Niklas3000
Basic
Blir samma som förra året. Srpc23
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Och en liten Batman.Blått är årets sommartema. Otroligt nöjd med dagens köp av Hamilton!
![]()
![]()
Har precis skaffat mig nåt man kan bada med så det lär bli denna hela sommaren.![]()
Jag är inne på att köpa en sån här igen. Den gjorde sig otroligt bra sommaren 2019 åtminstone
Snygg!!
![]()
Grattis till den. Jag får nöja mig med nästan "originalet.".Har precis skaffat mig nåt man kan bada med så det lär bli denna hela sommaren.![]()
Oerhört bra den där, vad heter modellen?Grattis till den. Jag får nöja mig med nästan "originalet.".
![]()
TackOerhört bra den där, vad heter modellen?
Det där är en stabil sommarklocka! Bärs den så bra som alla säger?Sommarklocka fixad
![]()
Nu bär jag mycket Panerai så allt är relativtDet där är en stabil sommarklocka! Bärs den så bra som alla säger?
Det är klart, då känns väl det mesta som fjäderviktare!Nu bär jag mycket Panerai så allt är relativt
Den är så pass lätt så jag tycker inte att upplevelsen av storleken kan vara en issue för någon egentligen. Korta bandhorn, låg vikt och förhållandevis tunn. Det är bara att köra!
Underbar proveniens och klocka. Tack för utförlig info!Tack
Det är en Glashütte GUB från forna GDR. Detta urverk tilverkades i ca 72.000 under åren 1978-1985 som fördelades på olika modeller. Denna är en " "dykare". Jag är dock tveksam till tätheten. 1969 tillverkade de ett ur med exakt likadana visare och med likheter med min urtavla . Detta ur var enbart för de högst uppsatta i GDR-ledningen. Tror det är väldigt få att finna ett sådant ur.. Min är nog en modell som skulle efterlikna originalet från 1969 men den var mer utseendeanpassad för 70-80-talet. Nyservad på Glashütte Original i Glashütte och jag trivs riktigt bra med den.
Jättefin! Gillar formen. Känns väldigt representativ för 70-talet.Grattis till den. Jag får nöja mig med nästan "originalet.".
![]()
Så vacker. Berätta gärna mer om ditt perlon?Än så länge är det denna, en så kallad V.V.W. ”Vackert väder watch”.![]()
YEMA Superman Heritage blue
Schyst! Vad är det för mm på den?Enkelt svar... Doxa silverlung.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
44mm om jag minns rätt.Schyst! Vad är det för mm på den?