Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Ja de har börjat att öppna upp lite smått igen är den info jag har!Något som hört när det börjar levereras klockor från fabriken igen?
Riktigt crispTudor-tisdag
Ja det är mest så den bärs för stundenRuggit bra på natot!
Fick precis tillbaka min bb58 från deras fabrik, man kan ju hoppas de har börjat öppna liteJa de har börjat att öppna upp lite smått igen är den info jag har!
Köpte min klocka från JC-station (JETCO Investment ltd).Någon som har erfarenhet av att handla Tudor från HK? Det finns ju modeller som säljs nya där och som inte finns lika lättillgängligt i övriga världen. Tänker på Prince Date Day och Glamour.
Snygg på läder!Provade BB36 på läder idag.
Gillar lädret men föredrar nog länken.
Vad tycker folket flyger högst och kom gärna med andra förslag på bandalternativ ?
Ja den var schyst på läder med helt klart.Snygg på läder!
Jag skulle vilja ha den på jubilee. Har för mig att någon testade det här i tråden?
Lånad bild från @-RI-Snygg på läder!
Jag skulle vilja ha den på jubilee. Har för mig att någon testade det här i tråden?
Jag tycker den gjorde sig bra på jubilee.
Va? Jag vill se!Tudortorsdag!
Lånad BB
Skitfånigt att länkbitslängden vs mikrohålen är så slapphänt designade, samma problem på BB-dykarnas lås om man råkar ha "fel" handledmått!Jag tycker den gjorde sig bra på jubilee.
Gillar verkligen utseendet på original länken
men får den inte att sitta riktigt bra.
Alla länkbitar kvar och justeringen längst in så blir det för löst, en länkbit bort och justeringen längst ut så blir det för tajt
Så jag kommer nog sälja min BB36 på länk.
Spännande! Du gör skäl för ditt nickSkitfånigt att länkbitslängden vs mikrohålen är så slapphänt designade, samma problem på BB-dykarnas lås om man råkar ha "fel" handledmått!
Men tror det finns en rimligt billig lösning, du bör kunna be en uris fixa ett hemmasnickrat fjädrat "pelagoslås" till din BB36.
Behöver egentligen rita för att förklara tror jag. Cliffhanger, återkommer
Jag tycker den gjorde sig bra på jubilee.
Gillar verkligen utseendet på original länken
men får den inte att sitta riktigt bra.
Alla länkbitar kvar och justeringen längst in så blir det för löst, en länkbit bort och justeringen längst ut så blir det för tajt
Så jag kommer nog sälja min BB36 på länk.
Skitfånigt att länkbitslängden vs mikrohålen är så slapphänt designade, samma problem på BB-dykarnas lås om man råkar ha "fel" handledmått!
Men tror det finns en rimligt billig lösning, du bör kunna be en uris fixa ett hemmasnickrat fjädrat "pelagoslås" till din BB36.
Behöver egentligen rita för att förklara tror jag. Cliffhanger, återkommer
Känns som att Tudor har lite förbättring att göra på sina länkar framledes. Jag kör tvärtom dvs aningen för löst, får panik när det blir för tajt.
Yup, jag har EXAKT de problemen med min nya BB58. Får inte till passformen hur jag än gör. Antingen bilhandlarhäng eller så stryper jag blodtillförseln. Gissa vilket alternativ jag kör på i dagsläget Så jag tänkte ta med klockan till en jävligt duktig smedpolare jag har och be han fixa 1-2 hål till för microjusteringen, inåt. Då borde jag kunna få till det med en länkbit till?! Känns som den enklaste lösningen va?!
Agree!! Inte ok att det inte finns bättre lösningar som standard på alla deras länkar. Jag trivs inte heller när den sitter så här tight men jag verkligen HATAR när klockan glider ner så kronan hamnar mitt på handryggen!Känns som att Tudor har lite förbättring att göra på sina länkar framledes. Jag kör tvärtom dvs aningen för löst, får panik när det blir för tajt.
Blir avis på dom som får den att sitta bra och som har rätt proportioner.
Ja 1-2 microjusteringar inåt så hade jag behållt min på länk helt klart. Jag gillar verkligen utseendet på länk.
Inväntar resultatet från både dig och Smeden med spänning.Agree!! Inte ok att det inte finns bättre lösningar som standard på alla deras länkar. Jag trivs inte heller när den sitter så här tight men jag verkligen HATAR när klockan glider ner så kronan hamnar mitt på handryggen!
Får se när jag har tid att åka över till polarn bara men jag tror som sagt att 1-2 hål till kommer bli perfekt. Lär återkommer med slutresultatet
PO1 är nog den klocka som jag helst skulle vilja ha, (förutom mina gamla Sinn), men som jag aldrig kommer att köpa Tycker att den är brutalt cool på alla sätt. Men som någon klok på forumet skrivit tidigare behöver man ju inte köpa allt utan det kan räcka bra med att titta på fina bilder.
Är det någon som har sett några bilder på den med gummi eller länk? Hittar inget vid en snabb googling, bara på originalet.
Lånad bild.