Gott Nytt År
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Snyggt!Nu på läder
Är det Omegas orginalläder? Väldigt snyggt ovasett vad!Nu på läder
Dööör va snygg! Va får man ge för omega spänne om man köper det separat? Eller du kanske köpte gummit från första börjanNu på läder
Snyggt? Du som knep det som var på k&s här nyss?Nu på läder
Snyggt! Du som knep det som var på k&s här nyss?
Yes!Snyggt? Du som knep det som var på k&s här nyss?
Its a ClassicNu på läder
Spänne 2,5k nytt och läder 2,5-3k.Dööör va snygg! Va får man ge för omega spänne om man köper det separat? Eller du kanske köpte gummit från första början
Fan, jag var inte snabb nog... Hehe
MekaniskMed risk för stryk men kastar ur den ändå.
Kvarts eller mekaniskt?
Jag har ägt förra gen 38.5mm med blå tavla samt första gen 39.2mm med silver tavla och upplevde den första generationen som myyycket större.Hej! Har blivit sugen på att införskaffa en AT. Prövat den senaste generationen, både 38 mm samt 41mm. Känner att jag skulle vilja ha något mellanting. Har förstått att den första generationen finns som 39.2 mm, och tycker dessutom att den har en väldigt stilren look
Någon som kan uttala sig om storleken? Kanske dessutom kan bjuda på en jämförelsebild? Tack!
[/QUOTE
Håller med dig. Första generationen blir mer ”vintage” även om den är från 2000-talet. Men vore grymt men en jämförelsebild om du har någon Men om man jämför 38,5mm med 38mm storleksmässigt då?
Okej. Tack ändå! Finns så många olika referenser, men alla 39.2 med 2500-verket börjar på 2503?Har tyvärr ingen bild på båda samtidigt, har heller inte testa den nyaste generationen med 38mm men gissar att den bär ungefär likadant som 38.5mm!
Hej! Har blivit sugen på att införskaffa en AT. Prövat den senaste generationen, både 38 mm samt 41mm. Känner att jag skulle vilja ha något mellanting. Har förstått att den första generationen finns som 39.2 mm, och tycker dessutom att den har en väldigt stilren look
Någon som kan uttala sig om storleken? Kanske dessutom kan bjuda på en jämförelsebild? Tack!
Då har vi ungefär lika stora handleder. Håller med dig om att 38 känns litet än vad jag är van vid. Samtididigt så vet jag att den absolut inte är för liten, men det är väl just vad man är van vid. Vad tycker du om 41 då? Förstått att den iaf både är och upplevs mindre än sin föregångare 41,5mm.Har testar både 38mm och 41 på den nya. Trots mina små handleder på 17mm. Tyckte jag att 38mm kändes för liten.
Då har vi ungefär lika stora handleder. Håller med dig om att 38 känns litet än vad jag är van vid. Samtididigt så vet jag att den absolut inte är för liten, men det är väl just vad man är van vid. Vad tycker du om 41 då? Förstått att den iaf både är och upplevs mindre än sin föregångare 41,5mm.
Har 41 och haft 41,5. Lug-lug är lite minskat men en större anledning till att den bärs mindre är brantare ändlänkar. Tycker 41 är perfekt size på mina 18cm. När jag hade den förra önskade jag något mellanting mellan dom två storlekarna.Då har vi ungefär lika stora handleder. Håller med dig om att 38 känns litet än vad jag är van vid. Samtididigt så vet jag att den absolut inte är för liten, men det är väl just vad man är van vid. Vad tycker du om 41 då? Förstått att den iaf både är och upplevs mindre än sin föregångare 41,5mm.
Fint!Nu på läder
Borstat är mycket snyggare IMOHejsan. Då landade en 2016 års AT 41.5 med DHL. Svårt att få med den blå urtavlan på bild, ser nästan svart ut. Den lokala urmakaren säger sig kunna borsta centerlinken samt vända tillbaks om det inte blev till belåtenhet. Vad tror ni?
Den är snygg den! Omegas blåa tavla på AT modellerna är spännande, stod o kollade på både nya och gamla AT hos en AD, och under spotlight belysning var gamla AT nästan grön medan nya var riktigt blå. Men sen när jag jämfört min nya AT med gamla under mer normal belysning är de allt från ljust gråblå till nästan svarta.Aqua Terra Skyfall