Notorious Niklas
Silver
Snyggt! Hur gick du tillväga?Dagens projekt: chilisås på hemodlad Carolina Reaper, aka världens hetaste chilifrukt!
![]()
Med tanke på hur het den blev så kommer den här halvlitern nog räcka i ett par livstider.
![]()
![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Snyggt! Hur gick du tillväga?Dagens projekt: chilisås på hemodlad Carolina Reaper, aka världens hetaste chilifrukt!
![]()
Med tanke på hur het den blev så kommer den här halvlitern nog räcka i ett par livstider.
![]()
![]()
Steg 1: Köp frön...Snyggt! Hur gick du tillväga?
Köper alltid mina baobröd. Man kanske ska försöka göra själv.Bakade och steamande egna bao buns idag med 4 timmars långbakad fläsksida. Chilimajo, grönsaker och picklad gurka med ingerfära, mumms!
![]()
Allt är relativt men inte så svårt skulle jag säga. Vanlig jästdeg på vetemjöl som ska jäsas i två omgångar (totalt 2 timmar) och sedan ångas i bambukorgen. Blev jäkligt bra måste jag säga!Köper alltid mina baobröd. Man kanske ska försöka göra själv.
Men de jag köper är riktigt bra.
Ser bra ut. Var det svårt?
En tryffelpasta är ju aldrig fel. Likaså en oxfilé eller ryggbiff med hyvlad tryffel på. Kan med fördel även slås ihop!Jag har 100g Gotländsk tryffel. Jag tänkte göra pizza med svamp och sedan riva över tryffel, en dip på tryffel till chips samt tryffelsmör att ha i potatismos.
Vad mer kan jag göra för smaskigt?!
Hm. Endast smör och emulsion på pastavatten och sen riva på tryffel, eller hur hade du gjort?En tryffelpasta är ju aldrig fel. Likaså en oxfilé eller ryggbiff med hyvlad tryffel på. Kan med fördel även slås ihop!
Ägg och tryffel, gör en krämig äggröra och riv lite påJag har 100g Gotländsk tryffel. Jag tänkte göra pizza med svamp och sedan riva över tryffel, en dip på tryffel till chips samt tryffelsmör att ha i potatismos.
Vad mer kan jag göra för smaskigt?!
Om man verkligen bara vill ha fram tryffeln, låter ju inte dumt. Jag har själv gjort en parmesan/peccorino- och äggblandning som jag gått i med de gånger jag gjort tryffelpasta. Trevligt om man gillar Carbonara!Hm. Endast smör och emulsion på pastavatten och sen riva på tryffel, eller hur hade du gjort?
Creamed corn med tryffel känns ju som en jäkla hit, nu när du säger det. Ska nog testas framöver!Blomkål och majs är två bra kompisar till tryffel. Kanske till och med dom bästa
Inte ett fan av äggröra. Men något med ägg, likt en pasta kan det nog bli som @Notorious Niklas tipsar om.Ägg och tryffel, gör en krämig äggröra och riv lite på
Intressant. Tack!Blomkål och majs är två bra kompisar till tryffel. Kanske till och med dom bästa
Någon som har input vid köp av stavmixer, är Bamix så bra som sägs och att föredra eller finns det andra lika bra/bättre? Om Bamix vilken version rekomenderas (W?)
Supernöjd med min. Körde på den småknasiga Schweiz-versionen av Swissline-modellen när den var på rea direkt från svenska distributören för några år sen. Tror jag betalade runt 1300-1500 då, ligger just nu på 2000 hos Bagaren och Kocken.Någon som har input vid köp av stavmixer, är Bamix så bra som sägs och att föredra eller finns det andra lika bra/bättre? Om Bamix vilken version rekomenderas (W?)
Supernöjd med min. Körde på den småknasiga Schweiz-versionen av Swissline-modellen när den var på rea direkt från svenska distributören för några år sen. Tror jag betalade runt 1300-1500 då, ligger just nu på 2000 hos Bagaren och Kocken.
![]()
Inte nog med att dom är helt löjligt bra, så är dom även tillverkade i Schweiz. Det är bra om man som jag försöker Kina-banta och köpa så mycket Europa-tillverkat som möjligt.
Håller med om att den kan kännas tung jämfört med andra stavmixers, men det betyder ju förmodligen att den har solidare konstruktion och starkare motor. Bara foten i stål borde ju påverka en hel del jämfört med plastvarianter.Precis den som vi hade!
Bamix är helt klart bäst i sin prisklass. Bra kvalitet rätt igenomNågon som har input vid köp av stavmixer, är Bamix så bra som sägs och att föredra eller finns det andra lika bra/bättre? Om Bamix vilken version rekomenderas (W?)
Vi hade en Bamix tidigare och den är väldigt tung. Effektiv, men tung. Jag hade inga problem med det men min sambo tyckte den var jobbig att arbeta med. Bara lite input.
Supernöjd med min. Körde på den småknasiga Schweiz-versionen av Swissline-modellen när den var på rea direkt från svenska distributören för några år sen. Tror jag betalade runt 1300-1500 då, ligger just nu på 2000 hos Bagaren och Kocken.
![]()
Inte nog med att dom är helt löjligt bra, så är dom även tillverkade i Schweiz. Det är bra om man som jag försöker Kina-banta och köpa så mycket Europa-tillverkat som möjligt.
Bamix är helt klart bäst i sin prisklass. Bra kvalitet rätt igenom
Jag har deras enklaste modell "classic" med enbart 140w. Skåpar ut alla tidigare Bosch, HBO, Electrolux m fl. som på papper haft 5-10x mer kraft.Tack för input, då blir det till att satsa på en sådan, Schweiz-versionen är ju onekligen lite cool![]()
Skulle uppskatta lite input i en suspekt fråga, köpte en Bamix enligt ovan nyss och fick hem den häromdagen. Blev dock fundersam när jag såg kartongen enligt nedan....stavningen på machine!?? Har jag fått en fejk eller stavar de knas även på org??
Bilden på mixern är ju också helt off. Var har du köpt den där egentligenSkulle uppskatta lite input i en suspekt fråga, köpte en Bamix enligt ovan nyss och fick hem den häromdagen. Blev dock fundersam när jag såg kartongen enligt nedan....stavningen på machine!?? Har jag fått en fejk eller stavar de knas även på org??
Låter spontant som en klockren kombo. Måste testa detta!Blomkål och majs är två bra kompisar till tryffel. Kanske till och med dom bästa
Tänkte med det men ändå...Det är nog bara lite dålig översättning från tyskan?
Jaså...har jag inte tänkt på. Köpt på NetonNet inte stabilaste stället kanske men kändes ändå som att de inte skulle sälja skumma grejer!?Bilden på mixern är ju också helt off. Var har du köpt den där egentligen![]()