Förvånansvärt bra faktiskt! Upplever inga bekymmer alls komfortmässigt med mitt!Hur är komforten i den där typen av länk/band? Ser ut att vara ungefär lika sköna som ett par handbojor men skenet kanske bedrar.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Förvånansvärt bra faktiskt! Upplever inga bekymmer alls komfortmässigt med mitt!Hur är komforten i den där typen av länk/band? Ser ut att vara ungefär lika sköna som ett par handbojor men skenet kanske bedrar.
Sådär fick vi också våra levererade, inte snyggt alls kan jag säga och lådorna var rätt bra tilltygade.Ni som köpt från Traska: hur har ni fått era klockor skickade till er? Jag såg ett inlägg på Facebook tidigare idag där flera personer hade fått asken nedslängd (utan emballage) i en sån där sladdrig DHL-påse och att de dessutom hade skickats direkt från fabriken i vad jag antar är Kina. Jag trodde att Traska var bra grejer men med detta, alla QC-problem och uteblivna svar från Ross/kundtjänst känns det inte helt hundra.
Någon har förhoppningsvis bara gjort ett misstag, hoppas den dyker upp! Känns väl lite väl att personalen själva stjäl paketen? Men ja man har ju hört värre... Håller tummarna och följer detta!Ja nu ni!
Hade beställt en klocka från kina,de ringde på måndagen för leverans (UPS),men då jag ej var hemma så levererades den till ett utlämningsställe
Idag skulle jag hämta ut den,dom hittar inte paketet!!!!!!!
Jag tittar närmre på mailet,där finns en länk och där står det att JAG har hämtat ut den i tisdags 11.56!!!!
Ringer ups,mycket riktigt de bekräftar att dom ser att det är uthämtat,men de säger att det inte går att hämta ut utan legitimation
Så nu börjar de jakten......får se om jag får se klockan över huvudtaget
Fortsättning följer.........—
Jag hämtade ut ett Peli igår och det skickades med Bring. Det var ingen större hit det heller, det skickades först till rätt adress men fel postnummer, hur det nu är möjligt.. Sen när de väl kommit till rätt stad så låg det under ”Utleverans påbörjad” i två dagar. Alltså två dygn för att frakta det max 5km.Trist. Tyvärr känns det som att UPS har lyckats värva bottenskrapet av sveriges ombud eller så har jag bara haft otur. När jag skulle hämta ut mitt Pelicase blev jag först glad när jag fick reda på att de börjat med ombud och tänkte att det var mycket smidigare än att boka hemleverans alt. hämta på terminal men det visade sig vara en riktigt sunkig kiosk där ägaren bara hade en handskriven lista med kolli-ID som han strök varefter att de lämnades ut.
Ja det är det. De är krångligt sydda. Jag har ett som soM det står MN på som jag fick i ett klockköp. De är svindyra, typ 70 euro. Cns kostar ju bara 80 kronor. Sy jobbet tog 10 minuter. Det blir lika bra som MN’ s 70 euroband.Är det cheapest nato du syr om? Hur?
Jo tack jag har haft ett erica. När jag skulle köpa ett annat så hade dom stigit i pris med 30 eur fick ett cheapest med i ett köp, och håller med om att dom inte är sydda likadant, men jävligt sköna ändå! Du kanske skulle starta upp något jag kan bli din provkundJa det är det. De är krångligt sydda. Jag har ett som soM det står MN på som jag fick i ett klockköp. De är svindyra, typ 70 euro. Cns kostar ju bara 80 kronor. Sy jobbet tog 10 minuter. Det blir lika bra som MN’ s 70 euroband.
Cns banden är lite krångliga. Det blir så dubbelt mellan ur och handled som ett natoband. MN är enkla under uret och det känns smidigare.
Ser onekligen trångt ut på mitten. Klockan fullkomligt skriker "snälla inte nato" .Det var jag som skrev att det inte gick att få i natoband. På min är det hur som helst omöjligt utan böjda bandstift.
Allt som krävs är en symaskin, lite tålamod och rätt färg på sytråden.Jo tack jag har haft ett erica. När jag skulle köpa ett annat så hade dom stigit i pris med 30 eur fick ett cheapest med i ett köp, och håller med om att dom inte är sydda likadant, men jävligt sköna ändå! Du kanske skulle starta upp något jag kan bli din provkund
Haha, en McGyver . Det låter som en fullt möjlig lösning men jag tyckte ändå att det var värt en femtiolapp för ett par fabriksböjda stift .Ser onekligen trångt ut på mitten. Klockan fullkomligt skriker "snälla inte nato" .
Vill man tvunget så kör man med husmorsknepet att sätta ett vanligt stift mot en kant och sen böj det lite. Funkar perfa och kostar mindre än specialare för en dyr peng
Blir sjukt sugen på att testa, har dragit mig för CNS just pga den snurriga designen.Ja det är det. De är krångligt sydda. Jag har ett som soM det står MN på som jag fick i ett klockköp. De är svindyra, typ 70 euro. Cns kostar ju bara 80 kronor. Sy jobbet tog 10 minuter. Det blir lika bra som MN’ s 70 euroband.
Cns banden är lite krångliga. Det blir så dubbelt mellan ur och handled som ett natoband. MN är enkla under uret och det känns smidigare.
Jomen precis mitt MN är från Ericas.Jo tack jag har haft ett erica. När jag skulle köpa ett annat så hade dom stigit i pris med 30 eur fick ett cheapest med i ett köp, och håller med om att dom inte är sydda likadant, men jävligt sköna ändå! Du kanske skulle starta upp något jag kan bli din provkund
Jomen precis mitt MN är från Ericas.Jo tack jag har haft ett erica. När jag skulle köpa ett annat så hade dom stigit i pris med 30 eur fick ett cheapest med i ett köp, och håller med om att dom inte är sydda likadant, men jävligt sköna ändå! Du kanske skulle starta upp något jag kan bli din provkund
Det där såg ju faktiskt ätbart ut! Är inte speciellt kräsen men dom som serveras här i Sverige stoppar jag inte i munnen
Funkar det också. Jag är bara inte så förtjust i att vänta om man säger så . Har böjt själv till många band i ren frustration och dom håller fortfarande efter lång tid. Man får givetvis göra det med lite stil och finess .Haha, en McGyver . Det låter som en fullt möjlig lösning men jag tyckte ändå att det var värt en femtiolapp för ett par fabriksböjda stift .
Tack. Det ser onekligen trångt ut. Man vill ju kunna byta, välja och vraka. Det är ju ett tacksamt utförande för att köra olika band.Det var jag som skrev att det inte gick att få i natoband. På min är det hur som helst omöjligt utan böjda bandstift.
Trådens signumFunkar det också. Jag är bara inte så förtjust i att vänta om man säger så . Har böjt själv till många band i ren frustration och dom håller fortfarande efter lång tid. Man får givetvis göra det med lite stil och finess .
Får man bara till en fin radie utan veck så blir det ju stort sett samma sak. Bra tips.Funkar det också. Jag är bara inte så förtjust i att vänta om man säger så . Har böjt själv till många band i ren frustration och dom håller fortfarande efter lång tid. Man får givetvis göra det med lite stil och finess .
Ja klockan passar på de flesta band men böjda bandstift löste som sagt problemet galant.Tack. Det ser onekligen trångt ut. Man vill ju kunna byta, välja och vraka. Det är ju ett tacksamt utförande för att köra olika band.
Materialet iCNS är kanon. Det är bara hur de syr dem. Omsydda blir de lika bra som Erikas i mitt tycke.Blir sjukt sugen på att testa, har dragit mig för CNS just pga den snurriga designen.
Misstänker att det är mitt gamla Erikas du har, själva bandet skiljer sig inte så mycket eller? Tänkte mest på elasticitet och så
Fint, då är det bara att släpa fram symaskinen så får vi göra ett försökMaterialet iCNS är kanon. Det är bara hur de syr dem. Omsydda blir de lika bra som Erikas i mitt tycke.
Grattis, inte helt min tekopp dock...Njuter utav min nya Ciga Design klocka. Mycket klocka för pengarna.
FinGrattis, inte helt min tekopp dock...
Bilden ovanför visar min tekopp.
Snabbare än vanligt enligt min bok då.Det tog mig en vecka. Inte så farligt.
Kan vi få till en live-sändning?Fint, då är det bara att släpa fram symaskinen så får vi göra ett försök
Sådär fick vi också våra levererade, inte snyggt alls kan jag säga och lådorna var rätt bra tilltygade.
Den är i en perfekt size på 38mm, och OTn passar både en lady eller en snubbe! Bara o låna!Fin den är
Har en sambo som varit lite otålig och frågat flera ggr senaste månaden när hon kommer få sin Oceantimer. Vi får väl se om hon får ha den för sig själv
Dom går att beställa som pre-order, vi förväntar oss att få leverans om några veckor, så jag håller verkligen tummarna för det!Går klockorna att beställa nu?
Jaha, köpte precis ett gäng sådana.Ny leverans av CNS ”felsydda” marine Nationale. Nu omsydda av Moi, till rätt stuk.