torslanda powahhhVolvo-quality!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
torslanda powahhhVolvo-quality!
Spelar ingen roll. De ser alla likadana ut ändå.Kan inte bestämma mig för vad vilken som skall bäras idag!
Grattis igen ! Så jävla bra den där. Pre-V fontFirst P-day med NWA... Skiteri paketöppning och går rakt på bara
PAM026k Black Destro
Grattis!First P-day med NWA... Skiteri paketöppning och går rakt på bara
PAM026k Black Destro
Grymt, riktigt braFirst P-day med NWA... Skiteri paketöppning och går rakt på bara
PAM026k Black Destro
Grattis, riktigt grym! Och välkommen till destro-klubbenFirst P-day med NWA... Skiteri paketöppning och går rakt på bara
PAM026k Black Destro
Stenhård! Stort grattisFirst P-day med NWA... Skiteri paketöppning och går rakt på bara
PAM026k Black Destro
grattisFirst P-day med NWA... Skiteri paketöppning och går rakt på bara
PAM026k Black Destro
Nice , stort grattis!First P-day med NWA... Skiteri paketöppning och går rakt på bara
PAM026k Black Destro
Grattis igen ! Så jävla bra den där. Pre-V font
Grattis!
Grymt, riktigt bra
Grattis, riktigt grym! Och välkommen till destro-klubben
Stenhård! Stort grattis
grattis
Nice , stort grattis!
Jag kan trösta dig med att om ett år kommer destro kännas lika bakvänt.Tack alla snälla, känns bra men samtidigt väldigt bakvänt och ovant
Asså DAMN! Ta gärna ett bandKan inte bestämma mig för vad vilken som skall bäras idag!
Acciaio betyder stål på italienska och syftar på caset är gjort av detsamma. Har tyvärr ingen koll på länkar men det finns en person som har/har haft Panerai på länk och som en ren händelse finns han här i tråden @mårtLetar ny panna. Har haft 388, 112, 177 tidigare. Vill ha en Luminor 1950 med länk då jag har en massa band och lås liggandes så kan jag byta mellan dom (vet att dom flesta här är skeptiska till länk men...). Är lite sugen på en 352 (bild 2) men vet inte om jag vill ha titan igen. Smidigt dock att det inte blir en tegelsten på handleden som med stål. Sen hittade jag dom nyare modellerna 723 (bild 1) och 1058 (bild 3) och blev lite sugen på dom då dom verkar smidigare än äldre 1950. Har inte följt med i de senaste årens modellsläpp riktigt och bor inte nära nån OEM. Vore kul med nåt annat än den svarta tavlan då jag blev lite less på den med mina förra. Den blå 1058 ser väldigt blå ut - nån som vet om den är mer blåsvart eller blå-blå i normalt ljus? Gillar Acciaio och tycker det är konstigt att det inte är det på 352 då det är mkt snyggare med guldvisare och brun tavla som den har. Nån som vet om man kan byta sandwichen till Acciaia istf den gulbeiga vanliga?
Där fick jag lära mig nåt nytt! Var övertygad om att det var den lite gulare sandwichen som var acciaio. Pinsamt då jag jobbar i stålbranschen Men varför är det en gulare ton på vissa sandwich än på andra? T ex 372 och 422 är ju tydligaste exemplet, jämfört med 312 och dom andra 44 mm Luminor från samma tid.Acciaio betyder stål på italienska och syftar på caset är gjort av detsamma. Har tyvärr ingen koll på länkar men det finns en person som har/har haft Panerai på länk och som en ren händelse finns han här i tråden @mårt
Den kallas Ecru aka fejk patina. Här är en bra länk till alla knepiga uttryck https://klocksnack.se/threads/paneristi-swedens-lathund.129129/Där fick jag lära mig nåt nytt! Var övertygad om att det var den lite gulare sandwichen som var acciaio. Pinsamt då jag jobbar i stålbranschen Men varför är det en gulare ton på vissa sandwich än på andra? T ex 372 och 422 är ju tydligaste exemplet, jämfört med 312 och dom andra 44 mm Luminor från samma tid.
Om det är indexfärg du pratar om så finns det en vitgrön äldre luminova, en ecru/beige som ska se patinerad ut, och en nyare som är mer vitgrå.Där fick jag lära mig nåt nytt! Var övertygad om att det var den lite gulare sandwichen som var acciaio. Pinsamt då jag jobbar i stålbranschen Men varför är det en gulare ton på vissa sandwich än på andra? T ex 372 och 422 är ju tydligaste exemplet, jämfört med 312 och dom andra 44 mm Luminor från samma tid.
Och man kan inte byta. Inte officiellt eller ens enkelt.Letar ny panna. Har haft 388, 112, 177 tidigare. Vill ha en Luminor 1950 med länk då jag har en massa band och lås liggandes så kan jag byta mellan dom (vet att dom flesta här är skeptiska till länk men...). Är lite sugen på en 352 (bild 2) men vet inte om jag vill ha titan igen. Smidigt dock att det inte blir en tegelsten på handleden som med stål. Sen hittade jag dom nyare modellerna 723 (bild 1) och 1058 (bild 3) och blev lite sugen på dom då dom verkar smidigare än äldre 1950. Har inte följt med i de senaste årens modellsläpp riktigt och bor inte nära nån OEM. Vore kul med nåt annat än den svarta tavlan då jag blev lite less på den med mina förra. Den blå 1058 ser väldigt blå ut - nån som vet om den är mer blåsvart eller blå-blå i normalt ljus? Gillar Acciaio och tycker det är konstigt att det inte är det på 352 då det är mkt snyggare med guldvisare och brun tavla som den har. Nån som vet om man kan byta sandwichen till Acciaia istf den gulbeiga vanliga?
Om vi struntar i länkarna utan bara focar på uren, nån som äger eller har ägt något av uren (utan länk, dvs 351 etc) och kan komma med några glada tillrop om nån av dom är trevligare än en annan. Alla tips eller åsikter tas tacksamt emot. Det är ju ett jädra velande när man ska skaffa pam då dom alla ser lika ut men ändå inte...Letar ny panna. Har haft 388, 112, 177 tidigare. Vill ha en Luminor 1950 med länk då jag har en massa band och lås liggandes så kan jag byta mellan dom (vet att dom flesta här är skeptiska till länk men...). Är lite sugen på en 352 (bild 2) men vet inte om jag vill ha titan igen. Smidigt dock att det inte blir en tegelsten på handleden som med stål. Sen hittade jag dom nyare modellerna 723 (bild 1) och 1058 (bild 3) och blev lite sugen på dom då dom verkar smidigare än äldre 1950. Har inte följt med i de senaste årens modellsläpp riktigt och bor inte nära nån OEM. Vore kul med nåt annat än den svarta tavlan då jag blev lite less på den med mina förra. Den blå 1058 ser väldigt blå ut - nån som vet om den är mer blåsvart eller blå-blå i normalt ljus? Gillar Acciaio och tycker det är konstigt att det inte är det på 352 då det är mkt snyggare med guldvisare och brun tavla som den har. Nån som vet om man kan byta sandwichen till Acciaia istf den gulbeiga vanliga?
Tack! Tyckte jag hade halvbra koll efter att ägt tre olika tidigare men inte...Den kallas Ecru aka fejk patina. Här är en bra länk till alla knepiga uttryck https://klocksnack.se/threads/paneristi-swedens-lathund.129129/
Vi är många i tråden som har haft de olika 44mm 1950 och jag tycker de är bra. Hade de inte haft datum och kanske även funnits i base-version så hade jag fortfarande haft en. Jag föredrar de nyare eftersom de har bättre passform med tunnare horn och tunnare boett.Om vi struntar i länkarna utan bara focar på uren, nån som äger eller har ägt något av uren (utan länk, dvs 351 etc) och kan komma med några glada tillrop om nån av dom är trevligare än en annan. Alla tips eller åsikter tas tacksamt emot. Det är ju ett jädra velande när man ska skaffa pam då dom alla ser lika ut men ändå inte...
Jag är klart sugen på 723 eller 1058 av just de skäl du anger. Sen skiljer det ju en del i pris, men det är ju världsligt Funderar på att köpa 352:an bara för att stilla mitt panikartade sug och sen får jag väl flippa den med viss förlust för att testa nån av dom andra. Brukar ju sluta så ändå...Vi är många i tråden som har haft de olika 44mm 1950 och jag tycker de är bra. Hade de inte haft datum och kanske även funnits i base-version så hade jag fortfarande haft en. Jag föredrar de nyare eftersom de har bättre passform med tunnare horn och tunnare boett.
Vad gäller länk till de där så har jag provat, men tycker 44mm länk är lite stort.