joF
Silver
Tack! Tycker den ser mattare ut på bilder, men antar att jag lurade mig själv. Ville tro det dock....Samma material, men olika markeringar, där 116600 har minutmarkering hela vägen runt, och 114060 bara till 10.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Tack! Tycker den ser mattare ut på bilder, men antar att jag lurade mig själv. Ville tro det dock....Samma material, men olika markeringar, där 116600 har minutmarkering hela vägen runt, och 114060 bara till 10.
Ja, samma material, samma glans...Tack! Tycker den ser mattare ut på bilder, men antar att jag lurade mig själv. Ville tro det dock....![]()
Välkommen! och grattis till ett fint klockval.Det skall vara vittVet ej vad det kostar att byta men är glad att möjligheten finns om man vill!
Första posten..
![]()
Välkommen och fin klockaDet skall vara vittVet ej vad det kostar att byta men är glad att möjligheten finns om man vill!
Första posten..
![]()
Välkommen! och grattis till ett fint klockval.
Välkommen och fin klocka![]()
Snyggt.Tack!Min första och troligtvis enda Rolex.. Men man skall ju aldrig säga aldrig
Rockas numer på ett brunt, rätt grovt Hirscharmband.. Me like!
![]()
Tror den är 22mm.Snyggt.
Jag skulle välja ett avsmalnande, typ 20/18 eller rentav 20/16 så du kan köra rolex-spänne.
Lite generell fråga. På en tiffany ca 50-100k, på en 16570 från typ 2000 kanske 5-10k.Hur stor bör pris skillnaden vara mellan en som är fullset och en som inte är det?
Lite generell fråga. På en tiffany ca 50-100k, på en 16570 från typ 2000 kanske 5-10k.
För @Af Sjodahl är det nog en deal braker.
Vilken ref åsyftas?
Håller i princip med dig, men för en klocka som är >15 år är det inte otroligt att den försvunnit på vägen. Alla som handlar riktiga klockor har inte det intresse vi på KS har, och det är inte säkert att man förstår värdet i detta.Jag förstår allmänt inte varför det finns klockor som inte är full set..jag menar,vem kastar box och eller cert? Så otroligt trångt kan man väl omöjligen bo alternativt så slarvig kan man inte vara
Det är konstigt om en 6siffrig rolle inte är fulset tycker jag. Utan ok förklaring hade jag börjat ana oråd. För en 14060m är det inte lika konstigt.14060M och 114060 är väl de som är mest intressant för mig![]()
Tack snälla för hjälpen.Det är konstigt om en 6siffrig rolle inte är fulset tycker jag. Utan ok förklaring hade jag börjat ana oråd. För en 14060m är det inte lika konstigt.
För mig skulle nog fullset på en 14060m vara värt ca 5-10. För en 14060 kanke närmare 10. En 114060 skulle nog gå bort utan box o cert tror jag.
Å andra sidan skulle jag inte klara mig utan datum.... ;-)
Förhoppningsvis svarar fler. Jag är ingen expert (på det).Tack snälla för hjälpen.![]()
Förhoppningsvis svarar fler. Jag är ingen expert (på det).
Passarpå att önska lycka till. Det verkar vanskas en ny klocka.
Modellen är inte lika populär som Submariner, vilket avspeglar sig i andrahandsvärdet.Lite baserat på säljtrådar på forumet så verkar begagnade Explorer II klockor gå betydligt billigare än begagnade Submariner.
Kollar jag på nypris på nuvarande modeller så verkar priserna ganska jämna, med vissa subs billigare än Explorer II.
Någon speciell anledning att andrahandsvärdet på subs står mycket högre (om detta iakttagande stämmer)?
Förstår inte hur det kan vara så. GMT gör den så mycket mer användbar. Men bra för oss som är på jakt efter en Exp 2Modellen är inte lika populär som Submariner, vilket avspeglar sig i andrahandsvärdet.
Hur länge sen gjordes servicen? Är inte cosc gränsen -4 till +6 sekunder? Och den faller väl utanför denna gräns med ca -2 sekunder? Om du inte besväras av det så är det väl bra, annars så tycker jag att den bör vara mer exakt om service gjordes nyligen.~ -1min på 2 veckor vad säger ni bra eller dåligt?, klockan fick service nydligen.
Gjordes på Bergströms Ur , ~ 2-3 veckor sedanHur länge sen gjordes servicen? Är inte cosc gränsen -4 till +6 sekunder? Och den faller väl utanför denna gräns med ca -2 sekunder? Om du inte besväras av det så är det väl bra, annars så tycker jag att den bör vara mer exakt om service gjordes nyligen.
4,2 sekunder per dag ,ock med nyservad . Lägg den med tavlan ner , på bordet över natten .~ -1min på 2 veckor vad säger ni bra eller dåligt?, klockan fick service nydligen.
Lite baserat på säljtrådar på forumet så verkar begagnade Explorer II klockor gå betydligt billigare än begagnade Submariner.
Kollar jag på nypris på nuvarande modeller så verkar priserna ganska jämna, med vissa subs billigare än Explorer II.
Någon speciell anledning att andrahandsvärdet på subs står mycket högre (om detta iakttagande stämmer)?
Modellen är inte lika populär som Submariner, vilket avspeglar sig i andrahandsvärdet.
"Alla" som ska köpa sin första Rolex ska ha en subFörstår inte hur det kan vara så. GMT gör den så mycket mer användbar. Men bra för oss som är på jakt efter en Exp 2