Ok tack för bra svar!
Kanske skulle vart lite mer tydlig också med att det är denna jag kollar på, tycker den är grymt cool den med. Känns inte som man borde bli lika grön med denna?![]()
Med den så kommer du inte bli grön
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Ok tack för bra svar!
Kanske skulle vart lite mer tydlig också med att det är denna jag kollar på, tycker den är grymt cool den med. Känns inte som man borde bli lika grön med denna?![]()
Oj, hade ingen aning! Bra infoMed den så kommer du inte bli grön. Men ett litet varningens finger med brons bezel är att den kan fastna och bli oanvändbart när bronset oxiderar
Fantastiskt fin klocka! Är själv lite sugen på en divers 65 bronze, och är lite nyfiken på hur bronset skiftar i färg med tiden för som du säger ser den ut att vara en ganska rosé färgad i butik. Går det att polera upp igen eller blir den mer och mer matt med tiden? Ingen direkt erfarenhet av brons alls faktiskt så skulle vara kul att höra era erfarenheter![]()
Röda gummit är ju hela grejen med Relief:enYepp. Reliefen passar lika bra på stål som på gummit. Check
![]()
Länge sedan Staghornen sa hej
![]()
Håller med till del. Men jag är en obotlig fanatiker när det gäller stålband och Relifen känns som att den kan stanna ett litet tag, så denna var ett måsteRöda gummit är ju hela grejen med Relief:en![]()
Tack för att du delar med dig av kunskap och erfarenhet! Och bronset har verkligen skiftat riktigt häftigt på din klocka!Är du ute efter en renodlad bronsare är risken minimal att du får en grön handled då boettlocket är i rostfritt och för övrigt ett utav de finaste boettlocken som finns på marknaden.
Hur bronset skiftar färg är helt individuellt och beror mycket på hur du använder klockan men går enkelt att återställa till ursprungligt utseende om man nu mot förmodan skulle vilja det.
Min har fått en mörkare ton generellt men delar som utsätts mot friktion mot kläder är blanka och fina och skapar en väldigt fin kontrast mot övriga lite mörkare toner.
Oris har en de mest lyckade bronsklockorna som finns på marknaden IMO.
![]()
Håller med! Tycker att blått och orange passar väldigt bra ihop överlag.Orange och klockor gifter sig väldigt bra. Det är faktiskt svårt att välja en favoritfärg på Aquis, de har många som är väldigt lyckade.
Är du ute efter en renodlad bronsare är risken minimal att du får en grön handled då boettlocket är i rostfritt och för övrigt ett utav de finaste boettlocken som finns på marknaden.
Hur bronset skiftar färg är helt individuellt och beror mycket på hur du använder klockan men går enkelt att återställa till ursprungligt utseende om man nu mot förmodan skulle vilja det.
Min har fått en mörkare ton generellt men delar som utsätts mot friktion mot kläder är blanka och fina och skapar en väldigt fin kontrast mot övriga lite mörkare toner.
Oris har en de mest lyckade bronsklockorna som finns på marknaden IMO.
![]()
Vad är det här för referensmodell?![]()
Oris Carl Brashear
01 733 7720 3185-Set LS
Fasen vad snygg den är i solljuset!Någon som är sugen på att köpa min Oris Aquis Date Green i nyskick?![]()
![]()
Jag i alla fall!Hur många är vi som rockar 39,5 varianten?![]()
Snyggt! Nöjd?Jag i alla fall!Bilden är dock inte ny.
![]()
![]()
Ja, bra storlek, tycker jag. Inte minst för oss med små flickarmar..Snyggt! Nöjd?
Håller, är riktigt nöjd med storleken. Tidshållningen är även den över förväntan. Skulle sitta fint med en en DJ jaJa, bra storlek, tycker jag. Inte minst för oss med små flickarmar..Jag tycker inte en dykare behöver vara jättestor. 39,5 räcker gott. I framtiden när det gäller dressigare saker skulle en 36mm DJ kunna vara ett komplement. Jag misstänker förresten att du o jag är ganska ensamma om 38,5mm Aquis, eller?
Det finns förresten en 36mm Aquis här på forumet också. @Timer verkar inte heller verkar tycka att dykare till varje pris måste vara gigantiska..Håller, är riktigt nöjd med storleken. Tidshållningen är även den över förväntan. Skulle sitta fint med en en DJ jakänns som vi är ganska ensamma, konstigt då den är grym. Bästa köpet på länge för min del
![]()