Ok lite hårt kan jag tycka. Låter inte som att du gjort det av flippskäl. Men samtidigt är det förmodligen svårt att skilja på fall och fall om en policy införts.Datejust och såldes senare än två år från inköp.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Ok lite hårt kan jag tycka. Låter inte som att du gjort det av flippskäl. Men samtidigt är det förmodligen svårt att skilja på fall och fall om en policy införts.Datejust och såldes senare än två år från inköp.
Skulle säga det senare.På tal om Nymans CPO: är det någon som vet om hemsidan någonsin uppdateras? Det har varit samma sortiment länge nu och inget nytt. Eller är det bara dåligt inflöde?
Jodå den uppdateras. Bytte in en beige aqua terra i höstas, det tog några månader innan den hamnade på hemsidan men nu ligger den där. Tror det är ganska dålig snurr både in och ut helt enkelt.På tal om Nymans CPO: är det någon som vet om hemsidan någonsin uppdateras? Det har varit samma sortiment länge nu och inget nytt. Eller är det bara dåligt inflöde?
Antingen kan man tycka att de gör rätt, eller så kan man tycka att hela grejen är helt jäkla skruvad.Har också fått visa upp bevis på att jag inte sålt en 116509 när jag skulle plocka ut en 126610LV. Behövde inte visa något när jag hämtade ut en pepsi i somras, hämtade ut den på min 50-årsdag så det var väl förståeligt då den tilldelningen blev en liten överraskning. Tycker de gör rätt att man ska visa upp det man köpt de sista två åren tex.
Antingen kan man tycka att de gör rätt, eller så kan man tycka att hela grejen är helt jäkla skruvad.
Hade det inte varit så att klockorna går över list på andrahandsmarknaden så hade problemet inte funnits, då hade folk bara köpt det de ville ha och inget annat. Situationen är helt bisarr tyvärr.
Visst är det så - nuförtiden. Var väl annorlunda för 10-15 år sedan.Situationen är tyvärr helt i linje med Rolex strategi. Alla producenter av lyx strävar efter att skapa en känsla av att efterfrågan vida överstiger utbudet för att just du skall känna dig speciell när du erbjuds köpa en dyr klocka. På så vis maximerar man bolagets marginaler och profit över tid. Detta förfarande är ju standard för alla producenter i segmentet. Lägre priser på andrahandsmarknaden är det sista man vill se och man jobbar hårt för att undvika det. Basic marketing som appliceras av alla i segmentet lyx såsom Ferrari, Porsche, Hermes etc. etc. Förstår ej varför folket ständigt häpnas över detta.
Just Porsche&Ferrari är väl exakt likadant?Visst är det så - nuförtiden. Var väl annorlunda för 10-15 år sedan.
Vill inte påstå att jag häpnar direkt, snarare tycker jag att det är tråkigt och allmänt skit.
Det hade varit en sak om det bara handlade om att man hade fått vänta i några år. Eller om en beggad hade kostat 98-100 procent av list efter 20 år.
Problemet och cirkusen uppstår när folk bearbetar AD på olika sätt för att det finns snabba pengar att tjäna eftersom andrahandsvärdet överstiger nypriset. Eller när AD försöker förhindra folk att sälja till någon annan än dem av samma anledning.
Detta fenomen är inte speciellt vanligt även om du tittar på Ferrari, Porsche och liknande
Fråga 10ÅFs så lär du ha två som inte bryr sigMycket om Nymans ovan, gäller deras beteende/regler endast hos dem eller även hos andra ÅF också.
Någon som vet?
Man skulle behöva en spåkula för det, men jag har svårt att tro att de stiger i värde inom överskådlig tid. Men förr eller senare blir såklart antagligen 2000-talet också vintage, även om det som du skriver finns fler av dem och de inte åldras på samma charmiga sätt.(Om detta redan diskuterats ingående så hänvisa mig gärna - har sökt utan att hitta något som riktigt rör det specifika ämnet.)
En fundering jag gärna vill lyfta för andra som kan mer om klockmarknaden än jag är vad ni tror om 00-talsklockor i framtiden? För att väva ihop frågan med trådens egentliga ämne så föredrar jag själv äldre klockor än så och vi vet ju att äldre klockor utvecklas annorlunda med tidens tand - urtavlan skifta i färg osv, medan en nyare klocka kan slitas men inte åldras på samma smakfulla sätt. Nyare klockor finns det också fler av, och fler i bra skick.
Jag tänker inte på unika eller de mest exklusiva klockorna som väl alltid kommer stiga i värde, utan mer på exempelvis en "standard" Rolex från år 2000? Tror ni även dessa kommer att sticka i prisutveckling inom överskådlig framtid?
Hänger nog rätt mycket ihop med tillgången på nya klockor. Så länge det är som idag så dras priset på beggat upp, även på lite äldre ur. Men ingen lär vara intresserad av att lägga lika mycket eller mer för en standard 80-tals Rolex, om man hade möjlighet att köpa en ny/nyare istället för samma pengar.Man skulle behöva en spåkula för det, men jag har svårt att tro att de stiger i värde inom överskådlig tid. Men förr eller senare blir såklart antagligen 2000-talet också vintage, även om det som du skriver finns fler av dem och de inte åldras på samma charmiga sätt.
För det första så talar inget för att tillgången på nya klockor minskar inom överskådlig tid, allt talar tvärtom för att priserna är på väg ned för att intresset minskar. För det andra var väl inte frågan om de kommer att kosta lika mycket som äldre klockor utan om värdet kommer att stiga.Hänger nog rätt mycket ihop med tillgången på nya klockor. Så länge det är som idag så dras priset på beggat upp, även på lite äldre ur. Men ingen lär vara intresserad av att lägga lika mycket eller mer för en standard 80-tals Rolex, om man hade möjlighet att köpa en ny/nyare istället för samma pengar.
Det jag menade -och tror- är att omFör det första så talar inget för att tillgången på nya klockor minskar inom överskådlig tid, allt talar tvärtom för att priserna är på väg ned för att intresset minskar. För det andra var väl inte frågan om de kommer att kosta lika mycket som äldre klockor utan om värdet kommer att stiga.
Det låter väldigt mycket somDet jag menade -och tror- är att om
- intresset minskar kommer priserna gå ned på klockorna i fråga, eftersom de som vill ha en klocka lättare kan få tag i en ny. Samt att potentiella köpare är färre.
- intresset är på samma nivå som nu -eller ökar- så kommer värdet på klockorna i fråga att gå upp enligt samma logik.
Ovan givet då, att tillgången på nya klockor inte förändras utan fortsatt hålls på samma (låga) nivå.
Vilket av scenariona ovan som det kommer att bli känns omöjligt att säga. Jag tror att den tillfälliga avmattningen just nu har mer med den övergripande dippen i ekonomin att göra än intresset.
Edit: Om din fråga mer handlade om huruvida 00-tals standardrolex har tillräckligt mycket unika egenskaper för att bli samlarobjekt (på samma sätt som 5-siffrors referenser är idag) så hänger det ju mycket på vad Rolex gör för ändringar på modellerna i framtiden. Just nu är väl svaret nej.
Kommer aldrig någonsin att sätta min fot inne på Krons eller Nymans igen. Mest en stor jävla sorg eftersom jag tänkte mig bli gammal och grå med klockan jag ju tydligen aldrig kan få köpa
Tror rent ut sagt att jag lägger ned det här intresset nu. Känns inte kul med klockor längre. Positiva är väl att jag kan spara pengar och köpa en Apple Watch istället.
Klart du kan få köpa. Betala lite mer bara hos gråis på andra sidan gatan bara och sluta vara så lättkränkt
Nymans Ur har ingen skyldighet att sälja dig någon klocka och det är deras beslut vem de väljer att sälja till.
Att en butik ska få dig att fundera över ditt klockintresse genom att bli nekad en klocka, då tror jag på allvar att man inte har ett intresse för klockor på allvar. Det är som att man skulle tappa intresset för typ fotboll om man älskar det bara för att en klubb inte vill signa en som spelare då de valt att gå vidare med någon annan. Affärerna kommer sköta sig som vanligt utan dig.
Sluta böla.
Fan vilken dum jämförelse. Mer rimligt att jämföra det med att klubblaget han gillar vägrar sälja biljett till matchen. Sen kommer det nåt nöt och säger att det är normalt och inte alls dumt. Man borde vara glad och nöjd över att betala extra och köpa biljetten av nån scalper istället.
Man kan ogilla det eller acceptera läget men att man som konsument försvarar upplägget är hjärndött. Nån slags cuckmentalitet alternativt att man själv sitter på Rolex och inte unnar andra att köpa list.
Kan vara det sjukaste jag någonsin lästIngen dum jämförelse alls. Vill du leka med den jämförelsen du beskriver så är det egentligen så att det handlar om att @Nicbex tycker att han har en rättighet att få VIP plats på läktaren när klubben har ett begränsat antal platser som de väljer till supportar som är lojala och har ett inflytande i klubben och som gynnar klubbens ekonomi.
Att sedan tappa intresset totalt för det man intresserat sig för pågrund av att man inte fick den där VIP platsen på läktaren är ju rent ut sagt barnsligt. Då får man helt enkelt gå och köpa sig en vanlig biljett på läktarplats eller helt enkelt vara supporter i någon annan klubb.
Det komiska i det här bölandet är att han är den första som hade krupit tillbaka med blöjan och torkat tårarna om Nymans valt att plocka upp luren och erbjuda en klocka till listpris. Tycker bara det hela är löjligt, att man anses ha några rättigheter kring den här situationen
+1Kan vara det sjukaste jag någonsin lästmår du bra? Var har jag påstått att jag är priviligerad eller ska ha någon förtur eller särskild behandling överhuvudtaget? Tvärtom, jag har utan att klaga stått i kön i fem år väl medveten om att de valt massor med människor före mig i kön.
Fäll ned pungen och landa.
Haha som sagt, här svamlas det om att få köpa en rolex till list är samma sak som nån slags VIP-klubb.Ingen dum jämförelse alls. Vill du leka med den jämförelsen du beskriver så är det egentligen så att det handlar om att @Nicbex tycker att han har en rättighet att få VIP plats på läktaren när klubben har ett begränsat antal platser som de väljer till supportar som är lojala och har ett inflytande i klubben och som gynnar klubbens ekonomi.
Att sedan tappa intresset totalt för det man intresserat sig för pågrund av att man inte fick den där VIP platsen på läktaren är ju rent ut sagt barnsligt. Då får man helt enkelt gå och köpa sig en vanlig biljett på läktarplats eller helt enkelt vara supporter i någon annan klubb.
Det komiska i det här bölandet är att han är den första som hade krupit tillbaka med blöjan och torkat tårarna om Nymans valt att plocka upp luren och erbjuda en klocka till listpris. Tycker bara det hela är löjligt, att man anses ha några rättigheter kring den här situationen
Va? Är det han som är ”djupa fickor” snubben? Episkt skrivet och viralt numera…..Haha som sagt, här svamlas det om att få köpa en rolex till list är samma sak som nån slags VIP-klubb.
Men var det inte du som yrade om "breda axlar", "djupa fickor" samt att du trodde att personalen ville ligga med dig för dom var trevliga? Aaa du gick ju runt med en rolle som du slått in i gladpack också så att den inte skulle repas? Jag slutar diskutera detta nu för det är fan deppigt...
Måste ju varit ironiskt, väl?Va? Är det han som är ”djupa fickor” snubben? Episkt skrivet och viralt numera…..
Nej tyvärrMåste ju varit ironiskt, väl?
Aj, aj.Nej tyvärr