mannis
Basic
Det kom med cal 2135, vet inte exakt år utan att googla. Första halvan av 80-talet
Danke! Kom 1983. Case closed
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Det kom med cal 2135, vet inte exakt år utan att googla. Första halvan av 80-talet
Föregångaren till 116710, 16710 (som i min visningsbild) har ett vanligt inlägg i vridringen som går att byta. Nyare Rolex har ofta keramiska vridringar, som exempelvis den du nämner och SubC. Eftersom det inte går att byta ett inlägg i dem har de ju en fast färg, så att säga. Därför står färgen efter referensnumret. I ditt fall blir det 116710 (GMT Master II i stål med keramisk vridring och maxiboett) LN (Lumiere Noir). BLNR är blå och svart. Det finns alltså ingen "ren" 116710, utan alla har ett tillägg.Fråga #1: Kan någon förklara skillnaden mellan GMT Mastern:s följande ref.nummer: 116710 & 116710LN
Nej, tyvärr. Det hade dock varit bra!Fråga #2: Finns det någon bra sida där man kan hitta all fakta kring producerade Rolex? T.ex. serienummer, vilket årtal som hör till vad. Vad som skiljer alla modeller åt etc. Som ett Rolexipedia. Allt om Rolex dvs.
Alla tavlor finns inte med på Rolex hemsida. Här har du alla aktuella tavlor 2016 http://pics.r-l-x.de/picserv/files/3/Kataloge/Dials1516.pdfHej, om jag vill ha en Rolex datejust som inte finns på deras hemsida men på uret eller mywatch, med arabiska siffror i helstål, men köpa den i butik, kan man beställa en klocka med en viss urtavla eller måste man köpa kombinationerna som finns på Rolex hemsida? Verkar inte som om Rolex själva säljer datejust med arabiska siffror längre enligt deras hemsida.
Tack så mycket! Vad kostar en ny tavla, ska ha en svart med arabiska siffror så den kan inte vara så dyr.Alla tavlor finns inte med på Rolex hemsida. Här har du alla aktuella tavlor 2016 http://pics.r-l-x.de/picserv/files/3/Kataloge/Dials1516.pdf
Rolex Datejust 36 sidan 31-35. Vill du ha en äldre tavla så kan en AD beställa den löst och byta.
Dryga 5000 kr inkl byte om jag inte är helt ute och cyklar.Tack så mycket! Vad kostar en ny tavla, ska ha en svart med arabiska siffror så den kan inte vara så dyr.
Mvh
Den första ser ut att ha servicetavla. Den undre är en sk meeters first, dvs djupet anges i meter före feet.Någon som förklara prisskillnaden? Första kostar 59tkr, andra 95tkr och sista 98tkr.
![]()
![]()
![]()
Är det maxi på den i mitten?är väl "maxidial" på en, en saknar länk. 5512:an vore kul att läsa beskrivningen på.
Den första ser ut att ha servicetavla. Den undre är en sk meeters first, dvs djupet anges i meter före feet.
Finns säkert mer.
är väl "maxidial" på en, en saknar länk. 5512:an vore kul att läsa beskrivningen på.
Nu när jag kollade lite närmare så är tavlan fel på dom två första (om året på deras sidan stämmer), den med blått insert så står det 1986 på den med brunt 1980. enligt "https://klocksnack.se/threads/rolex-submariner-5513-genom-tiderna.6090/" så är maxi MK1 från 1976-1978 och Vitguldsindex 1984-1989Är det maxi på den i mitten?
Att den ena saknade länk hoppade jag över. Men du har helt rätt
Kommer ihåg att någon sålde Rolex pop art-tavlor på forumet? Kan någon länka mig till honom, hittar inte annonsen här på KS längre. Tack på förhand![]()
Gulgulds-DD med Gröna tavlanOm man får välja mellan dessa, vilken skulle ni ta.
Vitgulds gmt pepsi
Gulguld sub
Gulguld gmt
Gulguld daydate
Det börjar närma sig sakta men säkert på kontot. Från början var jag helt inställd på en daydate men börjar tveka nu när det närmar sig.
Den är så jävla fin.
Den är så jävla fin.
Jag tänker mest på länken, jag älskar presidentlänken men den har ju ingen justeringsmån. Tror jag kommer tycka det är jobbigt
gillar att ha länken perfekt hela tiden, men kanske vänjer sig att den sitter lite löst då och dåDen saknar microjustering men det är knappast ett problem. Tycker att det sitter som ett smäck och jobbig är den aldrig![]()
Den är så bra!!!Håller med, den är onekligen trivsam.
![]()
Håller med, den är onekligen trivsam.
![]()
Den är så bra!!!
riktigt go!
Om man får välja mellan dessa, vilken skulle ni ta.
Vitgulds gmt pepsi
Gulguld sub
Gulguld gmt
Gulguld daydate
Det börjar närma sig sakta men säkert på kontot. Från början var jag helt inställd på en daydate men börjar tveka nu när det närmar sig.
Jag skulle nog kört på DD.Om man får välja mellan dessa, vilken skulle ni ta.
Vitgulds gmt pepsi
Gulguld sub
Gulguld gmt
Gulguld daydate
Det börjar närma sig sakta men säkert på kontot. Från början var jag helt inställd på en daydate men börjar tveka nu när det närmar sig.