Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Välkommen till ett uppdaterat Klocksnack.se
Efter ett digert arbete är nu den största uppdateringen av Klocksnack.se någonsin klar att se dagens ljus.
Forumet kommer nu bli ännu snabbare, mer lättanvänt och framför allt fyllt med nya funktioner.
Vi har skapat en tråd på diskussionsdelen för feedback och tekniska frågeställningar.
Tack för att ni är med och skapar Skandinaviens bästa klockforum!
/Hook & Leben
Snöflingan är sjukt snygg! Synd de inte fortsatte med den på sekundvisarna på alla BB modeller… Personligen väljer jag snöflinga före ex mercedes när det gäller visare alla dagar i veckanEn gråsdassig lördagmorgon när frugan vaknar grinig och minstingen är odräglig lyser denna upp också. Kunde varit en bättre bild men förutsättningarna saknades, ville mest blänka till lumen och tänka på nåt trevligare än tjuriga människor en stund.
Haft GMT’n ett tag nu och är fortfarande lika fnissigt nöjd med att det blev denna.
Villhöver en Pelagos 42 eller LHD för dom är sjukt porriga också men den rena glädjen att ta på den på helger, tillfällen och högtider är lika stor som när jag köpte den. Två gamla vänner till mig tipsade om att just hålla isär vardag och helg, båda känner sig barnsligt glada av att byta till finklockan när dom kommer hem på fredan. ”Nu tar vi helg” + wristshot händer inte sällan.
Detta är den minsta klocka jag ägt (även om båda mina Nodus är 38 bred så är bezeln mycket större) och den ”finaste” jag har och ämnar behålla. Det är ju skit att man har två barn som ska ärva en när den dagen kommer, jag får offra mig på en goding till längre fram, stackars mig
Sen är jag en hårdnackad förespråkare av att ”dyrast betyder inte finast” och den personliga känslan plus vad den kommer att symbolisera över tid är det största värdet.
Sen är det nåt med Tudor. Jag gillar Rolex och dom är skitcoola men Tudor känns coolare av nån anledning. Dom kan hålla kvar sin egen estetik över smalt eleganta dressers, damur som passar festblåsan hela vägen till klassiska tools och riktigt råbarkade dykare.
Jag o en god gammal vän är ”osams” om visarna, jag tycker dom är ascoola, han tycker dom ser efterblivna ut. Just GMT har så stört vackra visare om ni frågar mig. Enda jag hade ändrat på min är att byta ut skölden mot en ros. Thats it och det är verkligen inget jag stör mig på.
Men rullar min BB58-GMT med lite olika stilar: brunt läderband (Hirsch för en mer formellt elegant ”brittisk” känsla eller ZuluAlpha för lite mer casual elegant vibe) eller oem Tudorlänk när det ska snofsas extra men på vanlig helg kör jag ett Woe-band eller ett väldigt trevligt bondstripe i svart med mörkgröna ränder från Blushark till den.
![]()
Jag har dessa, sjukt braÄntligen hittat en Nato-lösning där man slipper den (enligt mig) bedrövliga flärpen eller byglar som bygger på bredden. Det ideala vore ett klassiskt spänne som på tvådelade band men det verkar vara näst intill omöjligt att hitta…
![]()
![]()
Garantiärende eller var det dags för service? Om det sistnämnda, vad får man slanta för en sådan i dagsläget?Tillbaka i tråden efter att GMT:n har varit på tågluff till Schweiz i 9 veckor
![]()
Service efter 5 år. Kostade 7k så inte helt galet. Tydligen servar de inte denna referens i Sverige.Garantiärende eller var det dags för service? Om det sistnämnda, vad får man slanta för en sådan i dagsläget?![]()
Hur yttrade sig servicebehovet? Min GMT är 6,5 år och tänker att det nog börjar närma sig men den fungerar bara finfint.Service efter 5 år. Kostade 7k så inte helt galet. Tydligen servar de inte denna referens i Sverige.![]()
Det var inget som märktes. Orsaken var egentligen att jag (urmakaren) lyckades fucka upp bezeln när jag bytte vridringsinlägg till ett aftermarket, så den inte gick att sätta tillbaka.Hur yttrade sig servicebehovet? Min GMT är 6,5 år och tänker att det nog börjar närma sig men den fungerar bara finfint.
Tänkte svarat; surt att precis missa garantitiden men då förstår jag! Skönt att veta att verket mår prima nu och ett bra tag framöver iaf förhoppningsvisDet var inget som märktes. Orsaken var egentligen att jag (urmakaren) lyckades fucka upp bezeln när jag bytte vridringsinlägg till ett aftermarket, så den inte gick att sätta tillbaka.Och då var det lika bra att serva den samtidigt.
Edit: jag har en 2020
Det är väl inget som hindrar att du har en 68:a fram till en eventuell smällkaramell ?YouTubat en hel del BB68 sista tiden och en blå sådan känns bara mer och mer rätt för mig men samtidigt har man ju i bakhuvudet att det är 100års jubileum 2026 och risken finns att de släpper en riktig smällkaramell då… fan vad bra man är på att vänta![]()
Finns alla möjliga hinderDet är väl inget som hindrar att du har en 68:a fram till en eventuell smällkaramell ?![]()
Utveckla gärna67 menar du väl?
sorry, men Tudor missar många sälj på att ta fel årtal.
Tror han syftar på den här TikTok trenden som gör att alla ungar springer runt och ropar 6-7 och driver samhället till vansinneUtveckla gärna
Så sant, citat funkade inte heller så det blev otydligare än nödvändigt.Tror han syftar på den här TikTok trenden som gör att alla ungar springer runt och ropar 6-7 och driver samhället till vansinne
Haha ny low om de faktiskt hade gjort en 67-edition på 68anSå sant, citat funkade inte heller så det blev otydligare än nödvändigt.
67 är en ironisk passning till Ulf Lundell och refererar till textraden ”stoppa stålar i pastorns bössa”.Tror han syftar på den här TikTok trenden som gör att alla ungar springer runt och ropar 6-7 och driver samhället till vansinne
