Stämmer bra. Det är 055 i Taupe. Stort fan! Sitter skönt som tusan.Sweyd sneakers?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Stämmer bra. Det är 055 i Taupe. Stort fan! Sitter skönt som tusan.Sweyd sneakers?
Hur tänker du med formalitetsnivå? Jag tycker virkade, enfärgade slipsar är svårslagna. Drake's gör riktigt bra. Min favorit i mörkblått är dock helt oväntat från Bläck (MQ). Hittade på rea i somras för 150 kr. Kvalité på sidenet och tillverkningsteknik är minst lika bra som Drake's. Även budgettillverkare träffar helt rätt ibland.Tog fram slipsarna för att välja en inför ett dop i helgen, kom fram till att jag nog behöver någon/några enfärgade slipsar i garderoben. Tips på tillverkare mottages tacksamt, är inget dunderfan av de grenadineslipsar jag klämt och känt på hittils, har känts väldigt tunna och närmast genomskinliga - men kan ju vara att det finns bättre grenadine ur de avseendena?
![]()
Virkade skulle kunna fungera - går de att få tag i med annat än rakt slut? Har en knallgrön virkad med rakt slut, som är klart svårburen.Hur tänker du med formalitetsnivå? Jag tycker virkade, enfärgade slipsar är svårslagna. Drake's gör riktigt bra. Min favorit i mörkblått är dock helt oväntat från Bläck (MQ). Hittade på rea i somras för 150 kr. Kvalité på sidenet och tillverkningsteknik är minst lika bra som Drake's. Även budgettillverkare träffar helt rätt ibland.
En virkad slips sänker ju formalitetsnivån, men är fullt gångbar till kostym ändå. Violinisten/modellen Charlie Siem brukar använda virkade slipsar:
![]()
Har en därifrån som jag är nöjd medTänkte införskaffa en ljusare jeansskjorta med en tänkt budget på drygt tusenlappen. Någon med tips? Lite sugen att prova suitsupply.
Fint! Lite sugen på denna linneskjorta här fram emot sommaren också.Har en därifrån som jag är nöjd med
Tycker den ser ut att sitta bra utifrån den bilden, åtminstone över mage och bröst. Svårt att avgöra hur armar/axlarna är på den bilden. Möjligtvis lite lös i axlar/biceps samt ev. för lång i armarna?Uppföljning av min resa mot den perfekta skjortan.
Köpte en Eton i slim 41 igår och slängde direkt in i tvättmaskinen på skjortorigrammet (60 grader).
Skjortan krympte lite runt nacken, i längden och till och med lite över axlarna. Sen är passformen fortfarande inte 100% men kanske 80% rätt. Tror att några enklare skjysteringar hos skräddare kommer dra upp passformen till 90%.
Vad tycker ni om passformen?
![]()
Viola Milano gör med spetsigt slut: https://www.violamilano.com/product/navy-v-end-knitted-tie/Virkade skulle kunna fungera - går de att få tag i med annat än rakt slut? Har en knallgrön virkad med rakt slut, som är klart svårburen.![]()
Tänker att jag har så mycket printat silke att jag kan leva med lägre formalitetsnivå, är slipsar i ull och kashmir en passerande trend eller något som hänger kvar, tro?
Gabucci kör eget för 800spänn. Berg&berg har också bra för 900.Tog fram slipsarna för att välja en inför ett dop i helgen, kom fram till att jag nog behöver någon/några enfärgade slipsar i garderoben. Tips på tillverkare mottages tacksamt, är inget dunderfan av de grenadineslipsar jag klämt och känt på hittils, har känts väldigt tunna och närmast genomskinliga - men kan ju vara att det finns bättre grenadine ur de avseendena?
![]()
Inte helt enkelt att se mha den bilden men mage och bröst verkar ok.Uppföljning av min resa mot den perfekta skjortan.
Köpte en Eton i slim 41 igår och slängde direkt in i tvättmaskinen på skjortorigrammet (60 grader).
Skjortan krympte lite runt nacken, i längden och till och med lite över axlarna. Sen är passformen fortfarande inte 100% men kanske 80% rätt. Tror att några enklare skjysteringar hos skräddare kommer dra upp passformen till 90%.
Vad tycker ni om passformen?
![]()
Jag köpte den i oliv, men den är tbx hos The Rake nu. De skickade nämligen fel storlek till mig, och min storlek sålde slut under tiden...@Lindrian Nu får du bjuda på bilder på din twin track!! Vill se hur den ser ut i blått också.![]()
Vad är det för beige kavaj på de först bilderna i lookbooken:
https://www.drakes.com/ss19-lookbook
Den syns på närbild lite längre ner där han har en blå/vit randig skojrta o rosa tröja runt midjan.
Ännu längre ner i lookbooken finns en beige kostym länkad men den är i manchestertyg och på de första bilderna jag undrar över ser det ut som linne!?
Najjje vad trist. Synd!!Jag köpte den i oliv, men den är tbx hos The Rake nu. De skickade nämligen fel storlek till mig, och min storlek sålde slut under tiden...
Verkligen!Najjje vad trist. Synd!!
Jag kollade på den oxå, men är det verkligen den? Jag tycker inte texturen ser ut att matcha riktigt...Trevlig lookbook!
Fick leta ett tag, men den fanns längre ner. Samma detalj på höger ficka iaf, så tror det är den.![]()
![]()
Hmm kanske inte? Den i början ser ut att ha mörkare knappar och som du säger en annan struktur i tyget. Ser ut att vara den modellen men i annat tyg?Jag kollade på den oxå, men är det verkligen den? Jag tycker inte texturen ser ut att matcha riktigt...
Lite lång i armarna men hoppas att den kankse krymper lite till.Tycker den ser ut att sitta bra utifrån den bilden, åtminstone över mage och bröst. Svårt att avgöra hur armar/axlarna är på den bilden. Möjligtvis lite lös i axlar/biceps samt ev. för lång i armarna?
Känns helt okey men som du säger så är den lite stor över axlarna. Hoppas att den krymper lite till om 2-3 tvättarInte helt enkelt att se mha den bilden men mage och bröst verkar ok.
Ser lite stor ut över axlarna, ser ut som den ligger utanför din naturliga axel och ärmarna ser lite vida ut. Men som sagt, svårt mha den bilden.
Hur känns den?
Ser ut att vara en riktigt fin galge också. Gillar verkligen när man får bra galgar med på köpet. Känns extra premium på något sättHämtade mina grejer från Prologue HK när de var här i helgen. Är extremt nöjd med både kavajen och byxan än så länge.
![]()
Ja trevliga tillbehör är alltid uppskattat.Ser ut att vara en riktigt fin galge också. Gillar verkligen när man får bra galgar med på köpet. Känns extra premium på något sättVad fick du lägga på Kavaj + byxa?
Vart köpte grejerna?Ja trevliga tillbehör är alltid uppskattat.Byxorna gick på ungefär 4k SEK och kavajen 9k SEK. Tror tygerna var lite dyrare än standard tygerna som de har att välja på.
Bilder!!!Hämtade mina grejer från Prologue HK när de var här i helgen. Är extremt nöjd med både kavajen och byxan än så länge.
![]()
Prologue - HK köpte han ifrån, var på besök innan jul om jag inte minns felVart köpte grejerna?
Bilder!!!
Fin låda. Vad har du tänkt ha i den?Dagens spontan-shopping, så hoppas snön aldrig kommer tillbaks![]()