Engströms lyckas igen få in nyheterna först. Stockholm AD får skämmasTack.
Ja han hade fått in BB41, S&G och Steelen.
S&G såg riktigt fin ut.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Engströms lyckas igen få in nyheterna först. Stockholm AD får skämmasTack.
Ja han hade fått in BB41, S&G och Steelen.
S&G såg riktigt fin ut.
Om jag inte misstar mig är den ena i stål och den andra i titan. Vill du mixa?
![]()
Efter en tripp till Jönköping och Engströms Ur så fick den här vackra skapelsen följa med hem.
Underbart. Grattis!Första intryck, riktigt cool klocka. För typ första gången någonsin sitter dessutom läderbandet riktigt bekvämt, dessutom med ännu ett hål för ännu smalare handleder, vilket är ovanligt, jag tvingas nästan alltid använda sista hålet. Återkommer förhoppningsvis med fler bilder senare. Måste också säga att Tudor har väldigt bra känsla i vridringen, här har framförallt Omega mycket att lära.
![]()
Superfin!Faan vad nöjd jag är med nya klockan.![]()
Tack så mycket.Superfin!
Vad är listpriset nu i Sverige?
Har märkt att bezelringen på min Black Bay har blivit väldigt trög.
Vad kan det bero på och vad gör man åt det?
Ta av och göra rent? Bara att youtuba det, borde vara någon som gjort det hemma. Kan vara skräp som fastnat under ringen eller att något lyckats klämma åt fjädern.Har märkt att bezelringen på min Black Bay har blivit väldigt trög.
Vad kan det bero på och vad gör man åt det?
Utan att ha sett den kommer här en gissning... Smuts/sand. Vrid runt den snabbt tills det lossar eller prova med en mjuk tandborste. Är den tät kan du tvätta den och snurra samtidigt under vatten.
Eller så är det något annat och då får en AD kika.
Bjuder på en bild också.Har märkt att bezelringen på min Black Bay har blivit väldigt trög.
Vad kan det bero på och vad gör man åt det?
Varför tvättar du klockan före och efter användning?! Med enbart kranvatten eller med någon tvål eller dylikt?Bjuder på en bild också.
![]()
Varför tvättar du klockan före och efter användning?! Med enbart kranvatten eller med någon tvål eller dylikt?
Oki. Ptja, det är ju inte omöjligt att ditt överdrivna tvättande i kombination med tvål fått effekten att det gojsat ihop sig under bezeln.För att jag gillar känslan av en ren klocka... Spolar av den i ljummet vatten bara. Ibland tar jag en droppe tvål i händerna innan.
Oki. Ptja, det är ju inte omöjligt att ditt överdrivna tvättande i kombination med tvål fått effekten att det gojsat ihop sig under bezeln.
Haha ja, att tvätta sin klocka före och efter användning varje gång är utan någon som helst tvekan ett överdrivet beteendeär det verkligen så överdrivet? Vet inte hur du funkar men nu på sommaren blir iaf jag ganska svettig emellanåt. Då känns det nice att skölja av klockan efter en lång dag.
Haha ja, att tvätta sin klocka före och efter användning varje gång är utan någon som helst tvekan ett överdrivet beteende![]()
Provade lite Tudor Black Bay nyheter på Krons. 41, BIC och Steel. 41 var för stor och hade för mycket döyta, större indexpluppar hade hjälpt. BIC var lite kul - inget för mig dock. Steel däremot, bäst av de tre i mina ögon. Ska bli kul att testa kronografen när den dyker upp.
![]()
![]()
![]()
![]()
Om det inte kan ha kommit in sand eller dylikt under bezeln och det enda annat som hänt med klockan är att du tvättat den väldigt mycket så finns det väl endast två möjliga förklaringar; antingen har det genom tvättandet bildats någon beläggning eller liknande under ringen som gör att den går trögt eller så har du fått ett måndagsexemplar. Knalla till en AD och se vad de sägerSenast jag kollade var BB en dykarklocka. Låt oss säga att jag hade använt den till det den tillverkades för att göra (dyka) på en daglig basis. Hur skiljer det sig från att skölja av klockan i ljummet vatten? Hade den inte fixat det?
Kan bara hålla med dig, BB 41 var ju faktiskt ett totalt misslyckande, förstår inte varför de inte arbetade igenom den mer. Kändes slappt och slött faktiskt!
BB S&G var ju oväntat trevlig, speciellt med tanke på att guldet är borstat och inte polerat. Sen är jag inte helt överens med datumet på S&G som skär av lite väl mycket mot resten av klockan. Helt klart en vettig kandidat om man gillar Two Tone!
BB Steel var också favoriten för mig, men det var något som inte sa klick vid första anblick (eller okej andra anblick då jag testade den för ett par dagar sedan också).
Vet inte om det är så att klockan flyter ut en del på handleden tack vare att det blir mkt stål och ingen bezel som riktigt bryter av. Däremot lyfts tavlan fram rejält och den framstår mysigt matt och även datumet tyckte jag var mycket väl implementerat på den och var harmonisk med resten av klockan.
Sen är det tydlig känsla, det är liiite för mkt mjölkande av Black Bay just nu - Kvar nu är BB Chrono som jag hoppas kommer fram emot augusti/september. Jag tror faktiskt den kan bli riktigt bra, mycket tack vare att den faktiskt sticker ut en del.
Nästa år vill jag se mer utveckling av typ North Flag och någon ny Ranger till och med!
Mm agreed!Håller med i det du skriver. Med tillägget att jag vill se en utveckling av blåa chronon - mindre och inhouse vore kul![]()
Kan bara hålla med, en bra allrounder som samtidigt är bra bang for the buck!Halkat in lite på Tudor, bra allround liksom
![]()