BoEtt
Guld
Man kan säga att det blev "välhängt"Svårt att ta bra bild i en minimal garderob men nu är den på plats.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Man kan säga att det blev "välhängt"Svårt att ta bra bild i en minimal garderob men nu är den på plats.
MM tack det fick bli den lösningen. DOck var det så extremt smalt så en vanlig sådan hade inte funkat utan att ha sabbat länken. Nu hade jag en som var riktigt bra för ändamålet!Avbitartången kommer väl till pass vid såna här tillfällen
Om han inte vill ha kvar flexlänken. Ändarna på bandstift är inte speciellt kraftiga, jag brukar bara bända bort stiften med en tejpad mejsel mellan boett och länk.Avbitartången kommer väl till pass vid såna här tillfällen
Ah smart. Jag tänkte tanken men var rädd för att ändarna skulle brytas olyckligt och fastna i hålen. Nu hade det säkert inte varit ett problem iaf men du vet hur det är innan man testatOm han inte vill ha kvar flexlänken. Ändarna på bandstift är inte speciellt kraftiga, jag brukar bara bända bort stiften med en tejpad mejsel mellan boett och länk.
Jag har gjort det ett tiotal gånger och aldrig haft olyckan med mig.Ah smart. Jag tänkte tanken men var rädd för att ändarna skulle brytas olyckligt och fastna i hålen. Nu hade det säkert inte varit ett problem iaf men du vet hur det är innan man testat
Tjusigt!Trimmade mitt Bonetto Cinturini 284 då jag inte gillade den extra centimetern gummi som stack ut. Drog ett rakt sträck med linjal där jag ville klippa och använde sedan en kökssax. Jag filade den avklippta änden med en nagelfil och fick till det ganska bra, även om jag nog skulle kunna jämna ut det lite bättre om jag ville. Sitter mycket bättre nu i alla fall!
Det brukar vara riktigt prisvärt att köpa samlingar av prylar. Själv har jag under våren ramlat över några klockor med avbrutna/saknade uppdragsbommar och efter att köpt sådana styckvis har jag insett att det är dyrt. Så nu har jag börjat köpa på mig små samlingar av uppdragsbommar och kronor, får man bara användning av en eller två så har det lönat sig. Dessutom är det inte speciellt skrymmande att ha ett lager av sådana, små saker är bra för husfridenOm någon jobbar på as, fhf eller st kan det finnas lite reservdelar i denna låda jag fick hem. Kanske man själv kan vara den som säger "ska se vad jag har i gömmorna" och räddar någons projekt
Hahaha verkligen Rolfen! En av få fördelar med den här hobbyn är att den inte tar vansinnig plats i hemmetDet brukar vara riktigt prisvärt att köpa samlingar av prylar. Själv har jag under våren ramlat över några klockor med avbrutna/saknade uppdragsbommar och efter att köpt sådana styckvis har jag insett att det är dyrt. Så nu har jag börjat köpa på mig små samlingar av uppdragsbommar och kronor, får man bara användning av en eller två så har det lönat sig. Dessutom är det inte speciellt skrymmande att ha ett lager av sådana, små saker är bra för husfriden
Hahahahah ja allt är ju relativt Martin! Jag är oxå en "hoarder-själ" så jämfört med andra prylar så tar klockorna med tillbehör liten platsJag bor i en etta och jag kan knappt röra mig på grund av alla lådor med klockor och delar...
Hur jag än staplar och sorterar så ligger allt huller om buller så fort jag skall göra något, just nu ligger Japan quartzlådan utspridd lite var stans. Känns lite som en sådan där samlar av sopor, har lite bättre koll dock.
Skulle gärna vilja ha en katt eller några fåglar men det skulle bara bli katastrof när jag jobbar på klockor.
Jag skall försöka skaffa en större lägenhet så jag kan utvidga mitt sopberg.Hahahahah ja allt är ju relativt Martin! Jag är oxå en "hoarder-själ" så jämfört med andra prylar så tar klockorna med tillbehör liten plats
Inte så kul om det ser ut så här då förstår jag?Fick just in en fin Roamer quartz och ibland hatar jag klockor för det dyker alltid upp något som gör att man kommer på avvägar. Dessa Roamer klockor är speciella i att de använder en gånghake men inget fuskbygge som på t ex Timex utan gånghaken är designad för dessa urverk.
Man ser gånghaken under platten och istället för en balans så sitter själva gånghaken på en magnet som går fram och tillbaka. Hela verket är låst och magnethållaren med gånghake rostar så man får se om det går att rädda.
Komponenterna som används skvallrar om tidigt 70-tal.
Hm, min sambo håller nog inte med. Det står Clas Ohlson lådor överallt i vårt radhus. Tror att det snart är läge att hyra ett förråd!Hahaha verkligen Rolfen! En av få fördelar med den här hobbyn är att den inte tar vansinnig plats i hemmet
Jag har ännu inte kommit så långt i fixet att jag har miljarder reservdelar och verktyg. Än så länge får det plats i min lilla verkstad även om det är trångt där inneHm, min sambo håller nog inte med. Det står Clas Ohlson lådor överallt i vårt radhus. Tror att det snart är läge att hyra ett förråd!
Äsch jag mäktade med att färdigställa en Zenith sporto oxåTvättat lite länkar m.m. Allt jag hann och mäktade med
Fasiken va kul! Bra verk att börja med! Ta det lite piano så kmr det gå fint. Mitt bästa tips är att första gången så är ett fota för varje bortplockad del en stor hjälp vid hopmontering sen. Lycka till och glöm ej posta hur det gårDagens fix, att plocka ner den här (Bore 435 / AS 1203). Första klockan jag ger mig på - hoppas det inte går helt åt pipan.
Jag ska ta det mycket piano, också fota under nedmonteringen. Tack för tipset!Fasiken va kul! Bra verk att börja med! Ta det lite piano så kmr det gå fint. Mitt bästa tips är att första gången så är ett fota för varje bortplockad del en stor hjälp vid hopmontering sen. Lycka till och glöm ej posta hur det går
Lycka till . Fixar du galant . Jag är lite tveksam till brickan som ligger under kronhjulet . Ska inte vara där . Ta en bild på skruven och hjulet . Tänk bara på att den är vänster gängad. Skulle det vara nåt knas har jag en sån skruv tror jag.Dagens fix, att plocka ner den här (Bore 435 / AS 1203). Första klockan jag ger mig på - hoppas det inte går helt åt pipan.
Tack, jag hoppas det. Fick ta en paus, min fru gav mig andra uppgifterLycka till . Fixar du galant . Jag är lite tveksam till brickan som ligger under kronhjulet . Ska inte vara där . Ta en bild på skruven och hjulet . Tänk bara på att den är vänster gängad. Skulle det vara nåt knas har jag en sån skruv tror jag.