Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
underbar klocka!
Ja verkligen men svårt att få bra bilder på urtavlan.underbar klocka!
så var det enkelt att roa sig med denna på handleden
Tjäna! Som jag skrev i annonsen var jag tvungen att ta det i rätt ljus och vinkel för att reporna skulle synas på bild. Ser inte ut sådär i verkligheten när du bara tittar på klockan. Ville inte ta bilder där reporna inte syns. Och nej länken är inte skadad under låset. Kanske får fundera på att lägga till bilder som är mer representativa för hur den ser ut när man tittar på den. Tycker det där är svårt, man vill ju visa upp reporna men gör man det med rätt ljus så ser ju klockan ut som du säger som att man kört den i cementblandaren.Bra skick och hairlines?!
Ser ju ut som att man kört den i cementblandaren. Ping @Jakob Häll
Avslutad - Black Bay 36 Svart
Nu är tyvärr min Black Bay 36 fullset ute till försäljning. Detta på grund av att pengar måste in till annat. Uttagen i april i år och jag är den andra ägaren. I använt men dugligt skick utan dings eller djupare repor men med hairlines, mest kring ringen och vid spännet, som jag försökt att...klocksnack.se
Är länken skadad under låset?
![]()
Såhär i efterhand inser jag ”tolkningspotentialen” i det jag skrev![]()
…..just sayin’…….![]()
Blå skjort, blåa jeans, och blå klocka. Verkar vara bluemonday hos dig istället för endast bluewatchmonday.Bluewatchmonday![]()
Kul BB36 är en bra klocka och jag tycker absolut att du ska slå till. bra GADA som sitter trevligt över handleden oavsett väder och tilfälle. Mitt tips är att köpa den på länk.Hallå tudor-klubben! Går i seriösa köpe-tankar ang. en bb36. Har försökt söka i forumet och googlat runt men hittar inte riktigt något svar.
Vad jag kunnat ta reda på är att bb36or med cal. t600 (alltså ett tudor-regulerat sellita urverk om jag förstått det rätt), ligger på ungefär +-2s/dag. Dock är det från människor som i stort sett precis köpt sina klockor. Jag undrar lite hur tidhållningen och precisionen lirar efter — säg 1-2 år eller längre? Någon som har erfarenheter att dela med sig av?![]()
Japp måste ju matcha klockanBlå skjort, blåa jeans, och blå klocka. Verkar vara bluemonday hos dig istället för endast bluewatchmonday.
Min är 1,5 år gammal och den ligger på mellan 0-4 sekunder per dygn.Hallå tudor-klubben! Går i seriösa köpe-tankar ang. en bb36. Har försökt söka i forumet och googlat runt men hittar inte riktigt något svar.
Vad jag kunnat ta reda på är att bb36or med cal. t600 (alltså ett tudor-regulerat sellita urverk om jag förstått det rätt), ligger på ungefär +-2s/dag. Dock är det från människor som i stort sett precis köpt sina klockor. Jag undrar lite hur tidhållningen och precisionen lirar efter — säg 1-2 år eller längre? Någon som har erfarenheter att dela med sig av?![]()
Svårt att säga kan vara vinkeln på klocka/kamera. Testa att sätt pip:en och lägg den plant. Får stundtals samma intryck av min egen, men när den ligger plant och med kameran rakt uppifrån aligignar den fint. Men visst det är inte helt ovanligt att den kan vara misalignad också.Hej!
Fick hem en ny Tudor BB58 idag och vilken grym klocka, men lider den av misalignment eller är jag skadad från alla Seikos snedheter?
![]()
Jäkla Seikos som gjort att man blivit helt nojigSvårt att säga kan vara vinkeln på klocka/kamera. Testa att sätt pip:en och lägg den plant. Får stundtals samma intryck av min egen, men när den ligger plant och med kameran rakt uppifrån aligignar den fint. Men visst det är inte helt ovanligt att den kan vara misalignad också.
Övre bilden ser bra ut.Jäkla Seikos som gjort att man blivit helt nojig
Nya bilder:
![]()
![]()
Kan det vara glaset som lurar en..?Övre bilden ser bra ut.
Nedre bilden ser ut som att kameran kan vara i fel vinkel…
Jag tycker den ser off ut på alla bilder. Ett halvt klick fel.Jäkla Seikos som gjort att man blivit helt nojig
Nya bilder:
![]()
![]()
![]()
Det är så jag också ser det. Märkte det direkt jag tog upp den men var tvungen att kolla med er så att inte ocd tagit över för mktJag tycker den ser off ut på alla bilder. Ett halvt klick fel.
Men man får ha i tanken att vinkeln på kameran kan lura en. Men jag håller annars med Rambo.Jag tycker den ser off ut på alla bilder. Ett halvt klick fel.
Är det bezeln du menar? Eller markeringar på tavla?
@nicklas_718 menar nog vridringens linje med tavlans markeringar.Är det bezeln du menar? Eller markeringar på tavla?
Har själv en BB58 där bezeln inte är 100% ”align”. Men har inte tänkt så mycket på det, är riktigt krispig vid vrid.