Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Vid tidigare höjning så har hela sortimentet höjts men inte med exakt samma procentsats om man gick och kollade enskilda modeller. Vill tro att det blir likadant nu också.6% på hela Omega sortiment eller bara på seamaster 300?
Vill du gärna ha en mekanisk klocka? Eftersom du nämnde beater tänkte jag spontant att kvarts kanske hade varit mer praktiskt? Men jag håller med dig i det du skrev, ingen tävling om saken, klart att det är en klassisk SMP du ska ha!Jag behöver hjälp. Ska skaffa en klassisk beater att ha till jeans. Frågan är vilken omega ref som är mest klassisk? Vi pratar alltså om en rimligt prissatt modell så en någon samlarmodell från 50-talet. Så det är nog från 90-talet och framåt som är aktuellt. Både SMP och Speedy kan vara aktuella.
Mitt förslag på SMP är 2531.80.00. Antar att det är no contest här?
![]()
Hjälp mig med Speedyn också, jag behöver läsa på där. Vilken modell skall man ha? Tack!
Mekanisk ska den vara såklartVill du gärna ha en mekanisk klocka? Eftersom du nämnde beater tänkte jag spontant att kvarts kanske hade varit mer praktiskt? Men jag håller med dig i det du skrev, ingen tävling om saken, klart att det är en klassisk SMP du ska ha!
Bra val av SMP.Jag behöver hjälp. Ska skaffa en klassisk beater att ha till jeans. Frågan är vilken omega ref som är mest klassisk? Vi pratar alltså om en rimligt prissatt modell så en någon samlarmodell från 50-talet. Så det är nog från 90-talet och framåt som är aktuellt. Både SMP och Speedy kan vara aktuella.
Mitt förslag på SMP är 2531.80.00. Antar att det är no contest här?
![]()
Hjälp mig med Speedyn också, jag behöver läsa på där. Vilken modell skall man ha? Tack!
2531.80 är den mest klassiska Smp. Vill du ha mer kvalite och kan tänka dig gå upp några tusen så har du Smp c som är väldigt prisvärd.Jag behöver hjälp. Ska skaffa en klassisk beater att ha till jeans. Frågan är vilken omega ref som är mest klassisk? Vi pratar alltså om en rimligt prissatt modell så en någon samlarmodell från 50-talet. Så det är nog från 90-talet och framåt som är aktuellt. Både SMP och Speedy kan vara aktuella.
Mitt förslag på SMP är 2531.80.00. Antar att det är no contest här?
![]()
Hjälp mig med Speedyn också, jag behöver läsa på där. Vilken modell skall man ha? Tack!
Man får ju "mer" klocka i SMPc med co-axial 2500 och keramisk ring för inte så mycket mer pengar men blir lite mer bling och man tappar charmen hos dom klassiska modellerna. Det är ju därför 2531.80.00 betingar de priser dom gör. Svart med svärdvisare 2254.50.00 är en annan klassiker att kolla efter.2531.80 är den mest klassiska Smp. Vill du ha mer kvalite och kan tänka dig gå upp några tusen så har du Smp c som är väldigt prisvärd.
Vilka refs tycker du man ska hålla utkik efter här och varför? Om vi pratar från 90-talet och framåt.Bra val av SMP.
Speedmaster pro är väl den enda som är klassisk. Lite annat prisläge på den, så räkna med runt 30 stora. Inte lika beater-kompatibel som SMP kan jag tycka då den är lite mindre toolig, men passar bättre i finrummet.
Jag har en blingig 116613 och söker efter något mindre blingingt att varva med. Svärdvisarna på 2254.50 är en dealbreaker för mig. 2531.80 är en modern klassiker. Gärna en från sent 90-tal med lätt blekt ring och lite missfärgat lumeMan får ju "mer" klocka i SMPc med co-axial 2500 och keramisk ring för inte så mycket mer pengar men blir lite mer bling och man tappar charmen hos dom klassiska modellerna. Det är ju därför 2531.80.00 betingar de priser dom gör. Svart med svärdvisare 2254.50.00 är en annan klassiker att kolla efter.
SMP kom först på 90-talet, så där är det enkelt.Vilka refs tycker du man ska hålla utkik efter här och varför? Om vi pratar från 90-talet och framåt.
Hoppas bara att den är större än 41 mm.På Omegas instagram för fyra timmar sedan. Nytt på g? Caption säger ”Discover the watch that winds back the year to 1957. #Seamaster”
![]()
På Omegas instagram för fyra timmar sedan. Nytt på g? Caption säger ”Discover the watch that winds back the year to 1957. #Seamaster”
![]()
Gärna 39mm imho.Hoppas bara att den är större än 41 mm.
Ja fyfan. Men jag misstänker att den kommer vara minst 41mm, rätt så tjock och ha patinerad lume....![]()
![]()
![]()
![]()
Be till 3 gudar och en känguru att de menade -67 och släpper remaken man vill ha, helst utan tjockhet och fejklume.
Isf så har Omega en submördare på allvar, om man nu ska använda det uttrycket.
Förstår nu att mitt ”nästan nya” kanske var lite att ta i. Men finns en på k&s som iofs är från 2015 för 33 tkr. Så det kanske bara är normalt, och jag som inte har koll helt enkelt. Ber om ursäkt för det
Håller helt med dig.Ja fyfan. Men jag misstänker att den kommer vara minst 41mm, rätt så tjock och ha patinerad lume....
Perfekt hade den varit i typ 37-39mm, slimmad (även om det innebär ETA 2892 istället för in-house) och vanlig jädra superluminova till ett överkomligt pris (typ nya SMPc-priset) och så givetvis INTE i limited edition. Där har vi en perfekt dykare och som du säger en sub-dödare, enligt mig.
HolyMoly — den kom i rättan tid!På Omegas instagram för fyra timmar sedan. Nytt på g? Caption säger ”Discover the watch that winds back the year to 1957. #Seamaster”
![]()
Ja fyfan. Men jag misstänker att den kommer vara minst 41mm, rätt så tjock och ha patinerad lume....
Perfekt hade den varit i typ 37-39mm, slimmad (även om det innebär ETA 2892 istället för in-house) och vanlig jädra superluminova till ett överkomligt pris (typ nya SMPc-priset) och så givetvis INTE i limited edition. Där har vi en perfekt dykare och som du säger en sub-dödare, enligt mig.
Ja så länge den inte är större än originalet är jag nöjd.Originalet är 42x12.9 mm, det vore ok för mig iaf.
Men jag är rädd för att du har rätt, Omega kommer att klanta till det och istället för en riktig klassisk GADA subkiller får vi en tjock wannabe-vintage hög![]()
Den vanliga 300MC ser ju ut exakt sådärPå Omegas instagram för fyra timmar sedan. Nytt på g? Caption säger ”Discover the watch that winds back the year to 1957. #Seamaster”
![]()
Den vanliga 300MC ser ju ut exakt sådär
För att utveckla... 300MC är oförändrad sedan den kom 2014. En uppdatering av den vore inte direkt oväntat, med METAS-verk om inte annat.Den vanliga 300MC ser ju ut exakt sådär
Jao, men är väl en 5-6 år gammal modell? Märkligt att inte marknadsföra nyheter/senaste?Classic 1950's design meets 21st century tech. #OMEGA's Seamaster 300.
![]()