata in-house..Men vänta lite nu, Omega kaliber 2500D är 4,1mm och så tillförlitligt ett urverk kan bli med en grundteknologi från 70-talet (ETA 2892-A2). Visst, det är 0,5mm högre än ursprungsmaterialet men så har man ju också fått in ett gånghjul i tre nivåer. Bra grejer, och tunnt också för att vara en självuppdragande kaliber
Vänligen
Forumets undersköterska
@tissoter Den där UTC-bratten är så jäkla härlig! Dreglar på K/S...
Han kunde inte tagga fler citatMin dög inte?
En undran jag har: Om Breitlings nyförsäljning hämmas av den stora begagnatmarknaden, hur kan då Omega ligga på andra plats? Det bara dräller ju av begagnade Omega från tusingen och uppåt. Eller är det annorlunda förhållande om det handlar om nyare begagnat av befintliga modeller?
Omega borde hyra in dig under mässor och jippon så kan du stå där i ditt esse.Omega har en fantastisk produktportfölj, innovativt sett har varumärket haft initiativet i sin prisklass sedan ett drygt årtionde nu och tekniskt är produkterna ofta oslagbara då konkurrenterna saknar motsvarigheter. Det finns också en enorm bredd; två konsumenter med helt olika smak kan båda ha Omega som favoritmärke; det är ju möjligt att man faller för Connie-kollektionen men kanske är totalt ointresserad av Seamaster-kollektionen eller tvärtom. Det stora urvalet av billiga klockor från 50- till 70-talet kan möjligen medföra att varumärkets status får sig en törn, då vem som helst egentligen har råd atr vara Omega-ägare, men det tycks inte påverka intresset eller försäljningen av nya klockor.
Vänligen
Forumets undersköterska
Jodå, till och med snyggare UTC, men den finns inte på ett köp/sälj nära mig...Min dög inte?
Jodå, till och med snyggare UTC, men den finns inte på ett köp/sälj nära mig...
Borde kanske stoppat in en sådan härAa eller tvärtom då BLNR hos Rolex kom ett år innan!
Yes. Tycker man de är lika är man skumögd eller formblind. Blått och svart på en gmt-vridring? Unikt.Var du ironiskLäste på Ablogtowatch att det var fler som reagerat på den.
Visst det är inga nyheter direkt men jag såg den för första gången idag och reflekterade lite över hur lika de är i färgerna.