Alltså, ska Black Bay ens ha serienummer vid länkinfästningen? Min har inte det.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Har du påtalat problemet för säljaren, och vad har du i så fall fått för återkoppling?Jo det är ett "cert" med men hur vet jag att det stämmer?
Alltså, ska Black Bay ens ha serienummer vid länkinfästningen? Min har inte det.
Efter 3 veckor upptäcker jag att serienr saknas på klockan. Det skall sitta på bandhornen men är borttaget.
Alltså, ska Black Bay ens ha serienummer vid länkinfästningen? Min har inte det.
Mitt gör det, men jag kanske missuppfattade det hela.hahah juste det är sant den sitter ju på baksidan av bandhornen
Inte case closed i alla fall..Mitt gör det, men jag kanske missuppfattade det hela.
Jag förstod det som att någon köpte en Black Bay utan serienummer vid länkinfästningen. Saknar klockan serienummer helt är det givetvis en annan femkrona.
https://klocksnack.se/threads/korwax.60760/Har du påtalat problemet för säljaren, och vad har du i så fall fått för återkoppling?
Har du startat en separat tråd så den här inte kapas helt?
Inte i den här tråden.Inte case closed i alla fall..
"Efter 3 veckor upptäcker jag att serienr saknas på klockan. Det skall sitta på bandhornen men är borttaget." Har ju skrivits?
Har du påtalat problemet för säljaren, och vad har du i så fall fått för återkoppling?
Har du startat en separat tråd så den här inte kapas helt?
Nej, det har du rätt i. Men det börjar ju i den andra tråden? Annars är det ju taget från ingenting till den tråd?Inte i den här tråden.
Du bör starta en separat tråd på diskussionsdelen tror jag dem som nämner något om det syftar på.Jag startade inte diskussionen här. Jag har endast skrivit i goodguy/badguy reftråd efter diskussion med säljaren.
Skall inte uppta mer plats i denna tråd.
Inga problems för mig, vara bara nyfiken på var det fanns mer info.Jag startade inte diskussionen här. Jag har endast skrivit i goodguy/badguy reftråd efter diskussion med säljaren.
Skall inte uppta mer plats i denna tråd.
Därför att ett bortslipat serienummer är för grovt för att bara passa vidare till nästa ägare. Punkt.Varför?
Detta! Finns väl ingen bra legal anledning att slipa bort ett serienummer så...Kan en klocka någonsin få bortskrapat serie nummer förutom vid avsiktligt skrapande alternativt nån vintage där det skavt mot bandet? Tänker på exempelvis MC som kan få kryssad ram om försäkringsbolaget löser in den och säljer som skrot.
Tar AD emot den för service om nummret är bortskrapat på en sådan ny klocka eller är det bara stöldregistret som styr? Vilket dock blir svårt att stämma av den mot.Detta! Finns väl ingen bra legal anledning att slipa bort ett serienummer så...
När jag läser annonsen får jag uppfattningen av att det är säljaren som plockat ut klockan 2016-03 och sedan säljer den 5 månader senare runt 2016-09. Kan inte se några andra led.Det innebär Mao att klockan troligtvis är stulen i något led?
Ingen aning, jag tänker mig att det är lättare att sälja till uret/pantbanker osv. om det inte går att kolla mot stöldregister...Tar AD emot den för service om nummret är bortskrapat på en sådan ny klocka eller är det bara stöldregistret som styr? Vilket dock blir svårt att stämma av den mot.
Därför att ett bortslipat serienummer är för grovt för att bara passa vidare till nästa ägare. Punkt.
Om någon vill köpa en puma parfymklocka för 59k så är det bara att höra av er
asså jag vill inte skryta men eftersom du envisas med att tjata så mycket ...
jag har ju varit med i disneyklubben och blivit intervjuad på ABC-nyheterna - mao är jag i samma nivå som hollywoodstjärnorna och kommer prissätta mina klockor därefter!
(inte alls sarkastisk)
Kan finnas flera anledningar till att man inte vill att ursprunget ska kunna spåras.Det innebär Mao att klockan troligtvis är stulen i något led?
Jag är inte riktigt där, men nästan. Du kan få klockan för 55k (kompispris).Besviken jag blev nu. Satt här och drömde om vilken namnkunnig person det skulle kunna vara på andra sidan skärmen
SVEKET!!! Trodde du varit med i dagens visa och varit barnkändis som Macaulay Culkin eller nått!
@Denke kan inte du klargöra hur forumledningen ser på frågan om bortslipat serienummer på en klocka som i princip är ny och säljs som fullset. Vi har ju än så länge bara hört den ena sidan av historien men ponera att jag sålt en klocka i nyskick från 2016 som fullset men glömt den lilla detaljen att serienumret var bortslipat. Jag vägrar sedermera att ta tillbaka klockan. Vad får det för konsekvenser för mig som medlem på forumet? Detta oavsett om jag hävdar vetskap eller icke om det bortslipade serienumret.
Stulen lastbil med klockor och boxar är ju en möjlighet men att klockan kommer från en AD som säljer till exempelvis Jomashop i ett säljområde där tillverkarna är väldigt hårda med ADs som säljer till gråhandlare skulle kunna vara en annan anledning.Några exempel vore intressant! Totalt okunnig på detta och vill bara förstå.
OT: Kul ändring av din titelStulen lastbil med klockor och boxar är ju en möjlighet men att klockan kommer från en AD som säljer till exempelvis Jomashop i ett säljområde där tillverkarna är väldigt hårda med ADs som säljer till gråhandlare skulle kunna vara en annan anledning.
Stulna var avhandlat innan. Aldrig hört tidigare att någon köp en, i princip, ny från en etablerad gråhandlare där de skrapat bort serienumret. Är det vanligt?Stulen lastbil med klockor och boxar är ju en möjlighet men att klockan kommer från en AD som säljer till exempelvis Jomashop i ett säljområde där tillverkarna är väldigt hårda med ADs som säljer till gråhandlare skulle kunna vara en annan anledning.
Jag vet att det förekommer men vanligt lär det inte vara och inget jag skulle köpa medvetet oavsett varifrån.Stulna var avhandlat innan. Aldrig hört tidigare att någon köp en, i princip, ny från en etablerad gråhandlare där de skrapat bort serienumret. Är det vanligt?