• Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se

    Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
    Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.

    Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.

    Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!

    /Hook & Leben

Är det någon som vet om 512:an funkar med vilka 22mm armband som helst eller om det måste vara lite större hål för bandstiftet? Dvs. om bandstiften är feta as som för luminor mfl, eller om det är helt vanliga? Är sugen på lite ombyte :)
Vilka 22mm armband som helst. Bandstiften är feta, men de är normalstorlek i ändarna, så du kan använda ditt OEM-band på andra klockor också. Så, kör, bara kör!
 
IMG_20180525_094848.jpg


Ha en trevlig fredag mina bröder
 
Börjat titta på en Radiomir 1940, vad föreslår ni, vill ha en clean/bas modell, kollat lite på 587 men det känns lite som kaka på kaka!:)
Nån som har sportat en blå tavla, tröttnar man ?
87718282-3DF5-4371-8BFF-500FF97C0A7C.jpeg
Jag sportar ofta blått. Varför skulle man tröttna?
Du har inte funderat på mindre 1940?
 
Börjat titta på en Radiomir 1940, vad föreslår ni, vill ha en clean/bas modell, kollat lite på 587 men det känns lite som kaka på kaka!:)
Nån som har sportat en blå tavla, tröttnar man ?
87718282-3DF5-4371-8BFF-500FF97C0A7C.jpeg

Been there done that, kommer sluta med att du flippar någon för de är så lika.
Mitt tips är att hitta en rad som är annorlunda och som kompletterar din 673a.
 
Kollade nu, var ändå inte så farligt, 60-70k, jag tyckte den var väldigt fin med den tobaksfärgade tavlan. Jag undrar var @micke_s är någonstans och kikar på dessa, Nymans?
Den är riktigt fin :) Jag gillar den. Men va beredd på att det är painted tavla och inte sandwich. Många som blir besvikna på just den detaljen.

Han är nog på Krons.

Postade igår en bild på en 663:a som tillhör vår "EMEA President"..
 
Tillbaka
Topp