Jag använder den inte så om du någon gång blir sugen så är det bara att hojta till !Hade jag inte precis köpt min multi-8 så hade jag nog klippt den direkt. Gillar Day date'n.Tackar för erbjudandet dock .
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Jag använder den inte så om du någon gång blir sugen så är det bara att hojta till !Hade jag inte precis köpt min multi-8 så hade jag nog klippt den direkt. Gillar Day date'n.Tackar för erbjudandet dock .
Hmm, du väcker osunda tankar i mitt huvud (klocktankar) .Jag använder den inte så om du någon gång blir sugen så är det bara att hojta till !
Kan ju även byta mot någon ZodiacHmm, du väcker osunda tankar i mitt huvud (klocktankar) .
På den fronten så är det lika torrt hos mig som hos dig tyvärr. Fick tillfälligt hjärnsläpp och sålde rubbet. Blev rastlös och behövde omedelbar förändring i lådan. Har du missat det?Kan ju även byta mot någon Zodiac
Hmm ja, tydligen gjorde jag det kompis...På den fronten så är det lika torrt hos mig som hos dig tyvärr. Fick tillfälligt hjärnsläpp och sålde rubbet. Blev rastlös och behövde omedelbar förändring i lådan. Har du missat det?
Ska jag hålla den till dig ? Gör inget ifall det tar 1-3 år.Hmm ja, tydligen gjorde jag det kompis...
Lyckades med konststycket att citera mig själv trots att jag initialt försökte få kontakt med dig hahaha.Hmm, du väcker osunda tankar i mitt huvud (klocktankar) .
Haha ja du, Jack Daniels.... Du behöver inte hålla den. Behåll den istället. En kanonklocka utan tvekan.Lyckades med konststycket att citera mig själv trots att jag initialt försökte få kontakt med dig hahaha.
Det är det, kom bara inte tillfreds med den när jag väl hade den i handen.Haha ja du, Jack Daniels.... Du behöver inte hålla den. Behåll den istället. En kanonklocka utan tvekan.
Du skulle provat min multi-8. Har slagit undan benen på mig och överraskat mig totalt. Fantastisk klocka som man kan tro är glaslös, oavsett vinkel. Dubbel monster-AR.Det är det, kom bara inte tillfreds med den när jag väl hade den i handen.
Har varit sugen på en själv. Köper dock helst begagnad men den dyker nästan aldrig upp.Postar en bild på min favorit
Grym instegsmodell. Grattis!
Nyvärvad klocka, första ”riktiga”. Fick upp ett intresse för klockor i våras och denna fick bli den första, supernöjd!
Certina DS-1 Day Date antar jag att du syftar på. Urverket i den är ett ETA 2834-2 vilket har betydligt bättre spec är det som sitter i Seikon. Med det sagt så har en kompis en Cocktail med samma(?) urverk utan pr och det ligger stabilt på -2 spd. I den prisklassen du är inne på handlar det mycket om tur med exemplaret om du får +/- 2 ellet +/- 10.Hej! Blir mitt första inlägg här=) jag ska köpa min första automatklocka och har fastnat för certina day date. Ni som har en, vad tycker ni om den? Bra kvalité? Jag har även spanat in seiko prestige cocktail som jag tycker är rätt läcker med sin visare för Power recerv. Har ni någon aning hur dessa två står mot varandra? Har seiko samma problem med +- tidhållning/dygn som certina? Mvh Adam
Jag har haft min DS1 day date (C006.430.11.031.00) snart två år. Jag är otroligt nöjd med klockan. Den är väldigt mångsidig och riktigt bra storlek. Jag gillar verkligen tavlan på min. Känslan är att det är en bra prisvärd klocka.Hej! Blir mitt första inlägg här=) jag ska köpa min första automatklocka och har fastnat för certina day date. Ni som har en, vad tycker ni om den? Bra kvalité? Jag har även spanat in seiko prestige cocktail som jag tycker är rätt läcker med sin visare för Power recerv. Har ni någon aning hur dessa två står mot varandra? Har seiko samma problem med +- tidhållning/dygn som certina? Mvh Adam