3l som differo köpte verkar lite kraftigare oxå på 80w och 07 och 2l e på 60w.Klarar mig rätt bra med 0,7 till det mesta . Har små glas burkar att lägga delarna i .
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
3l som differo köpte verkar lite kraftigare oxå på 80w och 07 och 2l e på 60w.Klarar mig rätt bra med 0,7 till det mesta . Har små glas burkar att lägga delarna i .
Har jag verkligen den lilla 0,7 l varianten? Tror nästan min är 2 l . Har två rattar som Dolly Parton på minDå kanske jag går på 2l versionen då för att vara lite svenskt lagom mittemellan
https://www.expondo.se/ulsonix-ultraljudsrengorare-2-liter-60-w-basic-eco-10050105
Det är nog värme elementet som är lite kraftigare. Värmer upp rätt fort men klart har man mer vatten tar det längre tid. Ångra lite att jag inte tog digitalvarianten. Som man kan ställ tid mer exakt på .3l som differo köpte verkar lite kraftigare oxå på 80w och 07 och 2l e på 60w.
aa mi nnästa fråga på ämnet. Personligen gillar jag fysiska vred men var inte stor prisskillnad mellan de två. Jag kör ändå bara tills det är rent så vet inte vad jag ska med funktionen till riktigtDet är nog värme elementet som är lite kraftigare. Värmer upp rätt fort men klart har man mer vatten tar det längre tid. Ångra lite att jag inte tog digitalvarianten. Som man kan ställ tid mer exakt på .
https://www.expondo.se/ulsonix-ultraljudsrengorare-2-liter-60-w-memory-quick-eco-10050022?c=905
Då kanske jag går på 2l versionen då för att vara lite svenskt lagom mittemellan
https://www.expondo.se/ulsonix-ultraljudsrengorare-2-liter-60-w-basic-eco-10050105
Det är sant. Men känns som det blir lite på en höft ibland. Man vrider till och så går den 3-5 kanske 10 min . Men antar att det är jag som är lite slarvig å ställa exakt. men tror inte det har superstor betydelse. Är det nåt som är känsligt så tänker jag till.aa mi nnästa fråga på ämnet. Personligen gillar jag fysiska vred men var inte stor prisskillnad mellan de två. Jag kör ändå bara tills det är rent så vet inte vad jag ska med funktionen till riktigt
Snygg, men du har glömt ställa datumet!Har ju inte råd med en 60-talsdykare så jag fick bygga en egen. Oversize fick det bli.
Snygg, men du har glömt ställa datumet!
Bytte batteri o putsade upp syrrans parfymdinka..
Riktigt tjusigt. Relumade du visarna så att dom fick en annan färg? Ser riktigt välgjort ut .Före
Efter
Och tack Fadershan för tipsen .
Yes, relumat för att matcha, slipat bort sprickor i plexit och allmän tvätt . Tackar.Riktigt tjusigt. Relumade du visarna så att dom fick en annan färg? Ser riktigt välgjort ut .
Såja!! Snyggt!Före
Efter
Och tack Fadershan för tipsen .
I sann anda av denna trådHar ju inte råd med en 60-talsdykare så jag fick bygga en egen. Oversize fick det bli.
Snyggt! Hehe va roligt för oftast för min del byter man ut felaktiga plexin som är just platta med raka kanter som någon satt på. Kul med en ref som äntligen ska ha detNytt glas och krona äntligen bytt på denna skönheten. Glaset till denna referens är platt med sneda raka kanter, gör verkligen skillnad mot det rundade (som förvisso också omega dock för annan referens). Kronan hade verkligen gjort sitt man kan bara ana omegaloggan
Eller hur, men här passar den verkligen, lite hög i boetten och det platta glaset gör att den inte känns så klumpig.Snyggt! Hehe va roligt för oftast för min del byter man ut felaktiga plexin som är just platta med raka kanter som någon satt på. Kul med en ref som äntligen ska ha det
Sjukt bra hur du lyckats med lyssmassan! Exakt samma effekt som på gamla dykareHar ju inte råd med en 60-talsdykare så jag fick bygga en egen. Oversize fick det bli.
Sådana här jobb vill man inte göra åt kunder, vansinnigt tidskrävande!
Men, när mitt vackra barn fyller 18 så lägger jag gärna ned tiden.
Vanlig, trist förtjänstgravyr läggs i med guldlod.
Lite slip visar att jag missade en bit. Fuck.
Mera lod.
Fixar ytan.
Och ny gravyr.
Sådär!
Eftersom jag inte är lika bra som @curler2 så matchar lodet inte exakt därgen på boetten, men med ny gravyr så märks det knappt.
Tack!
Snyggt jobbat!
Även om perfektion är något alla uppskattar. Så tror jag att man blir lika nöjd med att se när ens förälder blir lite fartblind och missar små saker, då vet man att det är på riktigtTack!
Uppmärksamma läsare ser också att den borstade ytan inte är perfekt längst "ned". Det såg jag inte förrän efteråt, och jag tänker INTE löda igen gravyren igen...
Hur ser resten av klockan ut?Sådana här jobb vill man inte göra åt kunder, vansinnigt tidskrävande!
Men, när mitt vackra barn fyller 18 så lägger jag gärna ned tiden.
Vanlig, trist förtjänstgravyr läggs i med guldlod.
Lite slip visar att jag missade en bit. Fuck.
Mera lod.
Fixar ytan.
Och ny gravyr.
Sådär!
Eftersom jag inte är lika bra som @curler2 så matchar lodet inte exakt färgen på boetten, men med ny gravyr så märks det knappt.
Såhär:Hur ser resten av klockan ut?
Grymt bra! En utmärkt present! Tror nog den kommer gå hem, eftersom den har den enkla, avskalade looken som DW har.Såhär:
Stora Kopparbergs Bruks-loggan (eftersom jag uppfostrat henne rätt), boett så crisp som de kan bli. Snygga boetten också, med borstad sida och blank glasring. NOS vattenbuffelband och originallåda och spänne. Originalkrona och glas såklart, sen är det 1030-verk i den också.
Blir hon inte glad för den nu, så kan hon i alla fall komma ihåg farsgubben och hans klockor.