Och ändlänkarna. Hatar ändlänkarna.Bandstiften är den del av Mako/Ray som håller sämst kvalité.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Och ändlänkarna. Hatar ändlänkarna.Bandstiften är den del av Mako/Ray som håller sämst kvalité.
Har ju strapcode på ingång. Får väl se om den har andra bandstift. Alla dykare borde ju ha fatbars av säkerhetsprincip.Och ändlänkarna. Hatar ändlänkarna.
Det jag menade. Lite trist att originaländlänkarna gör att det behövs ny länk. Betalar hellre ngt mer och får en bättre original.Har ju strapcode på ingång. Får väl se om den har andra bandstift. Alla dykare borde ju ha fatbars av säkerhetsprincip.
Fast hur många originallänkar håller bra kvalité i denna prisklassen? Tycker att strapcodes länkar (iaf de till skx serien) är väldigt mkt länk för pengen.Det jag menade. Lite trist att originaländlänkarna gör att det behövs ny länk. Betalar hellre ngt mer och får en bättre original.
Ingen.Fast hur många originallänkar håller bra kvalité i denna prisklassen? Tycker att strapcodes länkar (iaf de till skx serien) är väldigt mkt länk för pengen.
USA mako modellerna har ju det. Har visserligen inte provat den men tycker inte om att den inte smalnar av. Alltid något som blir fel. Grymt med lugholes dock.Ingen.
Det jag menade.
Släng på 300 spänn på priset och fixa solida. Länken i sig och låset fyller sin funktion tillfredställande.
Ingen klocka borde komma utan lugholes.USA mako modellerna har ju det. Har visserligen inte provat den men tycker inte om att den inte smalnar av. Alltid något som blir fel. Grymt med lugholes dock.
Selfhater Äsch. Vi har väl alla märken vi saknar vissa detaljer på. Släpp en skx007 med nya 4R36 verket och lugholes och jag blir OWG.Shit... Här sitter jag och kör värsta Orient-bashingen.
Den såg jag inte komma.
Fast ändlänkarna är bara vikta plåtbitar, de går inte sönder.Och ändlänkarna. Hatar ändlänkarna.
Äh vem fan vill ha länk på sin klocka? Är ju det sämsta av alla alternativ oavsett märkeDet jag menade. Lite trist att originaländlänkarna gör att det behövs ny länk. Betalar hellre ngt mer och får en bättre original.
De går inte sönder men böjs till och får än sämre passform skitlätt eftersom de är så tunna.Fast ändlänkarna är bara vikta plåtbitar, de går inte sönder.
Bandstiften däremot är ju lite i klenaste laget för en dykare. Jag har själv inte knäckt dem men många vittnesmål på WUS om att de lämnar lite att önska. Jag menar hur gick det med bandstiftet på din delfin (samma som Mako/Ray) när du kortade armbandet?
Jag.Äh vem fan vill ha länk på sin klocka? Är ju det sämsta av alla alternativ oavsett märke
Men går det rent fysiskt att sätta ett pat fatbars på en mako eller Ray? @MforceÄh vem fan vill ha länk på sin klocka? Är ju det sämsta av alla alternativ oavsett märke
Det har jag faktiskt inte testat.Men går det rent fysiskt att sätta ett pat fatbars på en mako eller Ray? @Mforce
Hahahaha, du hade bra användning av länkbitarna iallafall!Gjorde min i %-förlust sämsta affär nånsin idag när jag bytte till mig den här.
Glad ändå eftersom jag velat ha denna ett bra tag.
Tack @Subby för en smidig affär. Förstod vad du menade med smala handleder och att du inte fixar OSD då fotot visar hur långt jag fick upp klockan med spännet öppet.
Fick du nån länk igår?Ja alltså den är på posten i Stockholm. Så den ska till gbg först
Nej. Skit-Postnord Den är kvar i Stockholm för sortering...Fick du nån länk igår?
Fan va surt, alltid likadant när man väntar på något!Nej. Skit-Postnord Den är kvar i Stockholm för sortering...
Kul. Jag fick skicka tillbaka min Orient. Det var en del defekter på lume ploppen och repor på baksidan. Kommer få en ny snart.@Fujoor - Min strapcode-länk kom till min stad i morse, så jag borde kunna hämta ut den i eftermiddag. Uppdaterar med bilder när jag fått på den
Såg i efterhand att man kunde välja olika slags buckels, varav en var "submariner"-style vilket var jäkligt snyggt. Jag valde dock ett som såg ut som Orients standard. Men det gör inte så jävla mycket
Nej vad trist! Men bra att du får en ny. Hade blivit besviken om du sket i den För visst är den grym?Kul. Jag fick skicka tillbaka min Orient. Det var en del defekter på lume ploppen och repor på baksidan. Kommer få en ny snart.
Länken är däremot framme här snart också!
Du lär ju ha ett komplett sett först så posta gärna bilder. Blir spännande att se!
Ja såklart! Har en vit mako 2 USA på ingång också. Vi kanske är dom enda 2 göteborgarna med Orient.Nej vad trist! Men bra att du får en ny. Hade blivit besviken om du sket i den För visst är den grym?
Yes, jag bombar bilder senare!
Vad byte du bort om man får frågaGjorde min i %-förlust sämsta affär nånsin idag när jag bytte till mig den här.
Glad ändå eftersom jag velat ha denna ett bra tag.
Tack @Subby för en smidig affär. Förstod vad du menade med smala handleder och att du inte fixar OSD då fotot visar hur långt jag fick upp klockan med spännet öppet.