Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
+1 Förutsättningen för att det skulle bli riktigt bra i verkligheten på handleden för mig vore att det var väldigt tunt läder men det går inte att finna mer eller mindre. Det är alltid en tjock slab kohud som gör att det bygger en klumpig korv på handleden.Dags att träna bund. Fortfarande fast vid att det är snyggare off wrist än på armen.
![]()
Håller med - såg förresten att Ickler(Archimede) koncernen fyller 100 år.Dags att träna bund. Fortfarande fast vid att det är snyggare off wrist än på armen.
![]()
Jag gillar tanken på bund men håller med föregående talare om att det är bäst off wrist men kärnan i det här meddelandet är ändå, tumring wtfHåller med - såg förresten att Ickler(Archimede) koncernen fyller 100 år.
De gillar också stora Bund typ Sinns.
![]()
Finns fina horween eller cordovan bund för den med penningar+1 Förutsättningen för att det skulle bli riktigt bra i verkligheten på handleden för mig vore att det var väldigt tunt läder men det går inte att finna mer eller mindre. Det är alltid en tjock slab kohud som gör att det bygger en klumpig korv på handleden.
Jag förstår vad du menar. Är nära där med min åsikt med.Dags att träna bund. Fortfarande fast vid att det är snyggare off wrist än på armen.
![]()
Ett grått nato på denTestar blått gummi istället för länk på Nezumin
![]()
Jo 3 mm tjocka bundplattor går bort även för min del. Det finns ju gott om tunnare alternativ.+1 Förutsättningen för att det skulle bli riktigt bra i verkligheten på handleden för mig vore att det var väldigt tunt läder men det går inte att finna mer eller mindre. Det är alltid en tjock slab kohud som gör att det bygger en klumpig korv på handleden.
Kallas tydligen American PlateJo 3 mm tjocka bundplattor går bort även för min del. Det finns ju gott om tunnare alternativ.
Personligen har jag alltmer fattat tycke för långa bundplattor till skillnad från dem som bara ligger under klockan.
![]()
![]()
Ja, det skulle absolut vara snyggt. Dock är jag inget jättestort fan av nato. Men kanske ska prova på denna ändå.Ett grått nato på den![]()
Då förstår jag. Själv älskar jag naton framför allt på den typen av klockorJa, det skulle absolut vara snyggt. Dock är jag inget jättestort fan av nato. Men kanske ska prova på denna ändå.
Krävs inte mycket erfarenhet för att se att de är överprisadeNågon som har erfarenhet av Ocean Crawler?https://urteknik.se/collections/klockor-af![]()
Nytt in! Läskigt bra klocka. Velat testa NTH länge efter lovord från @TerryTee och det här är absolut toppklass när det gäller klockor. Allt från boettens utformning till ytfinish till länk. NTH är löjligt bra!
![]()
Yes, den högg jag snabbare än vad Edward Blom lägger in ett kilo ost i micron.Jaså det var du som knep den där
Edit, köplats![]()
Mycket trevlig kombo. Det bundet klär verkligen det specifika uret.Jag ger mig inte…
![]()