Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Tänkte lämna det så här, ev. kanske måla om. Såg att det var den nya trenden enligt sambons inredningsmagasinLite ovanligt med stilen ”nedlagd industri”, kanske ska anamma den framöver.![]()
Lite ovanligt med stilen ”nedlagd industri”, kanske ska anamma den framöver.![]()
Tänkte lämna det så här, ev. kanske måla om. Såg att det var den nya trenden enligt sambons inredningsmagasin![]()
Hade ett litet möte med tillverkaren av vöggblocken till mitt blivande garage och vi ska korrigera ritningen något efter dras produktionsförutsättningar för att få en rationell tillverkning, sen ska bygget dimensioneras och förhoppningsvis tillverkas i Januari!![]()
Fan vad kul! Skall du ha något annat skoj, typ lyftar eller liknande? Ett sådant garage måste ju dessutom ha golvvärme! Svänger du förbi Sthlm något har jag en sproilans fettavskiljare på firman du kan få!
Menade såklart OLJEavskiljare!
Tack för tipset, blir att köra på det alternativet efter en livlig diskussion med donnan!Det är det senaste!
Verklig patina kallar dom som kan det. Jag kallar det mer för nergånget, slitet och förstört.
Måla?
Du kommer ju bli hängd av inredningspressen/bloggarna! Klarlack sen är du hemma. Kolla bara så fallet är rätt ner i golvbrunnen.![]()
Tack för tipset, blir att köra på det alternativet efter en livlig diskussion med donnan!
Riktigt snyggt! Vi kikande på badrum som såg ut ungefär sådär, men vi kan inte riktigt genomföra den renovering vi egentligen vill göra pga. badrummets storlek, så mycket har fått anpassats efter det. Tanken är att det ska vara nytt och fräscht, så på golvet blir det granitkeramik med grå marmorlook (15x15) och på väggen vita plattor (25x40). Inget märkvärdigt, bara nytt och fräscht. Dessutom känns det dumt att investera allt för mycket på det första boendet med tanke på dagens marknadGör så. Ska försöka komma ihåg att fota badrummet på landet som blev färdigkaklat i förra veckan. Svart golv, vitt kakel på väggen men inte hela vägen upp och en svart bord som avslutning. Vi hade detta sominspiration..
![]()
Riktigt snyggt! Vi kikande på badrum som såg ut ungefär sådär, men vi kan inte riktigt genomföra den renovering vi egentligen vill göra pga. badrummets storlek, så mycket har fått anpassats efter det. Tanken är att det ska vara nytt och fräscht, så på golvet blir det granitkeramik med grå marmorlook (15x15) och på väggen vita plattor (25x40). Inget märkvärdigt, bara nytt och fräscht. Dessutom känns det dumt att investera allt för mycket på det första boendet med tanke på dagens marknad![]()
@MrNorrgard har du några tips?Sorry for OT. Har ställt frågan i tråden om vad alla har för yrken utan gensvar så jag provar här.
Jag letar efter en byggfirma i Stockholm/Mälardalen som kan hantera allt från bygg, vvs, el, golvläggning och måleri. Så om någon har en bra rekommendation så skulle jag vara tacksam. Det är återkommande jobb över hela året och en förutsättning är att man utöver planerade jobb även kan ta mindre jobb med kortare varsel. Plus, och det är otroligt viktigt, att de är "lättjobbade" med bra kommunikation, snabb återkoppling med priser m.m.
Oerhört tacksam för tips.
Sorry for OT. Har ställt frågan i tråden om vad alla har för yrken utan gensvar så jag provar här.
Jag letar efter en byggfirma i Stockholm/Mälardalen som kan hantera allt från bygg, vvs, el, golvläggning och måleri. Så om någon har en bra rekommendation så skulle jag vara tacksam. Det är återkommande jobb över hela året och en förutsättning är att man utöver planerade jobb även kan ta mindre jobb med kortare varsel. Plus, och det är otroligt viktigt, att de är "lättjobbade" med bra kommunikation, snabb återkoppling med priser m.m.
Oerhört tacksam för tips.
Hmm, det huset såg jag idag på.din fb profil. Uppenbarligen hänger vi i samma.grupp för "motorintresserade". Dissa porsche lotus sådär, skärpning ;-)Tittade igenom bilder och fann de sista bilderna jag tog på huset, dagen nycklarna lämnades över.
Jag saknar det. Hoppas man kan bli husägare igenom något/några år igen.
Framsidan blev iallafall fin! (Såg förjävligt ut vid inflytt).
![]()
![]()
Hmm, det huset såg jag idag på.din fb profil. Uppenbarligen hänger vi i samma.grupp för "motorintresserade". Dissa porsche lotus sådär, skärpning ;-)
är nog inga problem att flyttta pumpen men lär väl bli en del rördragning m.m så det bästa är att ta en firma som får lämna offert. Så länge du inte har minusgrader i källaren så bör det väl funka utan att behöva isolera och bygga till en massa?Bestämde mig för att hoppa tvättstugeprojektet i källaren. Blev för meckigt trappbygge och att rodda med värmen. Däremot vill jag fortfarande flytta värmepannan ner dit och har en del funderingar. Skapade en post på forumet Byggahus om mitt dilemma och om även någon härifrån har kunskap och orkar svara vore det grymt tacksamt!
Tror nog nästan det kan bli minus där. Men har för mig jag läst att pumpen trivs bäst i +10 grader eller liknande. Men ska ta kontakt med firma i dagarna. Lite ivrig på att veta innan baraär nog inga problem att flyttta pumpen men lär väl bli en del rördragning m.m så det bästa är att ta en firma som får lämna offert. Så länge du inte har minusgrader i källaren så bör det väl funka utan att behöva isolera och bygga till en massa?
Är där spolbrunnar ?@Ako Jag missade fråga om en grej. Hur kollar man "att dräneringen funkar"?![]()