Dessa har jag en åsikt om:
CMAS: Ideell klubbdykning, har varit lite gammalmodiga men modernserar sig just nu på gott och ont. Kan vara svåra att boka en kurs med men annars prisvärda. Ej kommersiella alls men jobbar på det
Swedtech: Dyrast, men samtidigt billigast, beroende på hur man ser det. Kursen är dyr men du får sannolikt en utbildning som motsvarar PADI OW +AOW + Nitrox på ett bräde. Få kurstillfällen dock och lite okända överlag.
PADI: Får snabbt ner dig i vattnet men tar, framförallt utomlands, det där med trim och säkerhet lite på volley. Lätta att hitta kurser med, men är lite för dyra.
SSI: Se PADI
Sedan finns det kassa instruktörer och jättebra instruktörer, det är snarast här som det är viktigast att få rätt. Går inte att säga vilken organisation som är bäst, särskilt som vissa instruktörer hoppar mellan organisationerna.
Sedan har du RAID Open water 20 som känns som PADI/SSI OW med annat namn och GUE Rec diver 1, som jag misstänker har högst ställda krav, tilsammans med Swedtech. Har lite dålig koll på dessa organisationer så fyll gärna på.