Står serienumret mellan bandhornen?Den bör väl kunna åldersbestämmas ganska enkelt med hjälp av serienumret
Be din kompis plocka bort läderbandet och se vad det står för siffror där så borde vi kunna ge ett mer exakt årtal på den![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Står serienumret mellan bandhornen?Den bör väl kunna åldersbestämmas ganska enkelt med hjälp av serienumret
Be din kompis plocka bort läderbandet och se vad det står för siffror där så borde vi kunna ge ett mer exakt årtal på den![]()
Yes!Står serienumret mellan bandhornen?
Du kan nog googla fram ett ungefärligt pris på referensnumret du precis fick. Man ska inte underskatta Tradera. Det är väldigt många som har bevakning där. Däremot påverkar BRA foton eller som dessa, kass foton, resultat av en budgivning. OM din bekant måste sälja den så se till att budskapet om bra foton går fram. Det där är INTE foton man vill ha i en auktion.OM den skulle vara äkta-vad pratar vi om att hon kan få vid en försäljning? Var är det bäst att sälja den? Auktionshus? Kaplans? Klocksnack?Tradera? Det är ju förstås nettot som är intressant.
År och kvartal för tilverkning kan stå på insidan baklocket har jag för mig om jag inte blandar ihop.Den bör väl kunna åldersbestämmas ganska enkelt med hjälp av serienumret
Be din kompis plocka bort läderbandet och se vad det står för siffror där så borde vi kunna ge ett mer exakt årtal på den![]()
Såg denna annons förut och den kändes rimlig.tycker den ser bra ut. ett rimligt pris för en fin klocka. mvh Mr:F
Den där modellen är ju erkänt lurig då det finns extremt bra kopior.Hej, vad tror vi om denna?
som @Nopplis nämnde ovan finns det ruggigt bra kopior av just den modellen. Kika i den här tråden så kanske du får lite mer kött på benenHej, vad tror vi om denna?
Den där modellen är ju erkänt lurig då det finns extremt bra kopior.
Baserat på loggan på baklocket säger jag fejk. Jämför med denna:
![]()
Tack, skippar den! Ligger på eBay för ganska bra pris.som @Nopplis nämnde ovan finns det ruggigt bra kopior av just den modellen. Kika i den här tråden så kanske du får lite mer kött på benen
VARNING FÖR VÄLGJORDA TAG HEUER-KOPIOR
För ett par månader sen köpte jag en Tag Heuer Aquaracer här på Klocksnack. Klockan saknade cert men jag tänkte att det inte var någon big deal. Allt såg helt legit ut i övrigt. Jag gillade klockan skarpt och tyckte verkligen den var grym. Men som så många andra lider jag av svår flipparsjuka...klocksnack.se
Bra beslut. Baksidan ser inte alls ut att ha Tag-finish.Ja, den ser lurig ut. Skippar den, för mycket varningsflagg.
Jag har kikat på den också och hittar absolut inte referensen eller vad det skulle vara. Till och med Jarl Sandin verkar förvirrade eftersom det står automatic på urtavlan men i deras specs listas den som quartz. Jag hade skippat.Den här då.
![]()
Jag har kikat på den också och hittar absolut inte referensen eller vad det skulle vara. Till och med Jarl Sandin verkar förvirrade eftersom det står automatic på urtavlan men i deras specs listas den som quartz. Jag hade skippat.
EDIT: Länk till Jalle.
![]()
Hublot Classic Fusion Chronograph Black Magic 521.CM.1171.RX Hos Jarl Sandin
Hublot Classic Fusion Chronograph Black Magic 521.CM.1171.RX Hos Jarl Sandin. Välkommen till Kungsgatan 67 Göteborgwww.jarlsandin.se
Okej. Hittade. Jag tror den är fejk.
![]()
ساعت ست هابلوت مردانه و زنانه کرنوگراف مشکی صفحه مشکی 01652 HUBLOT BIG BANG - فروشگاه ساعت مستر اسپشیال
معرفی ساعت ست هابلوت مردانه و زنانه کرنوگراف مشکی صفحه مشکی 01652 HUBLOT BIG BANG ساعت مردانه و زنانه هابلوت مدل بیگ بنگmrspeciall.ir
Serienumret säger ju att det är BS. Varför skulle det vara så vidspritt om det inte är en fejk. Bara att Sefina inte kan skriva ut rätt modell-referens säger en del.Gjorde ett google bildsök. Hittade likadan som Sefinas på sidor med språk inte ens google kunde översätta. Tror också fejk.
Geneve under Hublot är inte heller vanligt enligt deras egna sida.Kan inte Hublot tillräckligt väl för att egentligen svara.
Men särskilt vanligt är det väl knappast att premiumtillverkate skriver ut ”CHRONOGRAPH” på tavlan på det viset?
Det, tillsammans med datumvisningen, gör att den känns tillräckligt sketchy för att jag skulle hållit mig långt borta.
Utan att nörda ner sig ser man att det är för låg kvalitet. Se skruvar bak tex.Den här då.
![]()
Yikes!Utan att nörda ner sig ser man att det är för låg kvalitet. Se skruvar bak tex.
Du slänger den eftersom det är olagligt att sälja kopior. Värdet är alltså 0 kr.Hej på er! Utan att gå in på detaljer då jag skäms för min naivitet (blev scammad), så blev jag med en ”rolex daytona”, dvs en fake för allt jag kan avgöra. Men vad gör jag med åbäket om jag vill sälja/bli av med den? Känns kontroversiellt hur jag än gör.
Beklagar verkligen!Hej på er! Utan att gå in på detaljer då jag skäms för min naivitet (blev scammad), så blev jag med en ”rolex daytona”, dvs en fake för allt jag kan avgöra. Men vad gör jag med åbäket om jag vill sälja/bli av med den? Känns kontroversiellt hur jag än gör.
Posta en bild. Spara klockan som bevismaterial. Otroligt tråkigt.Hej på er! Utan att gå in på detaljer då jag skäms för min naivitet (blev scammad), så blev jag med en ”rolex daytona”, dvs en fake för allt jag kan avgöra. Men vad gör jag med åbäket om jag vill sälja/bli av med den? Känns kontroversiellt hur jag än gör.
SoptunnanHej på er! Utan att gå in på detaljer då jag skäms för min naivitet (blev scammad), så blev jag med en ”rolex daytona”, dvs en fake för allt jag kan avgöra. Men vad gör jag med åbäket om jag vill sälja/bli av med den? Känns kontroversiellt hur jag än gör.
Vad menar du? Polisanmälan och släng.Hej på er! Utan att gå in på detaljer då jag skäms för min naivitet (blev scammad), så blev jag med en ”rolex daytona”, dvs en fake för allt jag kan avgöra. Men vad gör jag med åbäket om jag vill sälja/bli av med den? Känns kontroversiellt hur jag än gör.
Hej på er! Utan att gå in på detaljer då jag skäms för min naivitet (blev scammad), så blev jag med en ”rolex daytona”, dvs en fake för allt jag kan avgöra. Men vad gör jag med åbäket om jag vill sälja/bli av med den? Känns kontroversiellt hur jag än gör.
Ja polisanmälan kommer ge nada, som tur var var det ju ingen stor summa jag blev av med, men tillräckligt för att slänga känns irrelevant… men det är kanske inget att göra, vill ju varken bryta mot varken lag eller etik. Jag har lika stort ansvar själv i min godtrohet, har ju i alla fall lärt mig att inte lita på ansiktstatuerade danskar… den klockan kommer nagga mig på min dödsbädd, förmodligen det sista jag får upp i huvudet.Vad menar du? Polisanmälan och släng.
Det är bedrägeri av den större graden, så polisanmäl. Antar att du blivit lurad på rätt stor summa om du trodde att det var en äkta??Hej på er! Utan att gå in på detaljer då jag skäms för min naivitet (blev scammad), så blev jag med en ”rolex daytona”, dvs en fake för allt jag kan avgöra. Men vad gör jag med åbäket om jag vill sälja/bli av med den? Känns kontroversiellt hur jag än gör.