Är ni i Spanien?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Är ni i Spanien?
In ett par vändor i Frankrike men huvudsakligen i Spanien ja! Eller som byborna vill kalla det - Katalonien. Men vi är hemma sedan några dagar.Är ni i Spanien?
Låter som en fantastisk tur Jag vill minns du sa att du skulle en sväng med farsanIn ett par vändor i Frankrike men huvudsakligen i Spanien ja! Eller som byborna vill kalla det - Katalonien. Men vi är hemma sedan några dagar.
Det var en helt grym resa, helt ofattbart hur mycket schyssta vägar de har och lite trafik var det också. 165 mil blev det totalt under de fem dagarna.
![]()
![]()
![]()
Yes, ligger lite i valet & kvalet om jag ska köra på A2 eller vänta på A.. letar iallafall efter första hojen nu..Skaffa hoj?![]()
Åhå vilka grymma bilder! Hur bökigt och dyrt är det att åka ner till Spanien och hyra motorcyklar på ett ungefär?In ett par vändor i Frankrike men huvudsakligen i Spanien ja! Eller som byborna vill kalla det - Katalonien. Men vi är hemma sedan några dagar.
Det var en helt grym resa, helt ofattbart hur mycket schyssta vägar de har och lite trafik var det också. 165 mil blev det totalt under de fem dagarna.
![]()
![]()
![]()
Haha älskar att du kallar 1,6 miljoner invånare i Barcelona för byborIn ett par vändor i Frankrike men huvudsakligen i Spanien ja! Eller som byborna vill kalla det - Katalonien. Men vi är hemma sedan några dagar.
Det var en helt grym resa, helt ofattbart hur mycket schyssta vägar de har och lite trafik var det också. 165 mil blev det totalt under de fem dagarna.
![]()
![]()
![]()
Snyggt!! har själv kört igenom pyreneerna, väldigt fint som du säger. Har du ngn översiktskarta på hur du kört?In ett par vändor i Frankrike men huvudsakligen i Spanien ja! Eller som byborna vill kalla det - Katalonien. Men vi är hemma sedan några dagar.
Det var en helt grym resa, helt ofattbart hur mycket schyssta vägar de har och lite trafik var det också. 165 mil blev det totalt under de fem dagarna.
![]()
![]()
![]()
Tack! Inte alls bökigt. Och jämfört med ex Italien och Frankrike blir det nog billigare, dels eftersom att hojhyran verkar vara något billigare men kanske framförallt för att man slipper betala för alla mil såsom man ofta får göra i de andra länderna. 30 mil per dag ingick för oss och farsans Z900 kostade ca 900kr/dag, inkl. packväskor och skivlås. Min CB500F gick på 600kr/dag. Och upp till de schyssta vägarna är det bara 10 mil från Barcelona så man är uppe i bergen på mindre än två timmar.Åhå vilka grymma bilder! Hur bökigt och dyrt är det att åka ner till Spanien och hyra motorcyklar på ett ungefär?
Nejdå det gör jag inte - vi var knappt i Barcelona så syftade inte på dem, syftade på alla hardcore katalanska fästen uppe i bergen.Haha älskar att du kallar 1,6 miljoner invånare i Barcelona för bybor
Är här nu och de ser sig nog mer som Katalaner
Nej faktiskt inte men det var en rolig idé, ska se om jag kan fixa det så delar jag det här sen!Snyggt!! har själv kört igenom pyreneerna, väldigt fint som du säger. Har du ngn översiktskarta på hur du kört?
Bättre än så här kunde jag inte få till det. Provar först med länkarna och om det inte funkar så kan jag lägga upp skärmdumparna. Hade velat få en sammanhängande rutt men det fick bli så här, i ordning: (Edit, blev lite bättre)Snyggt!! har själv kört igenom pyreneerna, väldigt fint som du säger. Har du ngn översiktskarta på hur du kört?
Snyggt! Jag körde Jaca, Candanchu, Oloron, lite mer västerut jämfört med den andra kart-länken du länkade. Mycket bra område oxå.Bättre än så här kunde jag inte få till det. Provar först med länkarna och om det inte funkar så kan jag lägga upp skärmdumparna. Hade velat få en sammanhängande rutt men det fick bli så här, i ordning:
https://goo.gl/maps/qit4p3Nx5FXCpqHJ9
https://goo.gl/maps/tTDF4r5GznqSE45u9
https://goo.gl/maps/expEvj2gZBBUvnGB7
https://goo.gl/maps/mRYtbYAmRd8xk4yr7
Är lite osäker på den sista sträckan, men det blev några kurviga vägar från Olot och sedan motorväg ner till Barcelona igen. Nästa gång ska vi ta oss längre västerut..!
Grymt! Vilken sjujäkla rutt!Snyggt! Jag körde Jaca, Candanchu, Oloron, lite mer västerut jämfört med den andra kart-länken du länkade. Mycket bra område oxå.
Här är min karta:
https://klocksnack.se/threads/stora-mc-tråden.32056/page-37#post-1031166
Ja det blev en bit att köra.Grymt! Vilken sjujäkla rutt!
Det låter riktigt trevligt! Får se om man kan få till någon mc-resa i Spanien inom en snar framtid. I värsta fall får man väl nöja sig med Norge vilket inte är så illa det heller.Tack! Inte alls bökigt. Och jämfört med ex Italien och Frankrike blir det nog billigare, dels eftersom att hojhyran verkar vara något billigare men kanske framförallt för att man slipper betala för alla mil såsom man ofta får göra i de andra länderna. 30 mil per dag ingick för oss och farsans Z900 kostade ca 900kr/dag, inkl. packväskor och skivlås. Min CB500F gick på 600kr/dag. Och upp till de schyssta vägarna är det bara 10 mil från Barcelona så man är uppe i bergen på mindre än två timmar.
Det är något jag också vill bocka av!Det låter riktigt trevligt! Får se om man kan få till någon mc-resa i Spanien inom en snar framtid. I värsta fall får man väl nöja sig med Norge vilket inte är så illa det heller.![]()
Javisst, flyger man ner får man ju en hög koncentration av det göttigaste - men samtidigt är det ju en speciell känsla att bränna iväg med sin egen hoj. Det finns klara fördelar med bådadera.Ja det blev en bit att köra.
I dagsläget skulle jag lätt kunna tänka mig att göra ngt liknande igen (om jag bara hade tid). Men att flyga ner och bara köra i de riktigt fina områdena vore riktigt nice oxå, på hela Europa turen blev det ju en del tråkiga vägar oxå förstås.
Hehe, ett tamt monster114 motorn i FXDR är tam?![]()
Löste det sig med handlaren till slut? Tog de problemet på garantin?Min 1290 Super Adventure R finns till salu om någon är intresserad!
https://mobil.blocket.se/annons/stockholm/ktm_1290_super_adventure_r/84787331
Nix, bytte däck själv, balanserade om. Vips var problemet borta. Så min gissning är att handlaren inte hanterade så mycket. De hävdade att den fortfarande vibrerade efter byte av däck.Löste det sig med handlaren till slut? Tog de problemet på garantin?
Fan vad skönt att det löste sig!Nix, bytte däck själv, balanserade om. Vips var problemet borta. Så min gissning är att handlaren inte hanterade så mycket. De hävdade att den fortfarande vibrerade efter byte av däck.
Men nu är den alldeles utmärkt![]()
Ja, tråkigt med saker som inte beter sig.Fan vad skönt att det löste sig!![]()
Förstår det. Men det låter som ett bra val för Sthlm!Ja, tråkigt med saker som inte beter sig.
Men efter byte av jobb (tjänstehoj) och flytt till Stockholm så blir den lite dyr att ha kvar. Kikar på att skaffa Ducati Scrambler igen![]()
Tjänstehoj!Ja, tråkigt med saker som inte beter sig.
Men efter byte av jobb (tjänstehoj) och flytt till Stockholm så blir den lite dyr att ha kvar. Kikar på att skaffa Ducati Scrambler igen![]()
Grymt bra förmånsvärde på hoj ocksåTjänstehoj!
Måste kolla med arbetsgivaren om det accepteras.